هزینه ۱۰۰ میلیون پوندی قانون‌گذاری
تحقیقات درباره هوش مصنوعی

هزینه ۱۰۰ میلیون پوندی برای قانون‌گذاری هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

به نظر می‌رسد که هزینه کردن بیش از ۱۰۰ میلیون پوندی برای آماده‌سازی بریتانیا برای قانون‌گذاری هوش مصنوعی و استفاده ایمن از این فناوری، بریتانیا را به یک رهبر جهانی در این زمینه تبدیل کند.

دولت بریتانیا اعلام کرده است که قصد دارد 90 میلیون پوند برای راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی جدید هوش مصنوعی در سراسر بریتانیا هزینه کند که راه‌های استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های بهداشتی، شیمی و ریاضیات را بررسی خواهند کرد.

علاوه بر این، این برنامه‌ها شامل سرمایه‌گذاری 19 میلیون پوندی در 21 پروژه با هدف توسعه ابزارهای هوش مصنوعی ایمن و قابل اعتماد است که می‌تواند برای افزایش بهره‌وری استفاده شود.

به گفته دولت، سرمایه‌گذاری 10 میلیون پوندی دیگر نیز برای کمک به آماده‌سازی و ارتقای مهارت‌های قانون‌گذاران در بخش‌های مختلف، مانند امور مالی، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و ارتباطات، رونمایی شده است تا آ‌ن‌ها آماده و قادر به رسیدگی به خطرات و استفاده از فرصت‌های هوش مصنوعی باشند.

هزینه ۱۰۰ میلیون پوندی قانون‌گذاری

هزینه ۱۰۰ میلیون پوندی قانون‌گذاری

همان‌طور که در مقاله هوش مصنوعی که برای اولین بار در سال گذشته منتشر شد آمده است، دولت به جای ایجاد یک قانون‌گذار جدید و مرکزی اختصاص داده شده به این فناوری در حال ظهور، انتخاب کرده که از قانون‌گذاران موجود برای ایفای نقش نظارت بر استفاده از هوش مصنوعی در بخش‌های خود استفاده کند.

وزرا استدلال کرده‌اند که این رویکرد چابک‌تری برای پیش‌برد این موضوع است.

«میشل دونلان» وزیر فناوری بریتانیا گفت: «رویکرد نوآورانه بریتانیا در مقررات هوش مصنوعی ما را به یک رهبر جهانی در زمینه ایمنی و توسعه هوش مصنوعی تبدیل کرده است. من شخصا تحت تاثیر پتانسیل هوش مصنوعی برای تغییر خدمات عمومی و اقتصاد به سمت بهتر هستم  که منجر به درمان‌های جدید برای بیماری‌های بی‌رحمانه مانند سرطان و زوال عقل، و باز کردن دری به روی مهارت‌ها و فناوری پیشرفته‌ای خواهد شد که اقتصاد بریتانیا را در آینده تقویت می‌کند.»

وی در ادامه صحبت‌هایش افزود: « هوش مصنوعی سریع حرکت می‌کند، اما ما نشان داده‌ایم که انسان‌ها می‌توانند به همان سرعت حرکت کنند. با اتخاذ یک رویکرد چابک و خاص، ما بلافاصله شروع به مقابله با خطرات کرده‌ایم که به نوبه خود راه را برای بریتانیا هموار می‌کند تا به یکی از اولین کشورهای جهان تبدیل شود که با خیال راحت از مزایای هوش مصنوعی بهره می‌برد.»

سرمایه‌گذاری جدید همچنین شامل ۲ میلیون پوند بودجه شورای تحقیقات هنر و علوم انسانی (AHRC) برای حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی است که به دنبال تعریف مفهوم «هوش مصنوعی مسئول» هستند.

9 میلیون پوند دیگر نیز به صندوق مشارکت‌های علمی بین‌المللی دولت اختصاص داده شده است که محققان در بریتانیا و ایالات متحده را گرد هم می‌آورد تا روی ابزارهای هوش مصنوعی ایمن کار کنند.

موج جدید بودجه به دنبال هزینه ۱۰۰ میلیون پوندی برای راه‌اندازی اولین موسسه ایمنی هوش مصنوعی در جهان برای نظارت و ارزیابی خطرات بالقوه مدل‌های جدید هوش مصنوعی است.

در نشست ایمنی هوش مصنوعی در «بلچلی پارک» در نوامبر گذشته، شرکت‌های فناوری بزرگ موافقت کردند که مدل‌های جدید خود را قبل از عرضه عمومی برای بررسی ارائه کنند، کاری که گوگل تایید کرد که آن را با آخرین مدل Gemini خود شروع کرده است.

در جای دیگری در پاسخ خود، دولت از قانون‌گذاران کلیدی از جمله آفکام و سازمان رقابت و بازار خواسته است تا رویکرد خود را برای مدیریت هوش مصنوعی، از جمله نام‌گذاری ریسک‌های مرتبط با هوش مصنوعی در حوزه‌های خود و نحوه برنامه‌ریزی برای تنظیم این فناوری را تا 30 آوریل آینده منتشر کنند.

«مت رودا» وزیر در سایه هوش مصنوعی و مالکیت فکری کار، گفت: «در حالی که از دولت در ارائه اطلاعاتی در مورد این فناوری حیاتی استقبال می‌کنیم، وزرا هنوز برنامه‌ای برای معرفی قانونی که با خیال راحت فرصت‌های متعددی را که هوش مصنوعی ارائه می‌دهد، از دست داده‌اند.»

رودا افزود: «ایالات متحده یک فرمان اجرایی صادر کرد که قوانین و مقرراتی را برای حفظ امنیت شهروندان ایالات متحده تعیین می‌کند و اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال نهایی کردن قوانین است، اما بریتانیا همچنان با تاخیر مکرر پاسخ کاغذ سفید در حال تعلل است.»

او در پایان صحبت‌هایش اضافه کرد: «برخلاف محافظه‌کاران، حزب کارگر هوش مصنوعی را برای ماموریت بریتانیا برای رشد اقتصاد اساسی می‌داند. ما از فرصت‌هایی که هوش مصنوعی برای متحول کردن مراقبت‌های بهداشتی، تقویت سرویس سلامت ملی NHS و بهبود خدمات عمومی خود با ایمنی در هر مرحله از فرایند ارائه می‌دهد، استفاده خواهیم کرد.»

مهران
مهران