اتوماسیون هوش مصنوعی

اتوماسیون هوش مصنوعی در محل کار در آستانه نقطه عطف بزرگ

سرفصل‌های مقاله

شرکت‌های آمریکایی بیشتری در حال فشار دادن کلید «روشن» در مورد خودکارسازی وظایف با هوش مصنوعی هستند.

بر اساس نظرسنجی از مدیران مالی دانشکده تجارت فوکوا، دانشگاه دوک و بانک‌های فدرال رزرو ریچموند و آتلانتا، برنامه‌هایی برای استفاده از هوش مصنوعی در سال آینده در حال افزایش است.

مطمئنا شرکت‌ها که در طول سال‌ها وظایف زیادی را توسط کامپیوترها برای نسل‌های مختلف خودکارسازی کرده بودند، حالا هم در آستانه این کار قرار دارند.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

این نظرسنجی نشان می‌دهد که 60 درصد شرکت‌ها در 12 ماه آینده برنامه‌ریزی می‌کنند تا از نرم‌افزار، تجهیزات و یا فناوری‌های دیگر برای خودکارسازی وظایفی که توسط کارکنان انجام می‌شود، استفاده کنند. این در مقایسه با 59 درصدی که گفتند شرکت‌های‌شان در 12 ماه گذشته وظایف خودکاری داشته‌اند، کمی تغییر کرده است.

اتوماسیون هوش مصنوعی در محل کار

اتوماسیون هوش مصنوعی

اما وقتی به طور خاص در مورد استفاده از هوش مصنوعی پرسیده شد، پاسخ‌ها نقطه عطف کلیدی را نشان دادند. در میان مشاغلی که انتظار دارند در 12 ماه آینده خودکار شوند، حدود 54٪ گفتند که از ابزارهای هوش مصنوعی برای خودکارسازی کارهایی که توسط کارمندان انجام می‌شود استفاده می‌کنند، در حالی که 27٪ گفتند که این کار را انجام نمی‌دهند.

در مقایسه با 37 درصدی که در 12 ماه گذشته از هوش مصنوعی برای خودکارسازی استفاده کردند و 60 درصدی که این کار را نکردند، ماجرا تقریبا برعکس است.

پروفسور «جان گراهام» از دانشگاه دوک که مدیر دانشگاهی این نظرسنجی است، در بیانیه‌ای گفت: «مدیران مالی می‌گویند که شرکت‌های آن‌ها از هوش مصنوعی برای خودکارسازی مجموعه‌ای از وظایف، از پرداخت به تامین‌کنندگان، صورت‌حساب، تدارکات، گزارش‌دهی مالی و بهینه‌سازی استفاده از امکانات بهره می‌برند. این کارها در سطح بالاتری از شرکت‌هایی است که از ChatGPT برای تولید ایده‌های خلاقانه و تهیه پیش‌نویس شرح شغل، قراردادها، برنامه‌های بازاریابی و بیانیه‌های مطبوعاتی استفاده می‌کنند.»

شرکت‌های بزرگ در حال پیشروی در زمینه هوش مصنوعی هستند و ۷۶ درصد گفته‌اند که در سال آینده از آن برای خودکارسازی استفاده خواهند کرد. این تعداد بخشی از 55 درصدی است که در سال گذشته از هوش مصنوعی استفاده می‌کردند.

با این حال، شرکت‌های کوچک نیز در حال روشن کردن موتور هستند و 44 درصد گفته‌اند که از هوش مصنوعی برای خودکارسازی وظایف در 12 ماه آینده استفاده خواهند کرد در حالی که 32 درصد فعلا قصد استفاده از آن را ندارند.

این نظرسنجی لزوما نشان‌دهنده این نیست که شرکت‌ها به طور کامل کارکنان انسانی را با هوش مصنوعی جایگزین خواهد کرد، چرا که کارمندان وظایف متعددی را برای شغل خود انجام می‌دهند.

اما نشان می‌دهد که کسب مهارت‌های هوش مصنوعی در محل کار بسیار مهم خواهد بود، شاید زودتر از آن‌چه مردم تصور کنند.

«رید هافمن» یکی از بنیان‌گذاران لینکدین، به سی‌ان‌ان گفت که در سه تا پنج سال آینده، انسان‌ها احتمالا یک «همکار هوش مصنوعی» خواهند داشت که به آن‌ها در انجام وظایف کمک می‌کند.

هافمن می‌گوید: «مشاغل انسانی جایگزین خواهند شد، ولی با انسان‌های دیگری که استفاده از هوش مصنوعی را بلدند. کل ایده این است که باید در آینده نزدیک انسانی باشید که هوش مصنوعی را بلد است، از آن استفاده می‌کند و یاد می‌گیرد.»

اما در بلندمدت، تاثیر هوش مصنوعی بر بازار کار می‌تواند چشم‌گیرتر باشد.

در اوایل سال جاری، «کای فو لی» سرمایه‌گذار خطرپذیر، پیش‌بینی خود را از سال 2017، زمانی که گفته بود هوش مصنوعی جایگزین 50 درصد مشاغل انسانی در دهه آینده خواهد شد، دوباره تایید کرد.

در انجمن نوآوری «فورچون» در هنگ‌کنگ در ماه مارس، «آلیسون شونتل» سردبیر مجله «فورچون» از او پرسید که آیا جدول زمانی او هنوز پابرجاست، و «فو لی» پاسخ داد:

« در واقع به طرز عجیبی دقیق است. مردم از من به خاطر پرخاش‌گری بیش از حد در سال‌های 2017، 2018، 2019 انتقاد کرده‌اند و من در آن زمان کمی عصبی بودم. اما وقتی هوش مصنوعی زاینده ظاهر شد، فکر می‌کنم همه در حال حرکت هستند و معتقدند که این سرعت درست است.»

منبع : fortune

مهران
مهران