فایده هوش مصنوعی در زندگی روزمره
تولید محتوا با هوش مصنوعی

۷ فایده هوش مصنوعی برای یک زندگی بهتر

سرفصل‌های مقاله

هوش مصنوعی (AI) فناوری است که باعث می‌شود ماشین‌ها نیز مانند انسان فکر و عمل کنند. توسعه‌دهندگان، هوش مصنوعی را ایجاد و برنامه‌ریزی می‌کنند تا وظایفی را بر اساس داده‌های انسانی ارائه شده، به صورت دیجیتال انجام دهد. 

امروزه هوش مصنوعی به بخشی ضروری از زندگی روزمره تبدیل شده است. این فناوری تلاش انسان را کاهش، سرعت کار را افزایش می‌دهد و نتایج دقیقی ایجاد می‌کند.

بعد از راه‌اندازی ChatGPT توسط شرکت OpenAI، بسیاری از ما متوجه فواید هوش مصنوعی در زندگی روزمره شدیم و فهمیدیم که این فناوری تقریبا نوظهور، چگونه می‌تواند بر ابعاد زندگی ما اثر بگذارد.

در این مقاله می‌خواهیم شما را با 7 تا از فواید هوش مصنوعی در زندگی روزمره آشنا کنیم تا ببینید هوش مصنوعی چطور زندگی روزمره ما بهبود بخشیده است.

اما قبل از آن بیاید ابتدا با این فناوری بیشتر آشنا شده و سپس مزایای هوش مصنوعی را درک کنیم.

هنگامی که یک مفهوم یا فناوری قرار است تغییرات زیادی را در زندگی روزمره ما ایجاد کند، در آن صورت مهم است که ابتدا این فناوری و سازوکارش را درک کنیم و سپس به فواید هوش مصنوعی در زندگی روزمره بپردازیم.

تعریف هوش مصنوعی

تعریف هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) یک زمینه به سرعت در حال تکامل و چندوجهی است که شامل ایجاد ماشین‌های هوشمندی است که می‌توانند وظایفی را انجام دهند که به طور سنتی به هوشی شبیه انسان نیاز دارند. 

توسعه الگوریتم‌ها و برنامه‌های رایانه‌ای جزء جدایی ناپذیر عملکرد هوش مصنوعی است و ماشین‌ها را قادر می‌سازد داده‌ها را تجزیه‌و‌‌تحلیل کنند، الگوها را تشخیص دهند و بر اساس آن داده‌ها تصمیم بگیرند.

شاید این مطلب هم برای‌تان جالب باشد: هوش مصنوعی گوگل (جمینی)

دامنه‌های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی شامل چندین حوزه از جمله یادگیری ماشینی، پردازش زبان طبیعی، بینایی کامپیوتر و رباتیک است. الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا از داده‌ها یاد بگیرند و عملکرد خود را در طول زمان بهبود بخشند.

 پردازش زبان طبیعی به ماشین ها اجازه می دهد تا زبان انسان را تفسیر و درک کنند. بینایی کامپیوتری ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا اطلاعات بصری را از تصاویر و ویدئوها تجزیه‌و‌تحلیل کنند. در عین حال، رباتیک به ماشین ها اجازه می‌دهد تا با دنیای فیزیکی تعامل داشته باشند.

اهمیت هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) فراتر از یک مفهوم آینده‌نگر حرکت کرده است. اکنون با بهینه‌سازی طیف گسترده‌ای از محصولات، خدمات و سیستم‌هایی که مردم به آن‌ها اعتماد دارند، نقش رو به رشدی در زندگی روزمره ما ایفا می‌کند. رشد تصاعدی در تولید داده همراه با الگوریتم‌های پیشرفته‌تر و زیرساخت‌های محاسباتی، هوش مصنوعی را به ارائه ارزش واقعی در سراسر صنایع سوق داده است.

طبق تحقیقات McKinsey، هوش مصنوعی بین سال‌های 2015 تا 2021 نفوذ جهانی خود را سه برابر کرد و انتظار می‌رود تا سال 2030 بیش از 13 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند.

 این گسترش به این معنی است که هوش مصنوعی اکنون به کمک یا افزایش تجربیات روزانه از نحوه خرید، بانک و دسترسی به اخبار به آن می‌پردازد. چگونه یاد می‌گیریم، کار می‌کنیم، ارتباط برقرار می‌کنیم و موارد دیگر.

هوش مصنوعی در چندین زمینه از جمله مراقبت‌های بهداشتی، مالی، حمل‌و‌نقل و تولید، فایده‌های قابل توجهی برای انسان داشته است. 

به عنوان مثال، هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی برای توسعه درمان‌های شخصی استفاده می‌شود. در امور مالی، برای کشف کلاهبرداری و تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. در حوزه حمل‌و‌نقل نیز خودروهای خودران در حال توسعه هستند که از فناوری هوش مصنوعی برای حرکت در جاده‌ها استفاده می کنند.

۷ فایده هوش مصنوعی در زندگی روزمره

۷ فایده هوش مصنوعی در زندگی روزمره

حال برویم سراغ مزایای هوش مصنوعی در زندگی روزمره تا ببینیم این فناوری چگونه با فوایدش زندگی را برای ما آسان‌تر کرده و بهبود بخشیده است.

  • بهبود سیستم تشخیص و درمان در حوزه سلامت

استفاده از هوش مصنوعی در حوزه پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی، این پتانسیل را دارد که تا حد زیادی دقت تشخیصی را بهبود بخشیده و کیفیت معاینه بیمار را افزایش دهد. با تجزیه‌و‌تحلیل مجموعه داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی می‌تواند الگوهایی را تشخیص دهد که ممکن است از نگاه پزشکان انسانی پنهان بماند.

به عنوان مثال، ابزارهای تصویربرداری هوش مصنوعی می‌توانند اسکن‌های پزشکی مانند اشعه ایکس، MRI و سی‌تی اسکن را بررسی و به پزشکان در تشخیص زودتر و دقیق‌تر کمک کنند. تحقیقات نشان داده است که تشخیص هوش مصنوعی در تشخیص بیماری‌هایی مانند سرطان، دیابت یا بیماری‌های چشمی، با تشخیص انسان مطابقت دارد یا بهتر عمل می‌کند.

  • شخصی‌سازی یادگیری و آموزش

یکی از خوبی‌های هوش مصنوعی، پتانسیل فوق‌العاده‌ آن برای تغییر یادگیری و آموزش با فعال کردن آموزش شخصی‌سازی شده و خودگام است. معلمان هوش مصنوعی می‌توانند نقاط قوت، ضعف، شکاف دانش و الگوهای یادگیری دانش آموز را تجزیه‌و‌تحلیل کنند تا استراتژی های تدریس خصوصی و ترتیب محتوا را به طور خاص برای آن دانش آموز تطبیق دهند.

به عنوان مثال، شرکت‌هایی مانند Century Tech و Carnegie Learning از هوش مصنوعی برای ساخت یک معلم هوشمند شخصی به هر دانش آموز استفاده می کنند. هوش مصنوعی عملکرد دانش‌آموزان را رصد کرده و حتی می‌تواند حالات چهره آن‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل کند تا سطح درک یا تعامل آن‌ها را اندازه گیری کند. سپس به طور مداوم دستورالعمل‌ها را برای ارائه مفاهیم و مشکلاتی که دانش‌آموزان را در سطوح مهارت فردی به چالش می‌کشد، تطبیق می‌دهد.

  • بهبود ایمنی عمومی و واکنش به بلایا

هوش مصنوعی به دلیل زمان سریع‌تر واکنش اضطراری و تخصیص بهتر منابع ایمنی، پتانسیل بسیار زیادی برای بهبود ایمنی عمومی دارد. به عنوان مثال، بسیاری از شهرها از فناوری‌های هوش مصنوعی مانند ShotSpotter برای شناسایی شلیک گلوله در زمان واقعی استفاده و سریع‌تر از تماس‌های پلیس، اولین واکنش‌دهنده‌ها را در صحنه‌های جرم مستقر می‌کنند.

در طول بلایای طبیعی مانند سیل، طوفان یا زلزله، هوش مصنوعی می‌تواند چندین منبع داده در زمان واقعی مانند سیگنال‌های تلفن همراه، تصاویر ماهواره‌ای و موارد دیگر را تجزیه‌و‌تحلیل کند تا مناطقی را با بیشترین نیاز و بهترین مسیر منابع اضطراری شناسایی شود. به عنوان مثال، هوش مصنوعی برای واکنش به بلایا می‌تواند الگوهای آب‌و‌هوا را ردیابی و آن‌ها را برای پیش‌بینی مکان‌های برخورد مدل‌سازی کند.

این یکی از کاربردی‌ترین فواید هوش مصنوعی در زندگی آینده انسان‌هاست.

  • بهبود دسترسی به امکانات برای افراد خاص

یکی از خوبی‌های هوش مصنوعی این است که کارهای روزمره را برای افراد دارای معلولیت بسیار در دسترس‌تر می‌کند. ابزارهای کمک بصری هوش مصنوعی می‌توانند دنیای اطراف کاربران نابینا را روایت کنند و تصاویر یا متن‌ها را با جزئیات برای آن‌ها توصیف کنند. هوش مصنوعی تشخیص صدا به افراد کمک می‌کند تا دستگاه‌ها را به‌صورت کاملا هندزفری و فقط با استفاده از صدای خود کنترل کنند.

اپلیکیشن‌هایی مانند Be My Eyes به کاربران نابینا این امکان را می‌دهند که دوربین‌های تلفن را به سمت اشیا نشانه بگیرند تا کمک بصری منبع جمعی را در زمان واقعی از جامعه کاربران بینا دریافت کنند. چنین نوآوری‌هایی به افراد کم‌بینا این امکان را می‌دهد که به متن چاپ‌شده دسترسی داشته باشند، در فضاهای فیزیکی با اطمینان حرکت کنند و وظایف روزمره را به طور مستقل انجام دهند.

  • پیشرفته کردن خلاقیت و طراحی

هوش مصنوعی با کمک به افرادی که به شکل رسمی آموزش طراحی ندیده‌اند، خلاقیت آن‌ها را تقویت می‌کند تا گرافیک، لوگو، ویدیو یا موسیقی حرفه‌ای ایجاد کنند. خلاقیت دیگر نیازی به سال‌ها توسعه مهارت‌های فنی ندارد و به همه فرصتی می‌دهد تا ایده‌های خود را به صورت بصری بیان کنند.

ابزارهایی مانند Canva، Designs.ai و Firedrop طراحی گرافیکی زیبا را آسان می‌کنند و قالب‌های از پیش‌ساخته ای را ارائه می‌دهند که کاربران می‌توانند با کمک هوش مصنوعی، آن‌ها را سفارشی کنند. 

سازندگان تازه‌کار می‌توانند گزینه‌های منحصر‌به‌فرد بی‌شماری را تنها با پیام‌های متنی ایجاد کنند. 

  • بهبود ترجمه و گسترش ارتباطات انسانی

هوش مصنوعی با ارائه ترجمه فوری در میان هزاران جفت زبان به مردم در سراسر جهان کمک کرده است تا بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ابزارهایی مانند Google Translate به کاربران اجازه می‌دهد اسناد، وب‌سایت‌ها، پیام‌های متنی، گفتار و موارد دیگر را تقریبا فوری ترجمه کنند.

یکی دیگر از مزایای هوش مصنوعی این است که می‌تواند تمام کامنت‌ها و کپشن‌ها به زبان‌های مختلف در شبکه اجتماعی اینستاگرام را به زبان انگلیسی ترجمه کند.

هوش مصنوعی به طور مداوم از داده‌های نوشتاری و گفتاری جدید در زبان‌ها یاد می‌گیرد تا در گویش‌ها و زمینه‌های محلی تفاوت‌های ظریف‌تری پیدا کند. این مزیت هوش مصنوعی کمک می‌کند تا موانع زبانی برای تجارت بین‌المللی، سفرهای جهانی و تبادل بین فرهنگی از بین برود.

در آینده، ترجمه پیشرفته هوش مصنوعی می‌تواند امکان برقراری ارتباط صوتی چند طرفه فوری بین زبان‌ها را از طریق ترجمه گفتار بلادرنگ فراهم کند. توانایی برقراری ارتباط روان بدون توجه به زبان، پتانسیل بسیار زیادی برای هدایت یادگیری فرهنگی، جرقه زدن خلاقیت در میان گروه‌های مختلف و تقویت روابط جهانی دارد.

  • بهبود امنیت سایبری و تشخیص کلاهبرداری

الگوریتم‌های هوش مصنوعی در تشخیص الگوها در میان حجم عظیمی از داده‌ها عالی هستند؛ این یک پتانسیل بزرگ و قابلیتی ارزشمند در شناسایی انواع جدید بدافزار، حملات فیشینگ و کلاهبرداری است. امنیت سایبری هوش مصنوعی با شناسایی ناهنجاری‌ها در ترافیک شبکه، رفتار کاربر و تراکنش‌های مالی، حفاظت آنلاین را افزایش می‌دهد.

بانک‌ها از فواید هوش مصنوعی برای شناسایی تراکنش‌های تقلبی در زمان واقعی با تجزیه‌و‌تحلیل تاریخچه تراکنش‌های گذشته و مقایسه امضاها استفاده و از سرقت هویت جلوگیری می‌کنند. در پلتفرم‌های پیام‌رسانی رمزگذاری‌شده، هوش مصنوعی هرزنامه‌ها و تلاش‌های جعل هویت برای حفظ امنیت ارتباطات را شناسایی می‌کند. تقویت هوش مصنوعی امنیت سایبری را چابک‌تر و پاسخ‌گوتر می‌کند.

استفاده از هوش مصنوعی فارسی

حال که با مزایا و فواید هوش مصنوعی در زندگی روزمره آشنا شدید، می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن زیگپ تجربه خوشایندی از استفاده از هوش مصنوعی داشته باشید.

با زیگپ می‌توانید تولید محتوا و حتی تصویر کنید. این هوش مصنوعی فارسی از فرمان صوتی نیز پشتیبانی می‌کند و گزینه‌ای عالی برای درک مزایای هوش مصنوعی در زندگی روزمره است.

مهران
مهران