تبدیل متن به‌ عکس
عکس و تصویر با هوش مصنوعی

راهنمای جامع برنامه‌های تبدیل متن به‌ عکس با هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

تا همین اواخر، خلق یک تصویر حرفه‌ای توسط افرادی که طراح نیستند دور از ذهن بود و حتی نمی‌شد فکرش را کرد که فقط با نوشتن یک ایده، بتوان تصویر آن را کشید! اما امروز با فراگیرشدن مولدهای تصویر هوش مصنوعی یا AI image generators این آرزو به واقعیت تبدیل شده است. البته برنامه‌های تبدیل متن به‌ عکس از قبل وجود داشتند (مانند  DALL·E که در سال ۲۰۲۱ عرضه شد) اما آن‌قدر ابتدایی بودند که فقط به درد سرگرمی می‌خوردند! اما الان ماجرا فرق کرده و هر روز، شاهد معرفی یک ابزار جدید در این حوزه هستیم. بعد از خواندن این مقاله می‌توانید انتخاب کنید بهترین تولید کننده تصویر هوش مصنوعی از نظر شما کدام است. پس شما هم اگر به دنبال سایت هوش مصنوعی تبدیل متن به عکس تا انتهای این مطلب را دنبال کنید

دنیای تولید به کمک هوش مصنوعی بی‌نهایت است و تنها چیزی که آن را محدود می‌کند، تخیل کاربر، میزان درک مدل نسبت به متن کاربر و هرگونه فیلتر محتوایی یا قوانین پیشگیرانه است. پس شناخت مدل‌ها و برنامه‌های موجود، اهمیت زیادی دارد. اگر می‌خواهید وارد دنیای جذاب و شگفت‌انگیز طراحی با هوش مصنوعی شوید ولی نمی‌دانید از کجا شروع کنید این راهنما برای شماست. چندین اپلیکشن و سایت ساخت عکس با هوش مصنوعی وجد دارد، ما در این نوشتار به شما کمک می‌کنیم تا با چگونگی عملکرد برنامه‌های تولید تصویر هوش مصنوعی آشنا شوید و بهترین ابزارهای موجود را بشناسید.

چگونگی استفاده از برنامه‌های تبدیل متن به‌ عکس

تبدیل متن به‌ عکس
برنامه‌های تبدیل متن به‌ عکس

مولدهای تصویر هوش مصنوعی (AI Image Generator)، ابزارهایی مبتنی بر الگوریتم یادگیری عمیق هستند که بر روی مجموعه‌داده بزرگی از تصاویر و توضیحات مربوط به آن‌ها آموزش‌دیده‌اند. عملکرد این مدل‌ها به این صورت است که شما یک پیام متنی (پرامپت) را وارد می‌کنید و یک یا چند تصویر تحویل می‌گیرید. بسیاری از برنامه‌های مولد تصویر، امکان ویرایش عکس خروجی و یا تکرار عملکرد را نیز دارند تا کاربر به خروجی بهتری برسد. کیفیت تصویرسازی هوش مصنوعی بستگی به نوع پرامپت شما دارد و هرچه اطلاعات بیشتری بدهید، خروجی بهتری می‌گیرید. حتی اگر دنبال سایت هوش مصنوعی عکس آینده هم هستید می‌توانید این مطلب را بخوانید و از همه ابزارها عکس‌های آینده را بگیرید! 

چندین هوش مصنوعی تبدیل متن به عکس رایگان وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به این منظور، ابتدا نیاز است که مدل، دستور شما را درک کند؛ بنابراین از الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کند که بر روی میلیون‌ها یا حتی میلیاردها متن و تصویر جفت شده به هم (image-text pairs)، آموزش‌داده شده‌اند تا تفاوت بین سگ و گربه، زن و مرد و هر چیز دیگری را بفهمند. میزان درک مولدهای هنری مختلف از متون پیچیده، بسته به‌اندازه پایگاه‌داده آموزشی آن‌ها، متفاوت است. بیشتر مولدهای تصویر هوش مصنوعی، برای ارائه تصویر، از یکی از دو مدل زیر استفاده می‌کنند:

۱. Diffusion models: مدل‌های انتشار، با تعدادی نویز تصادفی شروع کرده و آن را طی مراحلی ویرایش می‌کنند تا با تفسیری که از پرامپت دارند مطابقت پیدا کند. برنامه‌های معروفی همچون  Stable Diffusion، DALL·E 2، Midjourney، و CLIP-Guided Diffusion مبتنی بر این مدل هستند. عملکرد این‌گونه مدل‌ها مثل این است که در آسمان، ابری شبیه به سگ را پیدا کرده و آن را هرچه بیشتر، شبیه یک سگ می‌کنند (تصویر زیر را ببینید).

۴
دستور: ” ابری به شکل سگ که در آسمان آبی شفاف شناور است”.  مراحل تکامل تصویر از بالا به چپ، در جهت عقربه‌های ساعت

۲. Generative Adversarial Networks (GAN): شبکه‌های مولد دشمن‌گونه یا GAN از دو شبکه عصبی استفاده می‌کنند و آن‌ها را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهند، کلمه دشمن‌گونه به همین امر اشاره دارد. در واقع، این شبکه‌ها با انجام یک بازی دونفره و توسعه یک مدل ضمنی، داده تولید می‌کنند.  VQGAN-CLIP، BigGAN، و StyleGAN مثال‌هایی از این مدل هستند.

بیشتر برنامه‌های تبدیل متن به تصویر با هوش مصنوعی، از مدل انتشار استفاده می‌کنند؛ چون نتایج بهتری را ارائه می‌دهد.

بهترین تولید کننده تصویر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی ساخت عکس رایگان بسیار محبوب شده و این روزها همه در حال بمباران برنامه‌های هوش مصنوعی بر سر ما هستند! حوزه تبدیل متن به‌عکس هم از این امر مستثنی نیست، چرا که فراگیری و پیشرفت برنامه‌های این چنینی، به نوبه خود، یک انقلاب ‌فرهنگی محسوب می‌شود. اگر شما یک طراح حرفه‌ای نیستید؛ ولی به دنبال بهترین برنامه هوش مصنوعی برای به‌تصویرکشیدن ایده‌هایتان هستید این بخش برای شماست.

اول ‌از همه می‌خواهیم یک راز را برملا کنیم که معمولاً به شما نمی‌گویند! مولدهای تصویر هوش مصنوعی (AI image generators) با ابزارهای هنری مبتنی بر هوش مصنوعی یکی نیستند، برای مثال، NightCafe  یک ابزار معروف تولید تصویر است که انجمن خودش را نیز دارد؛ ولی مولد تصویر نیست؛ بلکه از الگوریتم‌های DALL·E 2،  Stable Diffusion و همچنین برخی از الگوریتم‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کند.

تعداد زیادی برنامه مشابه NightCafe وجود دارند که در واقع، پوسته‌های کاربری متفاوتی برای یک الگوریتم تولید تصویر بوده و معمولاً مبتنی بر مدل‌های منبع‌باز هستند. اما انتخاب بهترین مولد تصویر ai کار آسانی نیست. گرچه فراوانی برنامه‌های این چنینی، از لحاظ تجاری قابل‌قبول است؛ اما می‌تواند کاربران را سردرگم کند، ماجرا وقتی بدتر می‌شود که برخی از این ابزارها در مورد مدل (های) هوش مصنوعی که از آن (ها) استفاده کرده‌اند پنهان‌کاری می‌کنند. البته در کنار همه این موارد، برنامه‌های دیگری نیز وجود دارند که از داده‌های خود برای آموزش سفارشی مدل‌های منبع‌باز مختلف استفاده می‌کنند تا نتایج بهتری را ارائه دهند.

اکنون که به دو الگوریتم محبوب DALL·E 2 و Stable Diffusion اشاره کردیم انصاف نیست تا مدل قدرتمند Midjourney را از قلم بیندازیم. البته هر سه مدل اشاره شده، همچنان در نسخه بتا هستند، یعنی باید اشتراک آن‌ها را خریداری کنید. اگر بخواهیم این سه مدل را در یک نگاه با هم مقایسه کنیم به جدول زیر می‌رسیم:

  مزیت رقابتی قیمت شرکت سازنده
DALL·E 2 استفاده آسان ۵۰ تصویر رایگان هنگام ثبت‌نام و ۱۵ اعتبار رایگان به‌صورت ماهانه و به‌ازای هر ۱۵ دلار، ۱۱۵ اعتبار اضافی داده می‌شود.

قیمت API از 0.016 دلار به‌ازای هر تصویر شروع می‌شود.

OpenAI
Midjourney کیفیت خروجی ۱۰ دلار ماهیانه یا ۲۰۰ دلار ماهیانه

همراه با حق استفاده تجاری

Midjourney
DreamStudio یا Stable Diffusion سفارشی‌سازی ۱۰۰ اعتبار رایگان از ابتدا داده می‌شود.

به‌ازای هر ۱۰ دلار، ۱۰۰۰ اعتبار داده می‌شود.

Stability AI

 

در کنار مدل‌های معروف بالا، لیست بی پایانی از برنامه‌ها و ابزارهای کاربردی برای تبدیل متن به‌عکس وجود دارند که بسیاری از آن‌ها رایگان هستند. البته در بین آن‌ها برنامه‌هایی که کار نمی‌کنند یا برای دستگاهتان مخرب هستند هم وجود دارد. ما از بین تعداد زیادی برنامه مرتبط، ۱۷ مورد را انتخاب کرده‌ایم که در ادامه می‌بینید. پیشنهاد می‌کنم که لیست زیر را ذخیره کنید؛ چون حتماً به آن نیاز پیدا خواهید کرد:

1 AI image creator  توسط  Fotor
2 Bing image creator
3 Prodia
4 Picsart
5 Canva
6 StarryAI
7 Craiyon
8 Dream by WOMBO
9 Deep dream generator
10 Deep AI
11 Midjourney
12 Dream Studio (Stable Diffusion)
13 Pixray
14 NightCafe
15 DALL-E 2
16 Jasper Art
17 Zigap

برنامه‌های هوش مصنوعی تبدیل متن به عکس

چندین برنامه هوش مصنوعی عکس برای اندروید، IOS، وب و ویندوز وجود دارد.

1. AI Image Generator

برنامه‌
برنامه‌ FOTOR
مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
اعلام نکرده؛ ولی احتمالاً بر اساس Stable Diffusion  است. وب تا 3 تصویر رایگان؛

از 20 دلار برای 200 تصویر

Fotor یک برنامه ویرایش تصویر آنلاین است که می‌تواند ادیت تصویر با هوش مصنوعی انجام دهد. اخیراً مولد تصویر هوش مصنوعی خود را راه‌اندازی کرده است. استفاده از این مولد کاملاً رایگان و استفاده از آن بسیار آسان است. از این برنامه می‌توان برای ایجاد شخصیت‌های انیمیشنی، تصاویر واقعی، نقاشی، تصاویر سه‌بعدی، پس‌زمینه و غیره استفاده کرد. این برنامه، هم نیاز کاربران مبتدی و هم حرفه‌ای را رفع می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی

 • دارای مبدل متن به تصویر و تصویر به تصویر
 • سرعت بالای تولید تصویر
 • بدون محدودیت در متن ورودی (پرامپت)
 • ایجاد چندین تصویر به‌صورت هم‌زمان
 • امکان خروجی گرفتن با وضوح‌بالا
 • دارای ۹ سبک هنری

2. Bing Image Creator

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
DALL·E 2 وب رایگان

Bing Image Creator نتیجه همکاری مایکروسافت با OpenAI (شرکت سازنده ChatGPT و DALL-E ) و  در حال حاضر رایگان است. عملکرد Bing Image Creator تقریباً مشابه سایر ابزارهای این لیست است، یعنی کافی است دستور را وارد کنید تا تصویر ایجاد شود. البته هرچه توصیف کامل‌تری ارائه دهید، خروجی بهتری تحویل می‌گیرید. این برنامه کاربران خود را ملزم به استفاده از Microsoft Edge می‌کند که راه جایگزین آن از طریق گوگل کروم و ورود به Bing و Image Creator است.

ویژگی‌های کلیدی

 • استفاده آسان
 • دارای سبک‌های مختلف
 • نسبتاً ضعیف در تولید تصاویر واقعی با جزئیات زیاد

3. Prodia

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
Stable Diffusion و سایر مدل‌های منبع‌باز وب رایگان برای تصاویر نامحدود (یک تصویر در لحظه)

از 4.99 دلار برای دو تصویر در لحظه

یکی دیگر از مولدهای هنری مبتنی بر Stable Diffusion، این برنامه است که به Zapier متصل می‌شود، بنابراین می‌توانید به طور خودکار، تصاویر را از سایر برنامه‌های تبدیل متن به‌ عکس خود ایجاد کنید.

ویژگی‌های کلیدی

 • بدون نیاز به ایجاد حساب کاربری
 • سرعت و کیفیت قابل‌قبول
 • اتصال به Zapier

4. Picsart

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
اعلام نکرده؛ ولی احتمالاً بر اساس Stable   Diffusion است. وب، اندروید، iOS رایگان

از 13 دلار در ماه بدون واترمارک و ویژگی‌های بیشتر

Picsart یک اپلیکیشن معروف ویرایش تصویر است که اخیراً مولد تصویر را فعال کرده است. در این برنامه می‌توانید عناصر تولید شده توسط هوش مصنوعی را با متن، برچسب و سایر تصاویر ترکیب کنید. اگرچه استفاده از آن رایگان است، اما برای دانلود تصاویر بدون واترمارک باید هزینه پرداخت کنید.

ویژگی‌های کلیدی

 • رابط کاربری آسان
 • گزینه‌های زیاد ویرایش تصویر
 • امکان اشتراک‌گذاری تصاویر با سایر کاربران

5. Canva

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
Stable Diffusion وب، iOS، اندروید رایگان؛ از ۱۳ دلار در ماه برای Pro

Canva یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های ویرایش عکس و طراحی (مشابه Picsart) است که اخیراً با مولد رایگان تصویر خود، وارد دنیای هوش مصنوعی شده است. این برنامه کاملاً با بقیه برنامه‌های طراحی ادغام می‌شود، بنابراین می‌توانید تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی آن را به پست‌ شبکه‌های اجتماعی خود یا کارت‌های تولد اضافه کنید.

ویژگی‌های کلیدی

 • رابط کاربری آسان
 • طیف وسیعی از ابزار ویرایش و طراحی

6. StarryAI

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
VQGAN-CLIP و  CLIP-Guided Diffusion وب، iOS، اندروید تا ۵ پرامپت در روز رایگان

از ۱۲ دلار در ماه برای ۵۰ اعتبار در ماه

امکان کسب اعتبار رایگان با تماشای تبلیغات یا اشتراک‌گذاری آثار خود در شبکه‌های اجتماعی

StarryAI یکی دیگر از مولدهای هنری است که از مدل‌های قدیمی VQGAN-CLIP و CLIP-Guided Diffusion استفاده می‌کند. این برنامه تا ۵ درخواست و ۲۰ تصویر در روز رایگان است، بنابراین یکی از بهترین راه‌های رایگان برای آزمایش مدل‌های این چنینی است. تولید تصویر در StarryAI دارای سه حالت Altair برای تصاویر انتزاعی و ذهنی، و حالت Orion برای تصاویر منسجم‌تر ولی همچنان غیرواقعی و حالت Argo برای تولید تصاویر تجاری و هنری است (تصویر زیر را ببینید).

ویژگی‌های کلیدی

 • مالکیت کامل تصویر در اختیار کاربر است
 • رابط کاربری آسان
 • امکان تبدیل تصاویر به NFT
 • بیش از 16 سبک
 • امکانات شخصی‌سازی پیشرفته
 • قادر به ایجاد تصاویر واقعی، تصاویر انتزاعی و رندر محصول

7. Craiyon

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
بر اساس مدل اصلی DALL·E، (نه DALL·E 2) وب و اندروید رایگان؛ از ۶ دلار در ماه برای تصاویر سریع‌تر و بدون واترمارک

Craiyon را می‌توان ساده‌ترین تولیدکننده هوش مصنوعی متن به تصویر دانست که منبع‌باز و کاملاً رایگان است. این ابزار که قبلاً DALL·E Mini نام داشت بر اساس مدل اصلی DALL·E ساخته شده است. برای استفاده از این ابزار نیازی به ثبت‌نام یا دادن آدرس ایمیل خود ندارید. همچنین می‌توانید طرح‌های خود را روی تیشرت چاپ کرده و مستقیماً از وب‌سایت خریداری کنید. شما به‌ازای هر پرامپت، تا 9 تصویر مختلف را دریافت می‌کنید؛ اما برخلاف سایر برنامه‌ها تبدیل متن به‌ عکس، امکان سفارشی‌سازی تصاویر را ندارید.

ویژگی‌های کلیدی:

 • آسان برای استفاده
 • کاملاً رایگان به‌صورت نامحدود
 • بدون نیاز به ثبت‌نام

8. Dream by WOMBO

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
نمی‌گوید، اما احتمالاً مبتنی بر VQGAN-  CLIP  است. وب، iOS، اندروید، Discord رایگان برای استفاده نامحدود،

از ۱۰ دلار در ماه برای ویژگی‌های برتر مانند ایجاد خروجی‌های متعدد از یک درخواست

Dream by WOMBO توسط یک استارتاپ کانادایی هوش مصنوعی WOMBO ایجاد شد. بسیاری آن را بهترین تولیدکننده تصویر هوش مصنوعی از متن می‌دانند. روند استفاده از Dream by WOMBO بسیار شبیه به NightCafe است به این صورت که متن را وارد کرده و یک سبک هنری را انتخاب می‌کنید و منتظر خروجی می‌مانید. یکی از بهترین بخش‌های Dream by WOMBO این است که به شما امکان می‌دهد یک تصویر را به‌عنوان مرجع آپلود کنید، بنابراین می‌توانید تصاویری تولید کنید که با ذهنیت شما مطابقت بیشتری دارند. در این برنامه، تولید تصاویر به‌صورت نامحدود و رایگان است و امکان ذخیره آن‌ها نیز وجود دارد.

ویژگی‌های کلیدی:

 • تولید رایگان تصاویر به‌صورت نامحدود
 • آسان برای استفاده
 • سبک‌های هنری مختلف
 • امکان فروش تصاویر تولید شده به‌صورت NFT
 • بهترین انتخاب برای افراد مبتدی و کسانی که بودجه کمی دارند.
 • 100% مالکیت تصاویر تولید شده
 • تصاویر باکیفیت بالا

9. Deep Dream Generator تصویر سازی هوش مصنوعی گوگل

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
مدل‌های آموزش‌دیده سفارشی، احتمالاً مبتنی بر Stable Diffusion وب رایگان برای 20 تصویر با تنظیمات پیش‌فرض. از 19 دلار در ماه برای طرح‌های پیشرفته و صدها تصویر در ماه

Deep Dream Generator یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان هنر هوش مصنوعی آنلاین و تولیدشده توسط محققان گوگل است که اخیراً الگوریتم‌های متن به تصویر را نیز اضافه کرده است. این برنامه به ایجاد تصاویر واقعی و باکیفیت معروف است و می‌تواند تصاویری انتزاعی خلق کند که گویی از زمان یا مکان دیگری هستند. تصویر سازی هوش مصنوعی گوگل به شما کمک می‌کند عکس‌های بسیار واقعی تولید کنید.

ویژگی‌های کلیدی

 • تولید تصاویر بسیار واقعی
 • دارای سه سبک مهم Deep، Thin و  Deep Dream
 • مناسب برای تولید تصاویر حیوانات، مناظر و اشیا
 • دارای پیش‌نمایش تصویر
 • تجزیه‌وتحلیل دیجیتال
 • امکان ادغام تصویر با سبک‌های معروف نقاشی
 • امکان ایجاد یک تصویر جدید بر اساس تصویر اصلی
 • قادر به ایجاد تصاویر واقعی و انتزاعی

10. DeepAI

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
مدل‌های سفارشی وب رایگان؛ از 5 دلار در ماه برای 500 تصویر

DeepAI درواقع یک API هوش مصنوعی برای توسعه‌دهندگان است که مولد هنری متن به تصویر را به‌صورت رایگان در وب‌سایت خود قرار داده است، البته برای دسترسی به API تصاویر باید در یک طرح پولی ثبت‌نام کنید. تصاویر تولید شده توسط  Deep AI منبع‌باز بوده و در عین واقعی بودن، وضوح بالایی دارند.

بهترین ویژگی در مورد Deep Ai این است که می‌توانید بی‌نهایت تصویر خلاقانه ایجاد کنید که هرکدام منحصربه‌فرد هستند. همچنین می‌توانید جزئیات هر تصویر، مانند بافت‌ها و رنگ‌ها را سفارشی کنید. این برنامه تبدیل متن به‌ عکس دارای سبک‌های تصویری زیادی است که تقریباً نیمی از آن‌ها رایگان هستند. موارد رایگان شامل موجودات بامزه، دنیاهای فانتزی، سایبرپانک، نقاشی قدیمی، رنسانس، انتزاعی و چند مورد دیگر است. DeepAI یک مولد لوگو هم دارد.

ویژگی‌های کلیدی

 • استفاده آسان
 • تولید تصاویر منحصربه‌فرد
 • امکان ایجاد لوگو
 • تصویربرداری مستقل از رزولوشن
 • StyleGAN، BigGAN، CartoonGAN
 • دسترسی به API تصاویر در صورت پرداخت

11. Midjourney

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
Midjourney Discord از 10 دلار برای 200 پرامپت با 4 گزینه تصویر

Midjourney یکی از بهترین تولیدکنندگان تصویر هوش مصنوعی است که دارای قابلیت‌های جامع و تولید تصویر در کمترین زمان ممکن است. نقاشی معروف  Théâtre d’Opéra Spatial که با استفاده از Midjourney ساخته شده است، جایزه اول را در یک مسابقه هنرهای زیبا در نمایشگاه ایالت کلرادو دریافت (تصویر زیر را ببینید).

اولین نقطه ضعف این برنامه این است که کاربران آن باید یک حساب Discord داشته باشند. بعلاوه، استفاده از آن برای افراد تازه‌کار یا افرادی که اطلاعات زیادی در مورد فناوری ندارند واقعاً سخت است. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که تصاویر تولید شده در Midjourney به طور پیش‌فرض، عمومی هستند و در Midjourney’s Discord پست می‌شوند! البته این کار فوایدی نیز دارد و می تواند برای سایر هنرمندان، الهام‌بخش باشد؛ اما این ویژگی، برای استفاده تجاری مشکل‌ساز است.

ویژگی‌های کلیدی:

 • آسان برای شروع
 • سرعت خروجی زیاد
 • کیفیت بسیار بالای تصاویر تولید شده
 • دارای قابلیت ارتقای کیفیت تصاویر
 • 4 خروجی برای هر دستور
 • دارای تنوع زیاد

12. Dream Studio

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
Stable Diffusion وب رایگان برای 25 اعتبار.

10 دلار برای 1000 اعتبار که برای 1200 تصویر کافی است.

Dream Studio که با نام Stable Diffusion نیز شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین تولیدکنندگان هوش مصنوعی تبدیل متن به‌ عکس است. خالق این مولد تصویر هوش مصنوعی، Stability AI است، شرکتی که در ایجاد فناوری‌های مختلف هوش مصنوعی تخصص دارد.  این مدل منبع‌باز، بیشترین سفارشی‌سازی و کنترل را روی کل فرایند تولید تصویر هوش مصنوعی به شما می‌دهند.

برای مثال می‌توانید سایز تصویر نهایی، میزان تطابق تصویر با پرامپت، تعداد مراحل مدل انتشار و تعداد تصاویر خروجی را تنظیم کنید و حتی الگوریتم موجود را تغییر دهید. نسخه رایگان آن اجازه تولید ۲۵ تصویر به‌صورت روزانه را می‌دهد که بسیار ارزشمند است. همچنین می‌توانید با ترکیب یک عکس آپلود شده و یک پرامپت، آثار هنری فوتورئالیستی تولید کنید.

ویژگی‌های کلیدی

 • تولید تصاویر با کیفیت بالا در چند ثانیه
 • بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات شخصی
 • بدون محدودیت کاراکتر در پرامپت
 • سفارشی‌سازی عالی
 • دسترسی به API

13. Pixray

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
VQGAN-CLIP وب و برنامه کامپیوتری رایگان

پرداخت برای امکانات بیشتر

Pixray یک مبدل متن به تصویر همه‌کاره و رایگان است که به‌عنوان یک API، وب‌سایت و برنامه کامپیوتری کار می‌کند. این برنامه به دلیل داشتن یک رابط کاربری زیبا و ساده و بدون نیاز به کدنویسی، نیاز افراد مبتدی را رفع می‌کند؛ اما بیشترین پتانسیل آن زمانی آشکار می‌شود که به‌خوبی بخش تنظیمات را مطابق خواسته خود شخصی‌سازی کنید (از جمله اضافه‌کردن هنرمندان یا سبک‌ها، تعریف کیفیت، تکرار یا مقیاس، تبدیل تصویر به سبک‌های مختلف یا تبدیل آن به ویدئو). سفارشی‌سازی‌های جذاب و موتور AI سفارشی آن، برای افرادی که با فناوری آشنا هستند عالی است.

ویژگی‌های کلیدی

 • تولید آثار پیکسلی
 • منبع‌باز
 • سرعت بالا
 • تصاویر GAN
 • امکان سفارشی‌سازی کیفیت تصاویر

14. NightCafe

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
: Stable Diffusion، DALL·E 2، CLIP-Guided Diffusion، VQGAN-CLIP وب ۵ اعتبار رایگان در روز

از 6 دلار در ماه برای 100 اعتبار (برای 1240 تصویر در ماه کافی است)

NightCafe یکی از محبوب‌ترین مولدهای تصویر هوش مصنوعی است که بسیاری از افراد آن را جایگزین Midjourney می‌دانند. این برنامه، سبک‌های DALL·E 2 و Stable Diffusion را گرد هم آورده و در کنار چند مدل قدیمی‌تر، به کاربرانش ارائه می‌کند. مهم‌تر از آن، NightCafe انجمنی برای علاقه‌مندان به مولدهای هوش مصنوعی دارد که در Discord فعال است.

این برنامه در ایجاد تصاویر معتبر و خلاقانه با کلمات ساده، تبحر دارد. بعلاوه می‌توانید به کمک آن، عکس‌های واقعی را به یک شاهکار هنری تبدیل کنید. علاوه بر این، تصاویر شما به طور دائم در حساب کاربری‌تان ذخیره می‌شود، چه چیز بهتر از این؟ از این برنامه تبدیل متن به‌ عکس برای تولید لوگو نیز می‌توانید استفاده کنید.

ویژگی‌های کلیدی

 • تولید تصاویر خلاقانه
 • آسان برای استفاده
 • سبک‌های مختلف هنری برای انتخاب
 • مشارکت در جامعه هوش مصنوعی و امکان ایجاد گروه
 • قادر به تولید تصاویر با وضوح‌بالا برای چاپ
 • مولد لوگو

15. DALL-E 2

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
DALL·E 2 وب ۵۰ اعتبار رایگان در ماه با ثبت‌نام (با هر پرامپت، ۴ تصویر خروجی دریافت می‌کنید)

۱۵ دلار برای ۱۱۵ اعتبار

DALL·E 2  اولین تولیدکننده تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی بود که فراگیر شد. شرکت سازنده آن Open AI است که ChatGPT را ارائه کرده است. برای استفاده از DALL·E 2 کافی است یک حساب OpenAI رایگان بسازید. استفاده از این مدل ساده است و می‌تواند نتایج عالی ایجاد کند به همین دلیل است که API آن توسط بسیاری از برنامه‌های دیگر در این لیست استفاده می‌شود.

DALL·E 2 دارای ویژگی‌های قدرتمندی است برای مثال، به‌وسیله ویرایشگر تصویر (که در نسخه بتا موجود) می‌توانید فریم‌های بیشتری را به تصویر اضافه کرده و در نتیجه تصویر را بزرگ کنید، به این تکنیک، نقاشی بیرونی می‌گویند. همچنین می‌توانید تکه‌هایی از تصویر را حذف کرده و آن‌ها را با عناصر تولید شده توسط هوش مصنوعی جایگزین کنید، این کار، نقاشی درونی نام دارد.

همچنین توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌وسیله API ارائه شده، برنامه‌هایی بسازند که با DALL·E 2 ادغام می‌شود. یکی از بهترین ویژگی‌های DALL-E 2، قلم رنگ آن است که به شما امکان می‌دهد جزئیاتی مانند سایه، های‌لایت، رنگ، بافت و غیره را به تصویر خود اضافه کنید. نقطه‌ضعف این مدل این است که نسبت به سایر گزینه‌ها، کمترین نتایج فوتورئالیستی را ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی

 • تصاویر بدون کپی‌رایت هستند
 • دسترسی به API
 • امکان ویرایش تصاویر تولید شده
 • فوق‌العاده آسان برای استفاده
 • سرعت و کیفیت بالا
 • تولید ۴ تصویر به‌ازای هر پرامپت

16. Jasper Art

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت
ذکر نکرده؛ اما به نظر می‌رسد بر اساس  Stable Diffusion  است. وب از 39 دلار در ماه برای تصاویر نامحدود

Jasper Art  ویژگی جدید Jasper AI است که در سال ۲۰۲۲ معرفی شد و اکنون محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این مولد تصویر هوش مصنوعی می‌تواند در عرض چند ثانیه، تصاویر و آثار هنری ایجاد کند. یکی از مشخصات برجسته Jasper این است که تمام تصاویر ایجاد شده توسط آن بدون واترمارک هستند. این برنامه، گران‌ترین گزینه لیست ما بوده و هنوز در مرحله بتا است.

ویژگی‌های کلیدی

 • تولید تصویر در سبک‌های مختلف
 • ایجاد تصاویر منحصربه‌فرد به تعداد نامحدود
 • فاقد واترمارک
 • ایجاد تصاویر با یک توضیح ساده
 • ایجاد ۴ تصویر به‌صورت هم‌زمان

 

17. Zigap

مدل‌ هوش مصنوعی پلتفرم قیمت

?

اندروید رایگان

زیگپ یک دستیار هوش مصنوعی است که از طریق آن می توانید به زبان فارسی با ربات ChatGPT چت کنید و سؤالات خود را بپرسید. این برنامه، یک مولد تبدیل متن به‌ عکس نیز دارد که بدون محدودیت، تصاویر منطبق با دستور وارد شده را تولید می‌کند.  پیشنهاد ما این است که برای تجربه عملکرد مولدهای متن به تصویر، آن را امتحان کنید چرا که این برنامه با سرعت بالایی در حال ارتقا است و کاربران آن شاهد ویژگی‌های جدیدی خواهند بود.

ویژگی‌های کلیدی

 • فوق العاده آسان
 • پشتیبانی از زبان فارسی
 • کاملاً رایگان
 • سرعت بالا

جمع‌بندی:

 • اگر یک فرد مبتدی هستید که می‌خواهید عکس‌های حرفه‌ای از متن تولید کنید، دو برنامه Dream By Wombo و NightCafe را از دست ندهید، چون ضمن داشتن گزینه‌های زیاد، کارکردن با آن‌ها ساده است.
 • اگر به دنبال یک ابزار تولید متن به‌عکس هستید که بدون پرداخت هزینه بتوانید روزانه چند عکس تولید کنید، بیشتر برنامه‌های این لیست برایتان کاربرد دارند.
 • اگر تولید تصویر از متن بدون نیاز به ثبت‌نام مدنظر شما است، Craiyon و Dream by Wombo انتخاب‌های مناسبی هستند.
 • اگر به دنبال یک تولیدکننده تصویر هوش مصنوعی هستید که تصاویر بسیار واقعی را از زمان یا مکان دیگری تولید کند، Deep Dream Generator را بررسی کنید.
 • اگر برنامه‌نویس هستید و می‌خواهید از تصویر تولید شده در پروژه نرم‌افزاری دیگری استفاده کنید برنامه‌های Deep AI ،Dream Studio (Stable Diffusion) و Pixray برای شما مناسب هستند.
 • اگر کنترل و سفارشی‌سازی تصویر نهایی برایتان بیشترین اهمیت را دارد، حتماً Dream Studio را امتحان کنید.
 • اگر می‌خواهید لوگوی کسب‌وکارتان را ایجاد کنید Deep AI و NightCafe دو انتخاب هوشمندانه هستند.
 • اگر یک طراح حرفه‌ای هستید و دنبال بهترین برنامه تولید متن به عکس هستید، Midjourney یک انتخاب عالی است، تنها نقطه‌ضعف آن این است که برای استفاده از آن باید در Discord حساب بسازید. البته تصاویر تولید شده توسط Midjourney به طور پیش‌فرض عمومی هستند که برای هنرمندان مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما اگر به دنبال اهداف تجاری هستید، این یک نقطه‌ضعف است.
 • اگر از پس هزینه Midjourney بر نمی‌آیید از NightCafe استفاده کنید چرا که بسیاری از کاربران، آن را جایگزین مقرون به صرفه Midjourney می‌دانند. البته با خرید اشتراک، امکانات بیشتری در دسترس شما قرار می‌گیرد؛ اما نسخه رایگان آن نیز قابل‌قبول است.
 • اگر محدودیت بودجه ندارید و می‌خواهید یک تجربه منحصربه‌فرد با مولد تبدیل متن به‌ عکس داشته باشید گران‌ترین برنامه این لیست یعنی Jasper Art را از دست ندهید!

در این نوشتار، بهترین مدل‌ها و برنامه‌های مولد تصویر از متن به‌وسیله هوش مصنوعی را معرفی کردیم؛ اما این بازی همچنان ادامه دارد و محتویات این لیست مدام در حال تغییر هستند. احتمالا به‌زودی شاهد عرضه چند مولد تصویر جدید خواهیم بود، برای مثال گوگل هنوز Imagen را در دسترس عموم قرار نداده است و متا نیز محصولی را بر اساس الگوریتم‌های Make-A-Scene خود برای عموم منتشر نکرده است. با دنبال کردن بلاگ زیگپ، در جریان جدیدترین اخبار و پیشرفت‌های هوش مصنوعی قرار خواهید گرفت.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا بهترین تولیدکننده هوش مصنوعی تبدیل متن به‌ عکس را برای خود انتخاب کنید.

تیم محتوای زیگپ
تیم محتوای زیگپ
یه تیم کوچیکیم که دوست داریم کارهای بزرگ کنیم، از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم تا باهوش‌تر به‌نظر برسیم، از روایتگری استفاده می‌کنیم تا تجربه بسازیم، از نوآوری استفاده می‌کنیم که خیلی تکراری نباشیم. فعلا می‌تونید ما رو زیگروپ صدا کنید تا وقتی کارهای بزرگ بیشتری کردیم بیشتر با هم آشنا بشیم.