هوش مصنوعی
فیلم های هوش مصنوعی

آیا هوش مصنوعی جایگزین بازیگران فیلم‌ها می‌شود؟

سرفصل‌های مقاله

به گفته کارشناسان، استفاده از هوش مصنوعی در تولید سریال و فیلم به طور بالقوه می‌تواند حضور بازیگران را غیرضروری کند. بازیگران در مورد نگرانی‌های خود در مورد تأثیر هوش مصنوعی صحبت کرده‌اند.

ستاره فیلم The Lord Of The Rings اندی سرکیس، در مصاحبه‌ای که اوایل امسال ضبط شده بود به اسکای نیوز گفت: شما با هوش مصنوعی می‌توانید هر کسی را در هر موقعیتی قرار دهید که هر چیزی را بگوید، و این برای همه ما خطرناک است. او در ادامه گفت که الگوریتم‌ها ذائقه‌ی ما را کنترل می‌کنند، تمام زندگی ما توسط آنها هدایت می‌شود، به گونه‌ای که کنترل آن را از دست خواهیم داد.

از فیلم‌های پرفروشی مانند ایندیانا جونز که از این فناوری برای جوان‌تر کردن هریسون فورد استفاده می‌کنند تا فرنچایز Fast که از آن برای بازگرداندن ستاره‌های که دیگر زنده نیستند مانند پل واکر استفاده می‌کند، هوش مصنوعی اکنون در همه جای سینما و تلویزیون وجود دارد. سریال Deep Fake Neighbor Wars مربوط به آی‌تی‌وی، یک سریال کمدی با حضور افراد مشهوری است که هرگز یک فریم هم فیلمبرداری نشده‌اند، یکی از نمونه‌های نگران‌کننده‌تر از پتانسیل استفاده از هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی جایگزین بازیگران می‌شود

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی جایگزین بازیگران

اما هوش مصنوعی تنها برای بازیگران اصلی یک مشکل نیست. لارنس بووارد یک سلبریتی نیست، اما از طریق صداپیشگی و نقش‌های کوچک‌تر در تلویزیون و تئاتر، بیش از 30 سال است که به‌طور مداوم به عنوان بازیگر کار کرده است. او می‌گوید که به طور چشمگیری، او و دوستانش قراردادهایی می‌بندند که در آن صحبت‌ زیادی درباره پایان اجراها وجود ندارند. او می‌گوید:

ما تمام حقوق خود را از دست داده‌ایم. آنها اساساً به هوش مصنوعی اجازه می‌دهند تا از اطلاعات و مشخصات ما بدون هیچ محدودیتی برای هر پروژه‌ای استفاده کنند.

ما اساساً دیگر حق انتخاب نداریم. یا باید آن را امضا می‌کنیم و به اینکار عادت کنیم، یا آن را امضا نکنیم و از پروژه کنار رویم. بووارد می‌گوید که همکاران بازیگر او اغلب متوجه می‌شوند که صدایی که برای تست‌های بازیگری ارسال می‌کنند، نمونه‌برداری شده و توسط شرکت‌های فناوری استفاده می‌شود. در نهایت، ترس این است که کامپیوترها ما را از کار بیکار کنند.

دکتر استوارت آرمسترانگ، متخصص هوش مصنوعی، به زبان ساده می‌گوید: حرفه بازیگری تغییر خواهد کرد. قرار است این صنعت به شکل جدیدی توسط فناوری، تغییر کند. بدترین سناریو، این است که دیگر به بازیگران نیازی نباشد.

سازمان سینمایی معتقد است که عزم دولت برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت جهانی هوش مصنوعی، به این معنی است که به نگرانی‌های اتحادیه هنرمندان علاقه‌مند نیست. لیام باد (رییس رسانه‌ای شرکت Equity) در این‌باره می‌گوید: ما یک چارچوب قانونی در بریتانیا داریم که برای محافظت از هنرمندان در برابر تقلید غیرمجاز کارشان است اما در این قانون حرفی در مورد فناوری هوش مصنوعی زده نشده است.

همین حالا هم الگوریتم‌ها قبل از اکران فیلم، نشان می‌دهند که چند درصد احتمال موفقیت آن در گیشه وجود دارد. برادران وارنر اخیراً قراردادی با یک استارت آپ در لس آنجلس امضا کرده است که به استودیو در تصمیم‌گیری برای ساخت هر فیلم کمک می‌کند. با تبدیل شدن سریع هوش مصنوعی به بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند خلاقیت، سرنوشت بازیگران با سرنوشت ماشین‌ها در هم تنیده شده است.

نظر شما چیست؟ آیا باید منتظر حضور هوش مصنوعی به جای بازیگران در سینما‌ها باشیم؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذرید.

نوید رضایی
نوید رضایی