دوره‌های آموزشی

تاثیر هوش مصنوعی در دوره‌های آموزشی MBA

سرفصل‌های مقاله

با شروع تب و تاب هوش مصنوعی از اوایل امسال و پس از معرفی ChatGPT، شاهد تغییر و تاثیر غیرقابل انکار این خدمت نو در زندگی روزمره شدیم. این بار هوش مصنوعی باعث بازنگری در اجرای دوره‌های آموزشی MBA در دانشکده‌های اقتصاد در سراسر دنیا شده است. 

نیاز دانشجویان به درک مفاهیم هوش مصنوعی باعث نوآوری می‌شود.

قبولی در دوره‌های آموزشی MBA

آموزشی
دوره‌های آموزشی MBA

نادیده گرفتن تأثیر تحول‌آفرین هوش مصنوعی برای دانشکده‌های اقتصاد عملا امکان پذیر نیست.چت‌بات‌های ساخته شده بر روی مدل‌های زبانی، اکنون می‌توانند به راحتی آزمون‌های ورودی MBA استاندارد شده را پشت سر بگذارند .

برای نمونه امسال، یک استاد دانشگاه وارتون نشان داد که چگونه ChatGPT می‌تواند نمره B را در یک ماژول اصلی دروس MBA تضمین کرده و قبول شود.چنین افشاگری‌هایی روسای دانشکده‌های اقتصاد اروپا را شوکه کرده است. پاسخ بسیاری از آن‌ها، پذیرش عصر هوش مصنوعی برای دروس MBA و به ویژه دوره‌های اجرایی بوده است.

دانشجویان EMBA عموماً از جمعیتی مسن بوده و مشتاقند تا با تکنیک‌های مدیریتی در دوره‌های آموزشی MBA و با استفاده از فناوری نوظهور ChatGPT در رشته‌ی خود، آشنا شوند. برای مثال، Esade با مرکز سوپرکامپیوتری بارسلون، یکی از جواهرات علمی اروپا، توافق کرده است تا به دانشجویان EMBA اجازه دهد دوره‌های کارآموزی را گذرانده تا آن‌ها را در معرض هوش مصنوعی قرار دهد و ببیند چگونه چنین فناوری‌هایی بر استراتژی تجاری تأثیرمی‌گذارند.

خاویر فراس، معاون دروس اجرایی Esade می‌گوید:((اگر فناوری تاکنون یک عامل ساختاری ساده و تابع استراتژی کسب‌وکار بوده است، امروزه در بیشتر صنایع به یک محرک استراتژیک تبدیل شده است که به مدل‌های تجاری نو و مخرب دامن می‌زند.))

دانشکده بازرگانی کالج امپریال در لندن یک “آزمون استرس” هوش مصنوعی مولد را اجرا کرده است که تمام ارزیابی‌ها در کلاس‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند تا تاثیر این فناوری بر دانش‌جویان و آموز را قضاوت کند.

این مدرسه معروف نتایج را بررسی خواهد کرد و همکاری بین بخش‌های مختلف کالج امپریال را برای انطباق با روش آموزش و ارزیابی دانش‌آموزان تشویق خواهد کرد.

هوش مصنوعی عامل یادگیری

دیوید شریر، متخصص هوش مصنوعی و نوآور در دانشکده بازرگانی :(( ما نمی‌توانیم هوش مصنوعی را ممنوع کنیم، اما نمی‌گوییم اجازه دهید تراشه‌ها هر کجا که می‌توانند بیفتند. ما باید در ارزیابی‌ها در کلاس‌ خود تجدید نظر کنیم.))

وی  می‌افزاید، کلاس‌ها در آینده بیشتر بر روی «یادگیری عمل‌گرا» و مثال‌های کار شده تمرکز خواهند کرد، جایی که دانشجویان می‌توانند نحوه استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی را با استفاده از آن‌ها را  به عنوان  تکالیف خود بیاموزند.

او چت‌باتی برای تجزیه و تحلیل نیم میلیون کلمه از کتاب هایش ایجاد کرده است و می تواند هر زمان که دانشجویان بخواهند به سوالات مربوطه به کار او پاسخ دهد.

او می‌گوید: «دانش‌آموزان می‌توانند سؤالات خود حتی در ساعت 3 صبح را از آن بپرسند و لازم نیست برای پاسخ به من ایمیل بزنند ما فقط می‌خواهیم دانش‌جویان در محیطی امن شناور شوند که در آن موردی نیست شکست بخورند.»

ارائه دوره‌های آموزشی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی به سرعت برای  دانشجویانی که نگران پیامدهای هوش مصنوعی برای دوره‌های اجرایی هستند، اعمال خواهد شد. پروفسور شریر به ایجاد یک ماژول ریسک‌پذیر از هوش مصنوعی را در امپریال کمک کرده است که از “یادگیری عملی” استفاده می کند، برنامه‌هایی را برای راه اندازی در هوش مصنوعی یا یک پروژه شرکتی در یک شرکت توسعه می‌دهد.

این دروس نخستین بار در سال گذشته ارائه شد، 40 دانشجو را جذب کرد و تقاضا به گونه‌ای افزایش یافت که دانشکده مجبور شد امسال ظرفیت پذیرش را به 80 نفر محدود کند.

پروفسور شریر اذعان داشت: «یادگیری آنچه برای مشاغل هوش مصنوعی باید بیاموزد برای 45 ساله‌ای که دوره EMBA را به پایان می‌رساند، سخت‌تر است، زیرا بسیاری از کارهایی که تا به حال در تجارت انجام داده‌اند، بی‌ربط می‌شوند.»

هوش مصنوعی تهدید یا فرصت؟

وی بر ضرورت یادگیری چنین مهارت‌هایی تاکید می‌کند و به مطالعه اخیر Evercore، بانک سرمایه گذاری و شرکت مشاوره، در مورد بازار کار ایالات متحده اشاره می کند. این نتیجه گیری حاصل شد که 100 درصد مشاغل حداقل 10 درصد تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت. Evercore محاسبه کرده است که به طور متوسط ​​32 درصد از عملکردهای هر شغل در معرض هوش مصنوعی است.

بنا بر نظر ایشان،‌اگربرنامه نویسی حرفه‌ای هستید، تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهید گرفت، اما اگر حسابدار هستید یا در تحلیل سیستم سرمایه گذاری فعالیت دارید، یا اگر در حوزه عملکرد استراتژی هستید، در معرض خطر بالای هوش مصنوعی  قرار دارید. وی اشاره کرد ما همچنان به برنامه نویسان نیاز خواهیم داشت، اما به تعداد بسیار کمتری از آن‌ها. آن‌هایی که باقی می‌مانند در نقش‌های بالاتر قرار خواهند گرفت.

کسب برتری در هوش مصنوعی از طریق دوره‌های آموزشی MBA و دوره‌های جدید EMBA برای برخی نتایج گران‌بهایی را حاصل کرده است. ریچارد مانگا “شغل رویایی” خود – معمار ارشد سازمانی در Capgemini فرانسه – را چند هفته پس از تکمیل HEC Paris EMBA، از جمله مدرک علم داده برای مدیریت با تخصص در هوش مصنوعی را دریافت کرده است.

او می‌گوید: کارفرما در نخستین تماس تلفنی گفتگو به او گفته است که شما همان فردی هستید که ما در دو ماه گذشته دنبالش بودیم.

مانگا، 37 ساله، به عنوان یک مهندس نرم‌افزار در سیلیکون ولی  آموزش دیده  و همچنین در زادگاهش فرانسه کار می‌کند، وی قبل از این‌که تصمیم بگیرد برای یک دوره EMBA جهت  بهبود مهارت‌های مدیریت تجاری خود درخواست دهد.

حدود 30 درصد از دانشش بیشتر از افرادی بود که اطلاعات کافی در حوزه هوش مصنوعی داشتند، اما مهارت‌های ترجمه و انتقال دانش به مدیران را نداشت.

او جذب برنامه صدور گواهینامه هوش مصنوعی HEC شد تا به توسعه مهارت‌هایش در مفاهیم یادگیری ماشینی، مانند خوشه‌بندی کمک کند: عمل سازمان‌دهی اشیاء مشابه در گروه‌هایی در الگوریتم یادگیری ماشین.

مفاهیم دیگر شامل سناریوهای واقعی کسب و کار بود، مانند یک مدیر ارشد بازاریابی که می خواهد محصولات جدید را برای یک بخش خاص از بازار شناسایی کند.

مانگا می گوید: هنگامی که شما به عنوان یک مهندس کاردر مورد خوشه بندی می‌دانید. . . [اما] HEC به من توضیح داد که چگونه آن را به عنوان پاسخی به سؤالات تجاری مانند این ارائه دهم.».

مانگا تخمین می‌زند که حدود 30 درصد از گروه EMBA او مانند خودش «عمقاً فناورگرا» بودند و نسبت به بسیاری از افراد در مورد مفاهیم هوش مصنوعی دانش بهتری داشتند، اما فاقد مهارت‌هایی برای ترجمه آن برای برآورده کردن نیازهای مدیران تجاری بودند.

او همچنین مکالمات بیشتری را در محل کار در حوزه کاربرد هوش مصنوعی می شنود.

وی اشاره کرد:(( پس از فارغ التحصیلی و پایان دوره‌های آموزشی MBA، تقریبا تمام ماه را صرف صحبت با مدیران شرکت قدیمی خود کردم و موضوع اصلی مورد بحث ما این بود که چگونه می‌توانیم هوش مصنوعی را در پلتفرم این شرکت قرار دهیم تا به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهیم.))

به نظر شما هوش مصنوعی چگونه می‌تواند در بیزنس شما تاثیر بگذارد؟ شما می‌توانید با ارائه نظرات خود در همین صفحه ما را از تجربیات خود آگاه کنید.

تا حالا به دستیار هوش مصنوعی زیگپ کار کرده اید؟ شما می‌توانید اپلیکیشن دستیار هوش مصنوعی زیگپ را از بازار، مایکت و به صورت مستقیم دانلود کنید.

نیکان نظری
نیکان نظری
من نیکان نظری هستم. مترجمم، علاقه به دنیای تکنولوژی دارم و تلاش می‌کنم محتوای جذاب براتون پیدا کنم.:) شبکه‌های اجتماعی فعالی هم دارم کافیه اسم من رو گوگل کنید