هوش مصنوعی
هوش مصنوعی گوگل

آخرین تغییرات و آپدیت‌‌های هوش مصنوعی گوگل بارد

سرفصل‌های مقاله

گوگل به تازگی چند ارتقای جدید و هیجان‌انگیز به گوگل بارد اضافه کرده است. این تغییرات اکنون برای همه در دسترس است. اما این آپدیت‌‌های هوش مصنوعی گوگل شامل چه مواردی است؟

سیسی هسیائو، معاون گوگل و مدیر کل بارد، به‌روزرسانی‌های متعددی را برای رقیب ChatGPT اعلام کرد. اما احتمالاً هیچ‌کدام به بزرگی حذف لیست انتظار نیست. این بدان معناست که Bard اکنون در بیش از 180 کشور در دسترس است و حتی می‌توانید به جای حساب گوگل شخصی خود با یک حساب Workspace به آن بپیوندید.

پس در ادامه با مهمترین تغییرات اعلامی گوگل همراه می‌شویم.

دیگر لیست انتظار برای هوش مصنوعی گوگل بارد وجود ندارد

مهمترین تغییر گوگل از بین بردن لیست انتظار بارد است. تا قبل از این برای استفاده از گوگل بارد باید حتما یک حساب کاربری گوگل درست می‌کردید و با انجام چند کار در صف انتظار گوگل برای استفاده از بارد قرار می‌گرفتید.

اما اکنون، کاربران در 180 کشور می‌توانند به Google Bard دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، زبان استفاده از بارد دیگر فقط به انگلیسی محدود نمی‌شود. کاربران اکنون می‌توانند با Bard به زبان ژاپنی و کره‌ای و در آینده‌ی نزدیک‌ با بیشتر زبان‌ها تعامل داشته باشند.

اما متأسفانه، برخی از کشورها مانند کانادا و اتحادیه اروپا هنوز واجد شرایط برای دسترسی به بارد نیستند. با توجه به اینکه ChatGPT به دلیل نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی در ایتالیا به طور موقت ممنوع شده است، می‌توان یکی از دلایل عدم دسترسی بارد در اروپا را همین حفظ حریم خصوصی دانست. شما می‌توانید لیست کامل کشورهای واجد شرایط را در سایت پشتیبانی Google مشاهده کنید (البته همانطور که انتظار می‌رفت، نام ایران در این لیست به چشم نمی‌خورد).

البته در این بروزرسانی استفاده از تم تیره (Dark Mode) نیز اضافه شده است.

ادغام افزونه بارد با برنامه‌های Adobe

بارد
ادغام بارد با Adobe

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که به زودی از طرف گوگل ارائه می‌شود، افزونه‌های Google Bard است. برخی از برنامه‌ها و سرویس‌های گوگل مانند Docs، Drive و Gmail به صورت داخلی بارد را ارائه می‌دهند، اما برخی دیگر از شرکت‌های خارجی هم به آن متصل می‌شوند.

یکی از این شرکت‌ها Adobe است. قرار است که هوش مصنوعی گوگل، اول با Adobe Firefly ادغام شود که به کاربران امکان می‌دهد تصاویر تولید شده در هوش مصنوعی را مستقیماً با Bard ایجاد کنند. این شبیه به Bing Image Generator مایکروسافت است که از مولد تصویر هوش مصنوعی DALL•E 2 در OpenAI استفاده می‌کند.

اما ادغام‌های Adobe به همین جا ختم نمی‌شود. هنگامی که تصاویر ایجاد شده توسط فایرفلای را دارید، می‌توانید آنها را در Adobe Express ویرایش کنید.

باید منتظر چه بروزرسانی‌هایی در آینده باشیم

در حالی که اضافه‌ شدن برخی از ارتقاها خوب به نظر می‌رسد، اما گوگل اعلام کرده که هنوز مهمترین بروزرسانی‌های خود را اعلام نکرده است.

بارد از هفته آینده امکان نقل قول را اضافه خواهد کرد. پس اگر نیاز باشد برای قسمتی از نوشته نقل قول اصلی یا منبع نوشته را داشته باشید، بارد اینکار را هم برای شما انجام خواهد داد. از قرار معلوم شما کافی است که روی متن مورد نظر کلیک کنید، و بارد زیر قسمت مذکور خط کشیده و پیوندی به مطلب منبع ارائه می‌کند.

Bard همچنین پشتیبانی زبان خود را از سه زبان، انگلیسی، ژاپنی و کره‌ای، به 40 زبان افزایش خواهد داد.

اما بزرگترین تغییر عملکرد چند وجهی است. ما قبلاً عملکرد چندوجهی را در GPT-4 و Bing Chat مایکروسافت شاهد بودیم و اکنون PalM 2 آن را به بارد خواهد آورد. این اتفاق به کاربران اجازه می‌دهد، پاسخ‌هایی را دریافت کنند که علاوه بر متن شامل تصاویر نیز باشد. همچنین این امکان را می‌دهد که عکس این کار را هم انجام دهند.

بارد همچنین می‌خواهد با Google Lens برای آپلود تصاویر در Bard کار کند و بارد با استفاده از متن پاسخ دهد. این قابلیت چندوجهی ویژگی بزرگ بعدی در هوش مصنوعی مولد است.

به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی گوگل قابلیت‌های بسیار جالبی را برای آینده آماده کرده است. نظر شما چیست؟ آیا باید از الان بارد را برنده رقابت هوش مصنوعی دانست؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی