هوش مصنوعی

تا سال 2030 منتظر این پنج تحول بزرگ در حوزه هوش مصنوعی باشید

سرفصل‌های مقاله

دوره‌ی ما دوره شکوفایی هوش مصنوعی است. حوزه هوش مصنوعی در اشکال مختلفش با عبور از پیچ‌های سخت، به نقطه عطف رسیده و بعد از ظهور ChatGPT حالا در زندگی روزمره تمام ما حضور دارد. هوش مصنوعی آماده است تا هر صنعتی را متحول کند.

پیش از این درباره کاربردهای هوش مصنوعی مطالب زیادی نوشته شده است، اما در این مقاله می‌خواهیم کمی وارد حوزه پیش‌گویی شویم! این مطلب قرار است به شما بگوید که هوش مصنوعی چطور می‌تواند تا سال 2030 آینده جهان را متحول کند.

هوش مصنوعی آماده است تا بخش‌های وسیع‌تری از جوامع و اقتصاد بشری را متحول کند و بهتر است از حالا برای مواجهه با این تغییرات بنیادین آماده باشیم.

پنج تحول بزرگ در حوزه هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
پنج تحول بزرگ در حوزه هوش مصنوعی

هوش مصنوعی روش‌های علمی را متحول خواهد کرد

با وجود هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی (ML)، می‌توان انتظار داشت که علوم مختلف وارد فاز پیشرفت‌هایی بزرگ شوند و جهان سرشار از ایده‌های جدیدی شود که پیش از این دستیابی به آن سخت بوده.

هوش مصنوعی توانایی بی‌سابقه‌ای را برای تجزیه‌وتحلیل مجموعه عظیمی از داده‌ها و کشف محاسباتی روابط و الگوهای پیچیده در اختیار انسان قرار داده است. این فناوری هوش انسانی را تقویت کرده و تقویت هوش انسانی به وسیله ماشین است که باعث شده نسبت به بروز تحولاتی مثبت در آینده خوش‌بین باشیم.

به ما اعتماد کنید، با پیشرفت هوش مصنوعی در آستانه ورود به یک عصر طلایی در زمینه اکتشافات علمی هستیم!

هوش مصنوعی به ستون سیاست خارجی کشورها تبدیل خواهد شد

ما احتمالا شاهد سرمایه‌گذاری جدی دولت‌ها در حوزه هوش مصنوعی خواهیم بود. همین حالا هم «لوید جی.آستین» وزیر دفاع آمریکا علنا اهمیت مشارکت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوآورانه حوزه هوش مصنوعی را پذیرفته است. «آستین» دریافته که پس از اتمام جنگ سرد و دوره رقابت‌های فضایی موسوم به «جنگ‌های ستاره‌ای»، امروز رقابت بر سر هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی می‌تواند به شاخصی برای توسعه‌های بنیادین و عاملی برای تحول در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی منجر شود. این تحول هم ممکن است ناشی از پیشرفت‌های علمی باشد، هم ناشی از توسعه فناوری‌های دفاعی-نظامی مبتنی بر هوش مصنوعی.

«کمیسیون امنیت ملی در زمینه هوش مصنوعی» توصیه‌های مفصلی تهیه کرده و به این نتیجه رسیده است که دولت ایالات متحده باید به شدت نوآوری در هوش مصنوعی را سرعت بخشد. تردیدی وجود ندارد که هوش مصنوعی برای تداوم مقاومت اقتصادی و رهبری ژئوپلیتیک ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه‌یافته و حتی در حال توسعه ضروری است.

هوش مصنوعی تجربیات مشتریان نسل بعدی را فعال خواهد کرد

هر فناوری جدید، مختصات مختلفی دارد و مسائل و نیازهای جدیدی را ایجاد می‌کند. شرکت‌ها و صنایع مختلف در مورد محصولات قدیمی و آزموده‌شده صاحب تجربیاتی گران‌بها شده‌اند و روی موضوع «تجربه مشتری» تسلط دارند.

اما ظهور فناوری‌های نسل جدید مانند متاورس یا ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی باعث سروصدای زیادی شده است. تجربه مشتری در مواجهه با چنین پدیده‌های جدیدی چگونه قرار است رقم بخورد؟ پاسخ این است: با استفاده از هوش مصنوعی. 

مثلا متاورس ذاتا یک مسئله هوش مصنوعی است، زیرا انسان فاقد آن نوع از ادراک مورد نیاز برای درک اشیای دیجیتالی در یک محیط حقیقی یا درک محدوده اعمال خود و تاثیرات مربوط به این اعمال در یک محیط فراوجهی است.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی نسبت به انسان پتانسیل یادگیری بسیار سریع‌تری در دنیای دیجیتال را دارند (مانند رانندگی مجازی برای آموزش وسایل نقلیه خودران). در دنیای جدید نیاز داریم تا چرخه بازخورد بین دنیای دیجیتال و دنیای فیزیکی راحت‌تر و قابل فهم‌تر شود. این هوش مصنوعی است که می‌تواند بین این دو دنیا پلی برقرار کند. 

هوش مصنوعی تغییرات آب‌وهوایی را مدیریت خواهد کرد

بحران گرم شدن زمین احتمالا هولناک‌ترین دغدغه محیط زیستی انسان امروز است. همه جا درباره ضرری که صنایع مختلف از طریق استفاده از سوخت‌های فسیلی به اتمسفر زمین می‌زنند و تبعات این استفاده صحبت می‌شود. شماری از دانشمندان پیوسته در مورد تغییرات آب‌وهوایی ناخوشایند و خطرات گرمایش زمین هشدار می‌دهند. 

جوامع وظیفه دارند کارهای زیادی برای کاهش تهدیدا و تبعات اجتماعی-اقتصادی ناشی از تغییرات آب‌وهوایی انجام دهند. برای بسط و گسترش ایده‌های نوظهور امیدوارکننده برای نجات زمین نیاز به هوش مصنوعی داریم. 

یک رویکرد جدید بالقوه در این زمینه این است که حوزه هوش مصنوعی با نگاهی کلی به اطلاعات محیطی، بتواند سیاست‌گذاری‌های موثر آینده را پیش‌بینی کند.

این پیش‌بینی‌ها توسط شبیه‌سازی‌های دیجیتالی «زمین دوقلو» انجام خواهد شد. زمین دوقلو در واقع نسخه‌ای مجازی از سیاره ماست که توسط هوش مصنوعی شبیه‌سازی می‌شود. این نسخه به مقادیر حیرت‌انگیزی از داده‌ها و محاسبات در زمان واقعی نیاز دارد تا روندهای حساس غیرقابل درک برای حواس انسان را شناسایی کند. 

سایر فناوری‌های جدید مانند تولید سوخت‌های سبز نیز بدون استفاده از هوش مصنوعی قابل دستیابی نخواهند بود. ریسک سوخت‌های جدید و پیش‌بینی اثرات احتمالی آن بدون مدل‌سازی‌هایی که صرفا توسط هوش مصنوعی قابل طراحی است، امکان‌پذیر نخواهد بود.

هوش مصنوعی پزشکی را واقعا شخصی‌سازی خواهد کرد

شخصی‌سازی پزشکی از زمان رمزگشایی ژنوم انسان یک آرزو بوده است، اما با وجود پیشرفت‌های قابل توجه در حوزه پزشکی، همچنان به طرز غم‌انگیزی به شکل یک آرزو باقی مانده است.

 یکی از کاربردهای نوظهور هوش مصنوعی شامل ایجاد و گسترش درمان‌های فردی برای بیماران است. علاوه بر این، هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که روزی روش‌های درمانی شخصی‌سازی‌شده را در زمان واقعی و بدون نیاز به آزمایش‌های بالینی ترکیب و پیش‌بینی کند.

به عبارت ساده، هوش مصنوعی می‌تواند همانند کاربردش در شبیه‌سازی یک نسخه دیجیتال از زمین، برای انسان نیز یک «همزاد» یا «قل» طراحی و این همزاد را تجزیه‌وتحلیل کند. مثلا ویژگی‌های بیولوژیکی ما را با در نظر گرفتن محیطی که در آن زندگی می‌کنیم جمع‌آوری کرده و براساس داده‌های عظیم فیزیولوژیکی، سبک زندگی ما را بهبود ببخشد.

این بهبود می‌تواند از توصیه داروهای مناسب و رژیم غذایی صورت پذیرد. حوزه هوش مصنوعی می‌تواند عدم دسترسی بسیاری از انسان‌های کم‌بضاعت به امکانات بهداشتی و درمانی را پوشش داده و به بی‌عدالتی تاریخی در حوزه دسترسی به درمان پایان دهد. شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

مهران
مهران