کوکاکولا
شرکت های هوش مصنوعی

کوکاکولا با هوش مصنوعی نوشابه جدید ساخت!

سرفصل‌های مقاله

گرچه هنوز ماشین زمان اختراع نشده و نمی‌شود به آینده سفر کرد، اما کمپانی عظیم کوکاکولا با ساخت طعم جدیدی از نوشابه‌های خود که ترکیبش توسط هوش مصنوعی ساخته شده است، شما را به آینده خواهد برد.

ماجرا از این قرار است که شرکت کوکاکولا که ظاهرا نمی‌خواهد از سونامی عظیم هوش مصنوعی عقب بماند، از هوش مصنوعی بهره گرفته تا فرمول جدیدی را برای ساخت یک نوشیدنی جدید آزمایش کند.

این نوشیدنی جدید Y3000 نام دارد. بنابر بیانیه‌ای که توسط شرکت کوکاکولا در وب‌سایت این شرکت منتشر شده: «این نوشیدنی با ترکیب سلیقه انسانی و هوش مصنوعی ساخته شده تا طرفداران کوکاکولا بتوانند آینده را از طریق احساسات، رنگ‌ها و طعم‌ها تجربه کنند.»

کوکاکولا و ساخت نوشابه با کمک هوش مصنوعی

کوکاکولا
کوکاکولا و ساخت نوشابه با کمک هوش مصنوعی

کوکاکولا ضمن بهره‌گیری از هوش مصنوعی، دیدگاه‌ها و نقدهای هزاران مصرف‌کننده‌اش در نقاط مختلف جهان را نیز به‌کار گرفته تا بتواند Y3000 را بسازد.

به گفته کوکاکولا، مفهوم Y3000 با پرسیدن از طرفداران این سوال ایجاد شد که چگونه یک مدینه فاضله آینده‌نگر را تصور می‌کنند که در آن انسان‌ها هم با فناوری‌های نظیر هوش مصنوعی و هم با کره زمین در ارتباط هستند. این محصول قرار است در آینده هم به صورت عادی و هم بدون شکر به بازار عرضه شود.

کوکاکولا در ادامه بیانیه‌اش گفته: «ما امیدواریم که کوکاکولا همچنان در سال 3000 مانند امروز به‌روز و با طراوت باشد، بنابراین خودمان را به چالش کشیدیم تا این مفهوم را که “یک کوکاکولا از آینده چه طعمی خواهد داشت؟” را عملی کنیم.»

نوشیدنی Y3000 کوکاکولا فعلا در تیراژ محدود تولید شده تا مشتریان این شرکت بتوانند طعم آینده را بچشند و البته اگر نظری درباره تجربه‌شان دارند، به شرکت انتقال دهند.

بسته‌بندی این نوشابه هم مدرن و برچسب روی آن شامل رنگ‌های آبی روشن، صورتی و قرمز است و البته این رنگ‌بندی طوری طراحی شده که بطری‌ها شبیه به بطری‌های «پپسی» رقیب دیرینه کوکا به نظر نرسند!

نوع بدون قند این نوشابه تولیدشده توسط هوش مصنوعی، در و نوشته‌های مشکی‌رنگ دارد و نوع عادی آن در و نوشته‌های قرمز. نوع معمولی آن 240 کالری انرژی دارد که شیرینی آن توسط شربت ذرت با فروکتوز بالا ساخته شده است.

اما به‌راستی “طعم آینده” دقیقا چه مزه‌ای دارد؟ هوش مصنوعی چه آشی برای‌مان پخته است؟ آیا مزه جیرجیرک می‌دهد؟ یا مانند گوشت آزمایشگاهی است؟ 

«هیلی تنور» روزنامه‌نگار سایت Insider که نوشابه Y3000 را تست کرده، در موردش این‌چنین نوشته است:

«به عنوان یک روزنامه‌نگار، گاهی خوش‌بین بودن درباره آینده سخت است. با این حال امیدوار بودم این نوشیدنی بتواند نظر من را درباره آینده تغییر دهد.

در اولین جرعه، تلاش کردم تا تفاوت بین کوکاکولا Y3000 و کوکای معمولی را تشخیص دهم. متوجه شدم که نوشیدنی جدید بسیار گازدار بود. طعم آن مرا به یاد زمانی می‌اندازد که همه انواع نوشابه را در یک فواره نوشابه با هم مخلوط می‌کنید. Y3000 به شکلی مصنوعی طعم میوه‌ای دارد، مثل طعم آبنبات چوبی یا پاستیل میوه‌ای. بعد از پایین رفتن اولین جرعه، کمی طعم کارامل و وانیل هم به آن اضافه شد.

چیزی که من را شگفت‌زده کرد این بود که نسخه بدون قند آن را بیشتر از نسخه معمولی‌اش دوست داشتم. من اصلا طرفدار نوشیدنی‌های زیرو نیستم، ولی نسخه زیروی Y3000 شیرینی بیشتر و مزه قوی‌تری از کارامل و وانیل و اسانس میوه‌ای کمتری داشت.

به نظر نمی‌رسد در رسانه‌های اجتماعی درباره طعم آن اتفاق نظر وجود داشته باشد. دیدم که کاربران Reddit می‌گویند طعم آن شبیه ماست، پاستیل، گیلاس، توت‌فرنگی، الکل و حتی سرکه است. یک نکته عجیبی که بعد از چند ساعت بیرون ماندن نوشیدنی‌ها متوجه شدم این بود که طعم آن‌ها در دمای اتاق بهتر از طعم آن‌ها در یخچال یا با یخ بود.

همچنین بسیاری از مردم اعلام کردند که دست‌پخت مشترک کوکاکولا و هوش مصنوعی را دوست نداشته‌اند.

نوید رضایی
نوید رضایی