پرامپت نویسی

10 ترفند پرامپت نویسی برای ترجمه بهتر با زیگپ

سرفصل‌های مقاله
هوش مصنوعی حالا در زندگی روزمره بسیاری از ما جاری است. این روزها با کاربردهای مختلف هوش مصنوعی آشنا شده‌ایم و می‌دانیم با وجود یک دستیار هوش مصنوعی فارسی مانند «زیگپ» روی تلفن همراه، زندگی خیلی آسان‌تر از قبل شده است. پرامپت نویسی یکی از اولین قدم‌ها برای ورود به دنیای هوش مصنوعی است.

با استفاده از هوش مصنوعی زیگپ می‌توان نامه نوشت، مطالب مختلف را خلاصه کرد، تولید محتوا با هوش مصنوعی انجام داد و حتی تصویر ساخت.

یکی از بهترین‌ کاربردهای یک هوش مصنوعی مولد مانند زیگپ، استفاده از آن برای ترجمه متون مختلف است. زیگپ به موتور ChatGPT متصل است و می‌تواند از 50 زبان مختلف دنیا پشتیبانی کند. ضمن این‌که زیگپ از فرمان صوتی هم پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید به جای تایپ کردن، از طریق صوت به آن پیام فارسی دهید.

اما چگونه می‌توان از هوش مصنوعی برای ترجمه بهترین استفاده ممکن را کرد؟

این همان نکته‌ای است که می‌خواهیم در این مطلب درباره آن صحبت کنیم.

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا 10 ترفند پرامپت نویسی برای ترجمه با هوش مصنوعی زیگپ را به شما معرفی کنیم.

وقتی هوش مصنوعی زیگپ را در اختیار داشته باشید، عملا یک مترجم جیبی دارید که از پس تمام زبان‌های رایج دنیا برمی‌آید!

10 ترفند پرامپت نویسی برای ترجمه بهتر با زیگپ

پرامپت
پرامپت نویسی

قبل از پرداختن به ترفندهای پرامپت نویسی برای ترجمه، بهتر است این نکات کلی را درباره پرامپت نویسی برای زیگپ در ذهن‌تان داشته باشید.

 • دستورالعمل‌های واضح ارائه کنید: پیام خود را با یک پرامپت واضح و خاص شروع کنید. آن‌چه می‌خواهید را به وضوح بیان کنید یا یک سوال خاص بپرسید تا هوش مصنوعی را راهنمایی کنید.
 • مختصر باشید: سعی کنید پیام‌های خود را مختصر و دقیق نگه دارید. پیام‌های طولانی و پیچیده ممکن است منجر به پاسخ‌های نامرتبط یا فاقد دقت کافی شود.
 • توضیح بخواهید: اگر پاسخی دریافت کردید که متوجه نشدید یا نامشخص بودید، از هوش مصنوعی بخواهید توضیح یا اطلاعات بیشتری ارائه دهد.
 • فرمت مورد نظر را مشخص کنید: اگر فرمت پاسخ خاص را ترجیح می دهید (به عنوان مثال، استفاده از بولت‌پوینت، مثال‌ها، دستورالعمل‌های گام به گام)، به هوش مصنوعی اطلاع دهید تا پاسخ خود را مطابق با آن تنظیم کند.
 • اشتباهات را تصحیح کنید: اگر متوجه هرگونه اشتباه یا نادرستی در پاسخ هوش مصنوعی شدید، در صورت تمایل اصلاحات را ارائه دهید یا درخواست تجدید نظر کنید. این به هوش مصنوعی کمک می‌کند تا مطلب جدیدی بیاموزد و درکش را بهبود بخشد.

حال برویم سراغ 10 ترفند پرامپت نویسی برای ترجمه بهتر با زیگپ.

 • “این جمله/ اصطلاح/ کلمه را به زبان (زبان مورد نظر) ترجمه کن.”

این پرامپت، یک پرامپت ابتدایی برای درخواست ترجمه از سوی هوش مصنوعی است.

از این پرامپت زمانی استفاده می‌شود که شخصی نیاز دارد چیزی را به زبانی که با آن آشنا نیست بفهمد. بنابراین کافی است خیلی ساده کلمه یا جمله مورد نظر را نوشته و از هوش مصنوعی زیگپ بخواهید آن را به زبان مورد نظر شما ترجمه کند.

 • “ترجمه این اصطلاح/جمله/کلمه به (زبان مورد نظر) چیست؟”

وقتی در متنی با کلمه یا جمله‌ای ناآشنا مواجه می‌شوید، یا هنگامی که مشغول ترجمه متنی هستید و از معنای کلمه یا اصطلاحی به زبان مقصد خبر ندارید، با نوشتن این پرامپت می‌توانید از هوش مصنوعی بخواهید تا شما را راهنمایی کند.

 • “به این کلمه/جمله/ اصطلاح را در (زبان مورد نظر) چه می‌گویند؟

تصور کنید در کشوری خارجی، در رستوران هستید و می‌خواهید از گارسون بپرسید آیا غذای بدون گلوتن هم دارند یا نه. برای فهمیدن این جمله تنها باید پرامپت بالا را با ذکر کلمه یا جمله مورد نظر بنویسید تا هوش مصنوعی زیگپ درجا آن را به زبان مورد نظر شما ترجمه کند.

این پرامپت ترجمه در کشورهایی که مردمانش به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارند بسیار کاربردی است.

 • “لطفا به من کمک کن تا این متن رو از فرانسوی به فارسی ترجمه کنم.”

یکی از رایج‌ترین استفاده‌ها از هوش مصنوعی برای ترجمه، ترجمه کردن یک متن طولانی از زبان‌های دیگر است. ساده‌ترین راه برای گرفتن نتیجه این است که پرامپت بالا را در ابتدا نوشته، زبان‌ مقصد را مشخص و متن مورد نظر را در زیگپ کپی-پیست کنید تا خروجی آن را به هر زبانی که دوست دارید، به شما تحویل دهد.

 • “بهترین نرم‌افزار ترجمه آنلاین برای ترجمه از (زبان مورد نظر) کدام است؟”

گاهی شغل یا رویکردتان ایجاب می‌کند که از یک ابزار تخصصی ویژه برای ترجمه استفاده کنید تا پاسخ‌های دریافتی کاملا دقیق باشد.

در این‌صورت می‌توانید از زیگپ بخواهید تا ابزارهای معتبر ترجمه هر زبان را به شما معرفی کند.

 • “آیا این متن رو درست از (زبان مورد نظر) ترجمه کردم؟”

هوش مصنوعی نه تنها یک مترجم قابل است، که می‌تواند یک ویراستار خوب هم باشد. اگر متنی را ترجمه کرده‌اید و نمی‌دانید حاصل کارتان به لحاظ گرامری یا نوشتاری درست است یا نه، کافی است از طریق پرامپت بالا از زیگپ بخواهید ترجمه شما را بررسی و ایرادات احتمالی آن را به شما گوشزد کند.

 • “آیا می‌توانی ترجمه این جمله/عبارت/کلمه را در دو زبان X وY با هم مقایسه کنی؟”

از این پرامپت برای مقایسه ترجمه یک کلمه، عبارت یا جمله خاص در دو زبان مختلف استفاده می‌شود.

برای مقایسه دقیق ترجمه‌ها، کلمه، عبارت یا جمله را ارائه و دو زبانی را که می‌خواهید مقایسه در آن انجام شود، مشخص کنید.

 • “کلمه X در (زبان مورد نظر) چگونه تلفظ می‌شود؟”

با ارائه این پرامپت، هوش مصنوعی زیگپ نحوه تلفظ کلمه را به ساده‌ترین شکل ممکن می‌نویسد تا هنگام بیان کلمات سخت یا ناآشنا به زبان مقصد، مشکلی نداشته باشید.

 • “آیا می‌توانی این سند حقوقی را از (زبان مورد نظر) به (زبان مورد نظر) ترجمه کنی؟”

یکی از کاربردی‌ترین توانایی‌های زیگپ در ترجمه، ترجمه متون تخصصی، اداری یا رسمی از زبانی به زبان دیگر است.

اگر می‌خواهید یک سند حقوقی را ترجمه کنید، می‌توانید آن را به هوش مصنوعی بسپارید. اما یادتان باشد در مورد کارهای اداری مهم، حتما نتیجه نهایی را با یک متخصص انسانی چک کنید، چرا که هوش مصنوعی از خطا عاری نیست و ممکن است اشتباه کند!

 • “این (اصطلاح) را به زبان‌های X, Y و Z ترجمه کن/”

برای ترجمه یک کلمه یا اصطلاح به زبان‌های مختلف، کافی است اصطلاح مورد نظر را همانند پرامپت بالا به زیگپ ارائه کنید تا آن را به زبان‌های مورد نظر شما ترجمه کند.

سپاس‌گزاریم که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید. با استفاده از هوش مصنوعی زیگپ، یک مترجم حرفه‌ای همراه شماست که می‌تواند در ترجمه سخت‌ترین زبان‌های دنیا هم به شما کمک کند و دستیار هوشمندتان باشد.

مهران
مهران