۱۰ فیلم برتر تاریخ سینمای ایران

10 فیلم برتر تاریخ سینمای ایران به انتخاب زیگپ

سرفصل‌های مقاله

برخلاف عقب‌ماندگی شدید کشور به لحاظ علمی و فنی در دوره قاجار، سینما پدیده‌ای بود که خیلی سریع به ایران رسید. در سال 1279 و بعد از ورود اولین دوربین فیلمبرداری به کشور به دستور «مظفرالدین‌شاه»، شروع سینما و ساخت فیلم در ایران کلید خورد.

از دهه 1320 با ظهور شرکت‌های سینمایی، سینما سروشکل مدرن‌تری در کشور پیدا کرد و سینما به شکل امروزی‌اش متولد شد. تا اواسط دهه 40 سینما در ایران صرفا یک ابزار تفنن و سرگرمی بود و آثار ارزش هنری چندانی نداشتند. اما دهه 40 دهه شکل‌گیری موج جدیدی در سینما موسوم به «موج نوی سینمای ایران» شد و کارگردانانی نظیر «داریوش مهرجویی»، «ناصر تقوایی»، «فریدون گله»، «بهرام بیضایی»، «عباس کیارستمی»، «ابراهیم گلستان» و … شروع به ساخت آثاری جدی و قابل تامل کردند و نشان دادند که در ایران هم می‌توان به سینما به دید یک هنر جدی و جریان‌ساز نگاه کرد.

به واسطه ظهور کارگردانان توانا در نسل‌های مختلف، سینمای ایران جهانی شد و آثار مهمی از عباس کیارستمی، «مجید مجیدی»، «جعفر پناهی»، «اصغر فرهادی» و … در مهم‌ترین فستیوال‌های هنری جهان مانند کن، برلین، اسکار و … افتخارآفرینی کردند.

تاکنون نشریات و سایت‌های سینمای مختلف بارها اقدام به برگزاری نظرسنجی بین مردم یا منتقدان سینمایی کرده‌اند تا بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران را انتخاب کنند. این بار از هوش مصنوعی فارسی زیگپ خواسته‌ایم تا بهترین‌های تاریخ سینمای ایران را برای مخاطبان بلاگ انتخاب کند.

این شما و این انتخاب‌های هوش مصنوعی:

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینمای ایران

  1. گاو
  2. جدایی نادر از سیمین
  3. طعم گیلاس
  4. رنگ خدا
  5. بچه‌های آسمان
  6. فروشنده
  7. کلوزآپ
  8. بادکنک سفید
  9. خانه دوست کجاست
  10. آواز گنجشک‌ها

اگر فکر می‌کنید فیلم یا فیلم‌هایی از این فهرست جا مانده، حتما در کامنت‌ها برای ما بنویسید.

مهران
مهران