6 نکته‌ای که باید درباره اپلیکیشن زیگپ بدانید

6 نکته‌ای که باید درباره اپلیکیشن زیگپ بدانید

سرفصل‌های مقاله

سه سال پیش بازار دستیارهای هوش مصنوعی در کشوری مانند هند سه میلیارد دلار ارزش داشت، اما با ظهور ChatGpt به نظر می‌رسد این بازار اکنون با سرعت سرسام‌آوری در حال رشد باشد. ChatGpt را بارها معرفی کرده‌ایم: یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شود و می‌توان با آن مانند یک انسان واقعی چت کرد.

با توجه به برخی از محدودیت‌های این چت‌بات در ایران، اپلیکیشن «زیگپ» Zigap راه‌اندازی شد تا بهره‌گیری از موتور هوش مصنوعی ChatGpt در حال حاضر و استفاده از سایر موتورهای هوش مصنوعی در آینده، برای کاربر ایرانی دسترسی آسان‌تری در راستای چت با هوش مصنوعی فراهم کند. برخلاف ChatGpt، برای استفاده از زیگپ می‌توانید از اپلیکیشن ویژه آن که فعلا برای اندروید توسعه پیدا کرده است استفاده کنید.

اما قبل از استفاده از اپلیکیشن زیگپ که یک دستیار هوش مصنوعی است، بهتر است شش نکته مهم را در مورد ویژگی‌های آن بدانید.

آموزش هوش مصنوعی

 1. چه کسی اپلیکیشن زیگپ را خلق کرد؟

در ابتدا باید توضیح دهیم که ChatGpt توسط شرکت OpenAi خلق شد. این شرکت یک استارتاپ است که به تحقیق درباره هوش مصنوعی می‌پردازد و ماموریت آن ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی ایمن و مفید است. در ایران نیز نخستین دستیار هوش مصنوعی به نام زیگپ Zigap راه اندازی شد تا کاربران ایرانی بتوانند از امکانات متعدد این دستیار هوش مصنوعی استفاده کنند.

 1. اپلیکیشن زیگپ چگونه کار می‌کند؟

زیگپ اپلیکیشنی است که با اتصال به موتورهای هوش مصنوعی و استفاده از API آن‌ها، می‌تواند مانند یک همیار، مشاور و راهنما به کاربرانش خدمات متعددی ارائه کند. این ابزار هوش مصنوعی الگوریتم‌های یادگیری ماشینی را در مجموعه‌ای از متون اعمال می‌کند تا به درخواست‌های کاربران با استفاده از زبانی که به‌طور شگفت‌انگیزی شبیه انسان به نظر می‌رسد، پاسخ دهد.

موتورهای هوش مصنوعی این ویژگی خارق‌العاده را دارند که توانایی‌شان را با یادگیری از طریق بازخوردهای انسانی توسعه دهند. یک دستیار هوش مصنوعی دائما در حال یادگیری از انسان‌هاست و به مرور درصد خطاهایش کمتر خواهد شد.

 1. آیا ممکن است دستیارهای هوش مصنوعی به عنوان یک ماشین پاسخ‌گویی، جایگزین گوگل شوند؟

پرسیدن سوال از یک کامپیوتر و دریافت یک جواب مفید و سریع همان کاری است که زیگپ انجام می‌دهد. گوگل عموما خود به تنهایی پاسخ‌گوی سوالات و درخواست‌های کاربران نیست و با جمع‌آوری لینک‌های مرتبط با هر درخواست، کاربران را به دیگر وب‌سایت‌ها ارجاع می‌دهد. اما دستیارهای هوش مصنوعی می‌توانند در کسری از ثانیه از بین میلیون‌ها سایت اطلاعات مفید مربوط به یک سوال یا درخواست را جمع‌آوری کرده و آن را در قالب یک پاسخ چارچوب‌مند و شبیه به کلام انسان در اختیار کاربر خود بگذارند!

بنابراین احتمال می‌رود دستیارهای هوش مصنوعی در آینده به رقیب سرسخت موتورهای جستجو نظیر گوگل تبدیل شوند.

اما باید به یک نکته مهم توجه کرد. مزیت فعلی موتورهای جستجو مانند گوگل این است که پاسخ را از طریق یک منبع قابل اعتماد در اختیار کاربر می‌گذارند، اما یک دستیار هوش مصنوعی در پاسخش اشاره‌ای به منبع یا لینک نمی‌کند و همین ضعف باعث می‌شود تا پاسخ‌های آن در حال حاضر 100% قابل اعتماد نباشد و باید صحت آن را از طریق موتورهای جستجو مجددا چک کرد.

در عین حال گوگل هم بیکار ننشسته و مدام در حال ساخت مدل‌های زبانی بزرگ برای خود و برای استفاده در هوش مصنوعی الگوریتم خود است.

 1. محدودیت‌های چت‌بات هوش مصنوعی چیست؟

پاسخ‌های اشتباه: اپلیکیشن زیگپ یک مدل زبان بزرگ است که به طور مداوم برای افزایش دقت پاسخ‌ها آموزش می‌بیند. با این حال، از آن‌جایی که این یک فناوری کاملا جدید است، این مدل هنوز آموزش کافی را سپری نکرده. بنابراین دستیار هوش مصنوعی ممکن است پاسخ‌های اشتباهی ارائه دهد. گذر زمان و ارائه بازخورد توسط کاربران باعث می‌شود تا نرخ پاسخ‌های اشتباه مدام کاهش پیدا کند.

محدودیت در داده‌های آموزشی و مسئله سوگیری: مانند تمام دستیارهای هوش مصنوعی، ChatGpt یا زیگپ هم در داده‌های آموزشی خود محدودیت‌هایی دارند. ضمن این‌که امکان بروز سوگیری (Bias) در پاسخ‌ها نیز روی صحت آن‌ها اثر منفی خواهد گذاشت. هرچقدر داده‌های آموزشی دستیارهای هوش مصنوعی به لحاظ شفافیت بهبود پیدا کنند، میزان سوگیری کاهش می‌یابد و پاسخ‌ها قابل اعتمادتر خواهند شد.

پایداری: دستیار هوش مصنوعی برای تولید و توسعه، محصول بسیار گرانی است و به زیرساخت‌های متعددی نظیر واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) نیاز دارد. با توجه به رایگان بودن این دستیارها در حال حاضر، این نگرانی وجود دارد که آیا کمپانی‌های توسعه‌دهنده آن‌ها از پس هزینه‌ها برخواهند آمد؟ و آیا می‌توان به دستیار هوش مصنوعی به عنوان یک محصول پایدار نگاه کرد؟

 1. با استفاده از اپلیکیشن زیگپ چه چیزهایی می‌توان خلق کرد؟

علاوه بر ارائه پاسخ به پرس‌و‌جوهای انسانی، از زیگپ می توان برای انجام کارهای زیر استفاده کرد:

 • تولید محتوا

یکی از مفیدترین کارکردهای اپلیکیشن زیگپ، تولید محتواست. شما می‌توانید از آن بخواهید برای‌تان مطلبی درباره هر موضوعی که دوست دارید بنویسد، شعری بسراید یا ایرادات نوشته‌های شما را رفع کند.

 • ایجاد هنر هوش مصنوعی

از زمان معرفی نرم‌افزار DALLE-2 سایر ابزارهای هنری مبتنی بر هوش مصنوعی، مولدهای هوش مصنوعی در خط مقدم خلق تصاویر هنری قرار گرفته‌اند! با توجه به توسعه این موتورها انتظار می‌رود زیگپ پتانسیل بسیار زیادی در تولید سناریوهای واقعیت افزوده (AR) با جزئیات فراوان داشته باشد.

 • کدنویسی و رفع باگ

زیگپ می تواند کد را پردازش کند، کد بنویسد و به توسعه‌دهندگان کمک کند تا از کدها اشکال‌زدایی کنند. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای تولید پرسمان‌های SQL استفاده کرد. از آنجایی که دانش SQL برای دانشمندان حوزه داده ضروری است، استفاده از زیگپ برای تقویت مهارت‌های SQL می تواند باعث تقویت دانش و ارتقاء شغلی شما شود.

 • مدیریت و اداره داده

مرتب‌سازی، مدیریت و سازمان‌دهی داده‌های ساختارنیافته سخت است و باعث زائد شدن آن‌ها می‌شود. زیگپ در چنین مواقعی به کمک‌تان می‌آید، زیرا می‌تواند داده‌های فاقد ساختار را با دستکاری داده‌ها به یک فرمت ساخت‌یافته تبدیل کند. به عنوان مثال، از این ابزار می‌توان برای افزودن داده‌ها به جدول، ایجاد نمایه‌ها و درک پرسمان‌های JSON استفاده کرد.

 • توضیح و آموزش

اپلیکیشن زیگپ می‌تواند به خوبی کلمات، کدها و حتی فیزیک را برای شما توضیح دهد. همان‌طور که قابلیت‌های آموزشی هوش مصنوعی در سال‌های آینده توسعه و بهبود می‌یابد، می‌تواند به طرز چشم‌گیری نحوه تعامل دانش‌آموزان با دنیای خارج را تغییر دهد. بنابراین تاثیر عمیقی روی صنعت آموزش‌وپرورش خواهد گذاشت.

 1. چطور زیگپ را دانلود کنم؟

نسخه اندروید اپلکیشن زیگپ را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود و پس از طی این مراحل کوتاه، از آن استفاده کنید:

 • ورود شماره موبایل و دریافت کد ورود
 • وارد کردن کد ورود
 • انتخاب نام کاربری و ثبت آدرس ایمیل
 • شروع چت با هوش مصنوعی

دانلود زیگپ

مهران
مهران