پرامپت
هوش مصنوعی گوگل

10 پرامپت هوشمندانه برای استفاده بهتر از گوگل بارد

سرفصل‌های مقاله

در حالی که ChatGPT بیشترین اخبار مربوط به هوش مصنوعی مولد را به خودش اختصاص داده، اما گوگل نیز دارای یک چت‌بات مدل زبان بزرگ (LLM) به نام Bard است. دستیار هوش مصنوعی گوگل می‌تواند شعر بنویسد، معماها را حل کند، به شما درباره سفر و جاهای دیدنی توصیه کند و خیلی از کارهای دیگر. پس برای استفاده بهتر از آن باید نحوه نوشتن پرامپت هوشمندانه را یاد بگیرید.

مانند ChatGPT، استفاده از Bard هم دشوار نیست؛ تنها کاری که باید انجام دهید این است که شروع به تایپ کردن کنید. اما برای استفاده بهتر از هوش مصنوعی گوگل بارد، نکاتی جمع‌آوری کرده‌ایم باعث می‌شود بهترین پاسخ ممکن را از این چت‌بات دریافت کنید.

پیشنهادات زیر باعث خواهد شد تا شروعی عالی با بارد داشته باشید. به خاطر داشته باشید که پرامپت‌های شما از طریق نماد «مداد» که در کنار محیط تایپ قرار گرفته است، قابلیت ویرایش دارد. همچنین می‌توانید با کلیک بر روی منوی کشویی «مشاهده سایر پیش‌نویس‌ها» (View other drafts)، تغییرات مربوط به پاسخ‌های بارد را نیز مشاهده کنید.

۱۰ پرامپت برای استفاده از گوگل بارد

پرامپت برای گوگل بارد
۱۰ پرامپت برای استفاده از گوگل بارد

به بارد بهانه‌ای برای کار کردن دهید

Bard می‌تواند تقریبا از «هیچ»، ایده و متن را تولید کند، اما هرچه اطلاعات بیشتری در پرامپت خود وارد کنید، نتایج بهتری خواهید داشت. مثالی که خود بارد پیشنهاد می‌کند این است که مثلا اگر دنبال طراحی یک شعار تبلیغاتی برای کسب‌وکار خود هستید، کل کار را به بارد نسپارید، بلکه ابتدا به آن درباره کلیت شعار ایده بدهید و اجازه دهید او کار شما را تکمیل کند.

اگر قرار است برای محصول خاصی یک کپی تبلیغاتی بنویسید، سعی کنید نیمی از آن را خودتان بنویسید و اجازه دهید بقیه کار را گوگل Bard برای‌تان انجام دهد. بارد براساس اطلاعاتی که از شما می‌گیرد، پاسخ خود را تنظیم و به خواسته شما نزدیک می‌کند.

وارد گفتگو شوید

به یاد داشته باشید که Bard یک ابزار مکالمه است، بنابراین می‌توانید از آن بخواهید ایده‌های خود را توسعه داده یا اصلاح کند: مثلا می‌توانید درخواست کنید که زبانی که استفاده می‌کند ساده‌تر باشد. یا از آن بخواهید بر روی جزئیات خاصی از یک پاسخ تمرکز کند یا نکته خاصی را که درباره آن مطمئن نیستید، بیشتر توضیح دهید.

شما همچنین می‌توانید بارد را وادار کنید تا با خودش مکالمه‌ای داشته باشد که به خروجی بسیار جالبی منجر شود. مثلا از او بخواهید در قالب دو دوست، درباره مزایای اندروید و iOS باهم بحث کنند.

مقالات و نوشته‌ها را مقایسه کنید

یکی از هوشمندانه‌ترین ترفندهای Google Bard این است که می‌تواند متن مقالات وب را تجزیه‌و‌تحلیل و درک کند. این ویژگی در سناریوهای مختلف مفید واقع خواهد شد، از جمله زمانی که نیاز به دریافت خلاصه مقالات طولانی یا ساده کردن موضوعات پیچیده دارید.

راه دیگر استفاده از این ویژگی این است که Bard را مجبور کنید دو گزارش خبری یا بررسی کالا را با هم مقایسه کند: بارد می‌تواند تفاوت‌ها در دیدگاه و لحن را خلاصه کند، به شما بگوید کدام جزئیات در یک نوشته وجود دارد که در دیگری نیست، و موارد دیگر.

مشخص و باجزئیات مکالمه کنید

برخی از پاسخ‌ها را می‌توان با افزودن ویژگی‌های خاص بهبود بخشید. مثلا اگر قرار است دستور پخت غذایی را بگیرید، به بارد بگویید چه مواد اولیه‌ای در اختیار دارید و قرار است برای چند نفر آشپزی کنید تا دستور دقیق‌تری به شما ارائه کند.

مطالب موجود را بازنویسی کنید

کار Bard فقط تولید متن از ابتدا نیست. می‌توانید از آن برای بازنویسی متنی که قبلا نوشته شده هم استفاده کنید. مثلا اگر متنی قبلا نوشته شده و از لحن یا حجم آن راضی نیستید، می‌توانید از بارد بخواهید لحن یا حجم متن را با توجه به تمایل شما تغییر داده یا حتی متن را به زبان‌های دیگر ترجمه کند.

یک جستجوی گوگل راه بی‌اندازید

بارد گاهی می‌تواند به سوال شما پاسخی دهد که به مراتب از پاسخی که از جستجوی گوگل می‌گیرید بهتر باشد. معمولا در نوار جستجوی گوگل چه چیزی را تایپ می‌کنیم؟ بررسی حقایق، دریافت توصیه، پیدا کردن چیز جدیدی برای خواندن، دیدن یا شنیدن، تحقیق درباره افراد و …

گوگل معمولا در پاسخ به درخواست شما، مجموعه‌ای نامرتب از صفحاتی را که به لطف «سئو» به صفحه اول گوگل راه پیدا کرده‌اند به شما نشان می‌دهد و ممکن است پاسخ مورد نظر شما در بین این صفحات نباشد. اما بارد این توانایی را دارد که یک‌راست برود سراغ موضوع مورد نظر شما و پاسخ مختصر و مفیدی به شما ارائه کند.

البته همیشه به یاد داشته باشید که پاسخ‌های هوش مصنوعی صددرصد درست نیست و باید از صحت آن‌ها مطمئن شد.

ساختارهای مختلف را آزمایش کنید

 در حال حاضر، Google Bard محدود به خروجی متنی است و نمی‌تواند نمودارها یا اینفوگرافیک‌های جذاب برای شما تولید کند. با این حال خروجی آن می‌تواند به روش‌های مختلفی قالب‌بندی شود. مثلا اگر قرار است چک‌لیستی برای کوهنوردی برای‌تان درست کند، می‌تواند وسایل مورد نیاز را به صورت بولت‌وار فهرست کند.

یا مثلا ویژگی‌های دو اتومبیل مختلف را در قالب یک جدول با یکدیگر مقایسه کند.

از کلمات کلیدی غافل نشوید

«کلمات کلیدی»، پایه جستجو کردن در موتور جستجوی گوگل است. اما هوش مصنوعی گوگل نیز قابلیت استفاده از کلمات کلیدی را دارد. مثلا اگر از گوگل بارد می‌خواهید برای‌تان شعری بنویسد، می‌توانید به او بگویید روی کلیدواژه‌هایی مانند «عشق» یا «رویا» تمرکز کند و بارد هم با هوشمندی این کار را انجام خواهد داد.

از بارد برای گرفتن بازخورد استفاده کنید

اگر برنامه‌نویس هستید، کدی را که نوشته‌اید به بارد دهید و از آن بخواهید باگ‌های کد را مشخص کند. بارد می‌تواند ایرادات دستوری نوشته‌های شما را مشخص، ایده‌های خلاقانه شما را نقد یا پروژه دانشگاهی‌تان را بررسی کند. هرچه زمینه‌های بیشتری برای هوش مصنوعی بارد فراهم کنید، او بیشتر مانند یک «دستیار» برای شما عمل خواهد کرد.

مخاطب خود را مشخص کنید

Bard می‌تواند خروجی خود را متناسب با هر مخاطبی، چه بچه‌های مدرسه یا مدیران شرکت، تطبیق دهد. سعی کنید مخاطب خاصی را در پرامپت خود بگنجانید و ببینید خروجی چگونه تغییر می‌کند. اگر از پاسخ راضی نیستید، همیشه می‌توانید توضیحات مخاطب را تغییر دهید یا جزئیات بیشتری به آن اضافه کنید.

مهران
مهران