بازار توکن‌های هوش مصنوعی

ارزش بازار توکن‌های هوش مصنوعی در ۲۰ روز دو برابر شده

سرفصل‌های مقاله

طبق داده‌ها ارزش بازار ترکیبی بخش توکن‌های هوش مصنوعی در کمتر از یک ماه بیش از دو برابر شده و به 25.1 میلیارد دلار رسیده است، زیرا جهان همچنان درگیر پیشرفت‌های فناوری هوش مصنوعی است.

به طور کلی، بازار از 9.64 میلیارد دلار در 16 فوریه تقریباً 150٪ افزایش یافته است. این بخش همچنین با رشد 5.42 درصدی در 24 ساعت گذشته و 23.88 درصدی طی هفت روز رشد کوتاه مدت داشته است.

در ادامه به بررسی شش توکن بزرگ مرتبط با هوش مصنوعی بر اساس ارزش بازار می‌پردازیم.

برترین توکن‌های هوش مصنوعی بازار کریپتو

توکن‌های هوش مصنوعی

اینترنت کامپیوتر (ICP)

اینترنت رایانه در ماه‌های اخیر چندین ابتکار مرتبط با هوش مصنوعی را اعلام کرده است که عمدتاً بر ایجاد هوش مصنوعی غیرمتمرکز با اجرای مدل‌های زبان بزرگ (LLM) به عنوان قراردادهای هوشمند در زنجیره متمرکز شده است. ICP در هفته گذشته 13.2 درصد افزایش یافته است و ارزش بازار آن 6.9 میلیارد دلار است.

Bittensor (TAO)

Bittensor قصد دارد یک شبکه غیرمتمرکز یادگیری ماشین ایجاد کند و یکی از پروژه‌های با بهترین عملکرد در چند ماه گذشته بوده است. با وجود اینکه این پروژه در مراحل اولیه توسعه قرار داشت، در ماه فوریه توسط خالق اتریوم ویتالیک بوترین تایید شد. TAO توکن بومی Bittensor در هفته گذشته 19.91 درصد افزایش یافته است و ارزش بازار آن 4.7 میلیارد دلار است.

گراف (GRT)

ارز دیجیتال بعدی در میان توکن‌های هوش مصنوعی گراف است. گراف (GRT) پروژه‌ای است که داده‌های بلاک چین را برای استفاده در برنامه‌های مختلف نمایه می‌کند. اگرچه این پروژه صرفاً مربوط به هوش مصنوعی نیست، توسعه‌دهندگان کاربردهای این پروژه برای هوش مصنوعی را در مارس 2023 توصیف کردند، مانند خودکارسازی تصمیم‌گیری و به حداقل رساندن موانع ورود به داده‌ها. GRT در هفته گذشته 20.42 درصد افزایش یافته است و ارزش بازار آن 3.3 میلیارد دلار است.

Fetch.AI (FET)

Fetch.AI یک پروژه بلاک چین است که برنامه‌ها و خدمات هوش مصنوعی مختلفی از جمله عوامل هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد. Fetch.AI اخیراً یک سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری زیرساختی را اعلام کرد که منجر به استقرار واحدهای پردازش گرافیکی جدید (GPU) توسط این پروژه خواهد شد. همچنین قصد دارد به دارندگان توکن FET پاداش دهد. FET در هفته گذشته 78.96 درصد افزایش یافته است و ارزش بازار آن 2.2 میلیارد دلار است.

SingularityNet (AGIX)

SingularityNET یک بازار غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین برای خدمات هوش مصنوعی است. اگرچه این پروژه اخیراً پیشرفت قابل توجهی نداشته است، بنیانگذار آن، بن گورتزل، سران سودمند AGI در پاناما در اواخر فوریه را عنوان کرد. این ممکن است به رشد اخیر پروژه کمک کرده باشد. AGIX در هفته گذشته 63.95 درصد رشد داشته است و ارزش بازار آن 1.5 میلیارد دلار است.

روندهای گسترده‌تر توکن‌های هوش مصنوعی

رشد بازار فوق در کنار پیشرفت‌های مختلف در صنعت هوش مصنوعی است، که همه آنها ممکن است تبلیغات گسترده‌تری ایجاد کرده باشند و به طور غیرمستقیم از قیمت توکن‌های هوش مصنوعی سود برده باشند.

هوش مصنوعی آنتروپیک نسخه 3 از هوش مصنوعی Claude خود را در 4 مارس منتشر کرد که سر و صدای زیادی برای آگاهی پیشرفته آن ایجاد کرد. در همین حال، OpenAI اخیراً سرویس تبدیل متن به ویدیوی خود Sora را معرفی کرده است که همچنان توجه‌ها را به خود جلب می‌کند زیرا این شرکت نمونه‌های ویدیویی جدیدی را در روزهای بعد منتشر می‌کند.

هزینه‌های هوش مصنوعی همچنان در سراسر جهان افزایش می‌یابد، به طوری که دولت ایالات متحده اخیراً اعلام کرده است که 30 میلیون دلار برای تولید تراشه‌های هوش مصنوعی اختصاص داده است و هند نیز 1.2 میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در توسعه هوش مصنوعی اختصاص داده است.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی