هوش مصنوعی عمومی
شرکت OpenAI

هوش مصنوعی عمومی دنیا را کمتر از حد انتظار تغییر می‌دهد

سرفصل‌های مقاله

«سم آلتمن» مدیر عامل OpenAI می‌گوید نگرانی‌ها مبنی بر این‌که روزی هوش مصنوعی عمومی آن‌قدر قدرتمند شود که جهان را به طرز چشم‌گیری تغییر شکل داده و مختل کند، بیش از حد است.

آلتمن در گفتگوی ترتیب داده شده توسط «بلومبرگ» در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: «هوش مصنوعی در سطح انسان، جهان و مشاغل را بسیار کمتر از آن‌چه همه ما فکر می‌کنیم تغییر خواهد داد.»

آلتمن به طور خاص به هوش مصنوعی عمومی یا AGI اشاره می‌کرد، اصطلاحی که برای اشاره به نوعی از هوش مصنوعی استفاده می‌شود که قادر است وظایف را تا سطح انسان یا یک مرحله بالاتر از انسان انجام دهد.

هوش مصنوعی عمومی

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی عمومی

آلتمن گفت که هوش مصنوعی عمومی (AGI) می‌تواند “در آینده‌ای نسبتا نزدیک” به حقیقت بدل شود.

او که شرکتش پس از راه‌اندازی عمومی چت‌بات ChatGPT در اواخر سال 2022 وارد جریان اصلی شد، تلاش کرده است تا نگرانی‌های منتقدان هوش مصنوعی را در مورد میزان نفوذ این فناوری بر جامعه کاهش دهد.

قبل از معرفی مدل GPT-4 توسط OpenAI در ماه مارس، آلتمن به فناوران هشدار داد که بیش از حد از پتانسیل آن هیجان زده نشوند و گفت که مردم احتمالا از این حد بالای انتظارات از این فناوری “ناامید” خواهند شد.

آلتمن طی مصاحبه‌ای در ژانویه با StrictlyVC گفت: «مردم اصرار دارند که با خوش‌بینی بیش از حد ناامید شوند و ناامید خواهند شد. ما یک [هوش عمومی مصنوعی] واقعی نداریم و این چیزی است که از ما انتظار می‌رود داشته باشیم.»

ماموریت OpenAI که در سال 2015 تاسیس شد، دستیابی به AGI است. شرکتی که توسط مایکروسافت حمایت می‌شود و دارای ارزش بازار خصوصی نزدیک به 100 میلیارد دلار است، می‌گوید که می‌خواهد این فناوری را به شکلی ایمن طراحی کند.

پس از پیروزی دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان جمهوری‌خواه آیووا در روز دوشنبه، از آلتمن پرسیده شد که آیا هوش مصنوعی ممکن است نابرابری‌های اقتصادی را تشدید کند و منجر به جابجایی طبقه کارگر با بالا گرفتن انتخابات ریاست جمهوری شود.

آلتمن گفت: «بله، مطمئنا، فکر می‌کنم این موضوعی است که باید درباره آن فکر کرد.»

آلتمن گفت که هوش مصنوعی هنوز در مقیاسی که بسیاری از اقتصاددانان از آن می‌ترسند، جایگزین مشاغلی نشده و افزود که این فناوری در حال حاضر به جایی رسیده که در آن تبدیل به “ابزاری باورنکردنی برای بهره‌وری” شده است.

نگرانی‌ها در مورد ایمنی هوش مصنوعی و نقش OpenAI در محافظت از آن، هنگام اخراج کوتاه آلتمن از شرکت در ماه نوامبر پس از این‌که هیئت مدیره اعلام کرد اعتماد خود را به رهبر خود از دست داده است، در مرکز توجه قرار گرفت. 

آلتمن پس از واکنش شدید کارمندان و سرمایه‌گذاران OpenAI به سرعت به عنوان مدیرعامل بازگردانده شد. پس از بازگشت، مایکروسافت یک کرسی ناظر هیئت‌مدیره بدون رای در OpenAI به دست آورد.

مهران
مهران