آینده دموکراسی در آمریکا

هوش مصنوعی و آینده دموکراسی در آمریکا

سرفصل‌های مقاله

پس از برگزاری آخرین جلسه انجمن بینش هوش مصنوعی به مدیریت «چاک شومر» رهبر اکثریت سنا که بر انتخابات و حکمرانی خوب متمرکز بود، همه نگاه‌ها به تلاقی در حال توسعه هوش مصنوعی و دموکراسی است.

دستور اجرایی اخیر دولت بایدن درباره هوش مصنوعی و سفر کامالا هریس معاون رئیس‌جمهور آمریکا به بریتانیا برای شرکت در اجلاس ایمنی هوش مصنوعی، مکمل مجموعه مجمع دو حزب در سناست.

این افزایش تمرکز بر روی هوش مصنوعی در زمانی رخ داده که توجه به وضعیت دموکراسی در ایالات متحده و در سطح جهان افزایش یافته است. 

در این مطلب در مورد خطرات و احتمالات تلاقی بین هوش مصنوعی و دموکراسی در آینده حرف می‌زنیم. همچنین مروری خواهیم داشت بر سه حوزه اصلی که در آن ممکن است هوش مصنوعی «حاکمیت دموکراتیک» و شیوه اجرای آن را متحول کند.

هوش منصوعی و اداره انتخابات آمریکا

انتخابات آمریکا

هوش مصنوعی می‌تواند به مقامات و بازیگران انتخاباتی در تلاش‌های حیاتی آن‌ها برای نظارت بر نظرسنجی‌ها، چه در آمریکا و چه در دموکراسی‌های سراسر جهان، کمک کند. 

برای مثال، هوش مصنوعی می‌تواند فرایندهای مدیریت انتخابات را اصلاح کند تا آنها کارآمدتر، قابل اعتمادتر و ایمن‌تر شوند. هنگامی که هوش مصنوعی به دقت نظارت شود، می‌تواند ناهنجاری‌های مربوط به فهرست رای‌دهندگان و دستگاه‌های رای‌دهی را شناسایی تا از تقلب یا سلب حق رای جلوگیری کند. 

جدول‌سازهای مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند برگه‌های رای کاغذی را سریع‌تر از کارکنان نظرسنجی اسکن کنند و در نتیجه زمان لازم برای گزارش نتایج انتخابات یا انجام بازشماری را کاهش دهند. با وجود هوش مصنوعی و این کارکردها، کاهش اتهامات تقلب در طول انتخابات را شاهد خواهیم بود.

اما مدیران انتخابات باید مراقب خطرات احتمالی باشند. ظرفیت هوش مصنوعی برای مکان‌یابی و ترکیب حجم وسیعی از داده‌های عمومی می‌تواند حملات فیشینگی را ایجاد کند که مناسب مقامات انتخاباتی است که اطلاعات تماس آن‌ها در حوزه عمومی وجود دارد. 

اگر این مقامات دسترسی ممتاز به داده‌های حساس رای‌دهندگان و دولتی داشته باشند، اگر اطلاعات شخصی و وظایف اداری آن‌ها توسط بدافزار یا باج‌افزار مورد سوء‌استفاده قرار گیرد، ممکن است یکپارچگی انتخاباتی که آن‌ها بر آن نظارت می‌کنند، به خطر بیفتد. 

مدل‌های هوش مصنوعی همچنین می‌توانند برای سرکوب و سلب حق رای بیشتر از طریق انتشار اطلاعات نادرست یا اطلاعات نادرست، به ویژه برای شهروندان کم‌آگاهی که ممکن است در برابر روایت‌های بی‌اساس تقلب در انتخابات آسیب‌پذیرتر باشند، نوشته شود. 

همچنین ممکن است تعصبات حزبی در نحوه “پاک‌سازی” فهرست رای‌دهندگان با استفاده از هوش مصنوعی وجود داشته باشد که طی آن رای‌دهندگان اقلیت به طور نامتناسبی هدف قرار می‌گیرند.

کمپین‌ها و آموزش رای‌دهندگان

هوش مصنوعی در حال حاضر در حال تغییر روشی است که نامزدهای انتخاباتی در آمریکا و سایر دموکراسی‌ها در سراسر جهان انجام می‌دهند. فناوری‌های جدید همچنین در حال تغییر شکل نحوه یافتن و مصرف اطلاعات در مورد نامزدها و مسائل توسط رای‌دهندگان هستند. این تغییرات فرصت‌ها و خطراتی را در هر مرحله منتهی به روز انتخابات به همراه دارد.

فرصت‌های هوش مصنوعی برای دموکراتیزه کردن، بهبود و یکسان کردن میدان رقابت کمپین فراوان است. ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند موانع مالی ورود را برای کاندیداهایی که برای اولین‌بار و دارای بودجه کافی نیستند، کاهش دهند. 

مکانیسم‌های جذب سرمایه دیجیتال می‌توانند از ساده‌سازی مبتنی بر هوش مصنوعی سود ببرند. کاندیداها همچنین ممکن است از تبلیغات هدفمندی استفاده کنند که به طور موثرتری به رای‌دهندگان بلاتکلیف دسترسی پیدا می کند. 

این موضوع تاثیر ضربه‌ای در حوزه آموزش بهتر رای‌دهندگان در مورد گزینه‌های‌شان در صندوق‌های رای دارد. هوش مصنوعی می‌تواند به طور موثر و شفاف توسط مقامات اداره انتخابات برای ردیابی و گزارش در مورد سخنان مضر نفرت‌انگیزی که به طور غیرمنصفانه زمین بازی را برای نامزدها خراب می‌کند و بر تصمیم‌گیری رای‌دهندگان تاثیر می‌گذارد، استفاده کند.

در مقابل، هوش مصنوعی ممکن است سیل اطلاعات نادرست و اطلاعات گمراه‌کننده را در فصل انتخابات بدتر کند.

هوش مصنوعی بازیگران غیردولتی غیرلیبرال و حکومت‌های خودکامه را به مجموعه‌ای از ابزارهای نسبتا کم‌هزینه و بدون سرنشین مجهز می‌کند که توسط آن‌ها ممکن است باعث دوقطبی شدن شدید فضا و بی‌ثباتی فضای داخلی کشورها در حین انتخابات منجر شود.

ربات‌های سیاسی، دیپ‌فیک‌ها و دیگر تصاویری که با هوش مصنوعی تولید می‌شوند، قبلا اکوسیستم‌های اطلاعاتی پیش از انتخابات را در دموکراسی‌های سراسر جهان به هم ریخته‌اند. 

ظرفیت هوش مصنوعی برای تولید سریع سایت‌های خبری که کاملا از اخبار جعلی تشکیل شده‌اند، پتانسیل خود را برای توربوشارژ کردن تاکتیک‌های مداخله در انتخابات از قبل نشان می‌دهد. خطر هرج‌و‌مرج اطلاعاتی ناشی از هوش مصنوعی با گام برداشتن بسیاری از دموکراسی‌ها به سمت انتخابات پرمخاطره در سال 2024 بیشتر می‌شود.

علاقمندی و مشارکت شهروندان آمریکا

علاوه بر انتخابات و رای‌گیری، سایر ابعاد حکمرانی دموکراتیک از انقلاب هوش مصنوعی در داخل و بین‌المللی سود می‌برند و با چالش‌هایی روبرو هستند.

 فناوری‌های جدید به شهروندان کمک می‌کند تا نظرات خود را بیان کنند، دیگران را با همسویی‌های مشابه سازماندهی و بر اساس اولویت‌های خود فراتر از صندوق رای عمل کنند. با این حال همین فناوری‌ها ممکن است به بازیگران بدطینت اجازه دهند تا دسیسه‌های خود را در پوشش “احساسات عمومی واقعی” استتار کنند.

هوش مصنوعی می‌تواند فرایند نظرات عمومی را که سنگ بنای نفوذ عمومی بر سیاست‌گذاری و قوانین است، دموکراتیزه کند. یادگیری ماشینی می‌تواند علایق یک فرد را جمع‌آوری و خلاصه کند و در نهایت ممکن است این اولویت‌ها را با موضوعات خاصی که سازمان‌های نظارتی در مورد آن نظر عمومی دریافت می‌کنند، مطابقت دهد. 

هوش مصنوعی زاینده (مولد) می‌تواند به فعالان و سیاستمداران باتجربه در سطوح ملی و محلی کمک کند تا نظرات خود را برای مخاطبان مختلف متقاعد‌کننده‌تر کنند. چنین فناوری همچنین ممکن است درک شهروندان را از قوانین پیچیده‌ای که مقامات منتخب آن‌ها در نظر دارند، با ساده کردن متن قانون‌گذاری و پیگیری آرای نمایندگان خود تقویت کند.

بعد دیگر این است که گروه‌های مدافع یا افرادی که به دنبال ارائه اخبار نادرست به افکار عمومی هستند، ممکن از طریق هوش مصنوعی اقدام کنند.

برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، مانند ChatGPT، می‌توانند نامه‌هایی به مقامات منتخب، نظرات عمومی و سایر تاییدیه‌های کتبی از لوایح یا موقعیت‌های خاص بسازند که تشخیص آن‌ها از موارد نوشته شده توسط نویسندگان واقعی دشوار است.

 این جعل‌ها – و سرعت و حجمی که می‌تواند ایجاد شود – ممکن است برای ایجاد اجماع عمومی در مورد یک موضوع معین و تحت فشار قرار دادن قانون‌گذاران برای اقدام در دستور کار مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد. 

بدتر از آن، ابزارهای مولد هوش مصنوعی قادرند تا صوت یا تصویر شخصیت‌های سیاسی را عینا تقلید کنند. این تاکتیک‌ها می‌تواند باعث سردرگمی رای‌دهندگان شود و در صورت آگاهی رای‌دهندگان از چنین کلاهبرداری‌هایی، اعتماد به فرایند انتخابات را کاهش دهد.

نتیجه‌گیری

ضرورت برای شناسایی خطرات و مزایای در حال ظهور در تلاقی هوش مصنوعی و دموکراسی بالاست. سال آینده، انتخابات بسیار مهمی در آمریکا و کشورهای سراسر جهان برگزار می شود که مجموعا بیش از 3.5 میلیارد نفر را نمایندگی می‌کنند. بازیگران ضد دموکراتیک و مستبدان به دنبال هر فرصتی خواهند بود تا اعتماد به دموکراسی را متزلزل کنند و سیستم‌هایی را هدف قرار دهند که انتخابات آزاد و عادلانه و حکومت‌داری خوب را تضمین می‌کنند.

دولت‌های دموکراتیک، سیاست‌گذاران و حامیان انتخابات با بهترین شیوه‌ها و هشدارهای لازم پاسخ می‌دهند.

دستور اجرایی فوق‌الذکر هوش مصنوعی دولت بایدن به عنوان نقطه شروع امیدوارکننده ای برای رویکرد از بالا به پایین به این فناوری‌های جدید ستایش شده است. قانون‌گذاران دوستدار هوش مصنوعی و محتاط به طور یکسان شروع به بررسی یک رژیم نظارتی هوش مصنوعی دو‌حزبی کرده‌اند.

جامعه مدنی نیز از طریق سازمان‌های حقوقی و مردم‌نهاد نقش مهمی در این حوزه ایفا می‌کند.

به حداقل رساندن اثرات مخرب انقلاب هوش مصنوعی و به حداکثر رساندن پتانسیل مثبت دموکراتیک آن برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ایالات متحده در سال 2024 و سایر رقابت‌های محوری مشابه ضروری است. اما نیاز به راهبردها و دستورالعمل های موثر و شفاف فراتر از سال آینده است. 

ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی در مراحل ابتدایی خود هستند. تاثیرات آن‌ها احتمالا به هر گوشه و عملکرد دولت‌ها خواهد رسید، از نحوه جمع‌آوری داده‌ها توسط سازمان‌ها گرفته تا نحوه برگزاری انتخابات آمریکا گرفته تا نحوه ثبت نام رای‌دهندگان برای رای دادن. 

همان‌طور که فناوری‌ها تکامل می‌یابند، سیاست‌گذاران، حامیان و شهروندان باید از هوش مصنوعی به‌عنوان نیرویی برای دموکراسی بهتر و فراگیرتر استفاده کنند.

مهران
مهران