کمک هوش مصنوعی
شرکت مایکروسافت, شرکت های هوش مصنوعی

کمک هوش مصنوعی به مایکروسافت برای گذر از گوگل

سرفصل‌های مقاله

مایکروسافت در مراحل اولیه مسابقه هوش مصنوعی پیشرو است و با افزایش سرمایه‌گذاری‌های هنگفت به کار خود ادامه می‌دهد. مایکروسافت سعی دارد تا به کمک هوش مصنوعی از رقیب خود پیشی بگیرد.

نگرانی شرکت‌های بزرگ فناوری در این فصل درآمدی این بود که سرمایه‌گذاران خیلی زود از هوش مصنوعی (AI) انتظار بازگشت سرمایه را دارند. ارزش‌گذاری‌ها بر اساس وعده‌های فناوری افزایش یافته است، اما شرکت‌ها از بازار تقاضا عقب مانده‌اند.

بنابراین تعجب آور بود که مایکروسافت بلافاصله شاهد افزایش فروش مرتبط با هوش مصنوعی بود. در سه ماه منتهی به 30 سپتامبر 2023، کسب و کار رایانش ابری Azure نسبت به سال قبل 29 درصد رشد کرد. این شتاب نسبت به 26 درصد در سه ماهه گذشته بود و بالاتر از انتظار 26 درصدی کارگزار Factset بود.

کمک هوش مصنوعی به مایکروسافت

کمک هوش مصنوعی
کمک هوش مصنوعی به مایکروسافت

امی هود، مدیر ارشد مالی مایکروسافت، تایید کرد که تقریباً 3 درصد از این افزایش از خدمات هوش مصنوعی حاصل شده است. هود گفت: «در حالی که روندهای سه ماهه قبل ادامه داشت، رشد بیشتر از انتظارات بود که عمدتاً ناشی از افزایش ظرفیت GPU و استفاده بهتر از GPU از خدمات هوش مصنوعی ما بود.

به طور کلی، درآمد مایکروسافت به کمک هوش مصنوعی 13 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت و به 56.5 میلیارد دلار رسید در حالی که سود عملیاتی آن با یک چهارم افزایش به 26.9 میلیارد دلار رسید. کارگزاران 54.5 میلیارد دلار درآمد و 24.1 میلیارد دلار سود عملیاتی پیش بینی کرده بودند.

مدیر عامل Wedbush Securities، دن ایوز، که پیش‌بینی کرده بود Azure از دستورالعمل‌های خود فراتر خواهد رفت، نتایج را “فوق‌العاده” نامید. او گفت: “ما معتقدیم که بیش از 50 درصد از پایگاه نصب شده مایکروسافت، در نهایت از عملکرد هوش مصنوعی برای چشم انداز سازمانی/تجاری استفاده می‌کند، که نشان دهنده یک فرصت بزرگ درآمدزایی است و ما اکنون شاهد اجرای این بازی در پایان سال هستیم.

اگرچه نرم افزار هوش مصنوعی 365 Copilot مایکروسافت هنوز به طور گسترده در دسترس نیست، اما در حال حاضر مشتریان را به سمت فضای ابری جذب می‌کند. هفته گذشته، Insider گزارش داد که آمازون در حال مذاکره بر سر یک قرارداد مجوز ابری مایکروسافت 365 به ارزش 1 میلیارد دلار است. برنت تیل، تحلیلگر Jefferies، گفت: «آمازون احتمالاً به فضای ابری روی می‌آورد زیرا می‌خواهد کارمندانش در مقطعی به Office 365 AI Copilot دسترسی داشته باشند.

گوگل ضعیف‌تر می‌شود

آلفابت شرکت مادر گوگل عملکرد بسیار ضعیف‌تری در این دوره داشت. درآمد گروه 11 درصد افزایش یافت، اما بخش رایانش ابری آن حتی با افزایش 22 درصدی فروش سال به سال به 8.4 میلیارد دلار، در مقابل پیش بینی 8.6 میلیارد دلار تحلیلگران بود. در همین حال، سود عملیاتی ابری از 385 میلیون دلار در سه ماهه گذشته به 266 میلیون دلار کاهش یافت.

ساندار پیچای، مدیر اجرایی، وقتی در تماس درآمدی درباره دلیل کاهش سرعت ابری پرسیده شد، پاسخی کلی داد. او گفت: «من می‌توانم بگویم که ما شروع به دیدن مشتریانی کردیم که به دنبال بهینه‌سازی هزینه‌ها بودند، اما قطعاً شاهد علاقه زیادی به هوش مصنوعی هستیم.

البته بهبود در تجارت تبلیغات به افزایش درآمد کلی گوگل کمک کرد. 68 میلیارد دلار از خدمات گوگل که شامل جستجوی گوگل و یوتیوب می‌شود، 2 درصد بالاتر از انتظارات بود.

انتظار می‌رود هر دو گوگل و مایکروسافت سهم بازار را از خدمات وب آمازون گرفته باشند. آمازون روز پنجشنبه گزارش داد که درآمد AWS با 13 درصد رشد به 23.2 میلیارد دلار رسیده است. آمازون اولین شرکتی بود که از محاسبات ابری خارج شد و آن را در موقعیت مسلط قرار داد، با تخمین مورگان استنلی که سال گذشته 48 درصد از بازار را در اختیار داشت، اما رشد اکنون کند شده است. این اتفاق نیاز به کمک هوش مصنوعی را افزایش داد.

مورگان استنلی انتظار دارد هوش مصنوعی رشد ابری را در میان مدت در هر سه شرکت تسریع کند زیرا مشتریان فضای سرور هوش مصنوعی را برای آموزش و اجرای نرم افزار هوش مصنوعی مولد خود اجاره می‌کنند. مدل این بانک حاشیه ناخالص برای واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) را حدود 55 درصد فرض کرده است. با ترکیب این آمار و ارقام سرمایه تاریخی، تا سال 2025، این شرکت معتقد است که آمازون می‌تواند 19 میلیارد دلار، مایکروسافت 14 میلیارد دلار، گوگل 13 میلیارد دلار و اوراکل 4 میلیارد دلار با کمک هوش مصنوعی به دست بیاورند.

برای ادامه گسترش خدمات هوش مصنوعی خود، هر دو شرکت آلفابت و مایکروسافت هزینه‌های سرمایه‌گذاری را سال به سال افزایش دادند. با این حال، مایکروسافت با افزایش 58 درصدی به 9.9 میلیارد دلار رسید، در حالی که آلفابت تنها 11 درصد رشد کرد و به 8.1 میلیارد دلار رسید.

در حال حاضر، مشکل هوش مصنوعی عرضه است نه تقاضا. طبق گزارش‌ها، مایکروسافت بیش از 10000 مشتری دارد که منتظر استفاده از محصول هوش مصنوعی 365 Copilot هستند، اما ظرفیت سرور برای همه را ندارد. افزایش سرمایه به آن کمک می‌کند تا سریعتر به این نقطه برسد. سرمایه‌گذاری اولیه آن در OpenAI به این معنی است که در این زمینه پیشتاز است و هزینه سرمایه آن نشان می‌دهد که در حال برنامه‌ریزی برای دور شدن بیشتر از گوگل است.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی