بازی‌های ویدیویی

هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی : خوب، بد و زیان‌آور

سرفصل‌های مقاله

از شخصیت‌های غیربازیکن که بازی‌ها را با «تصمیم‌گیری» درون بازی سرگرم‌کننده‌تر کرده‌اند تا الگوریتم‌های یادگیری ماشینی که می‌توانند الگوهای بازیکنان و هوش مصنوعی مولد برای توسعه هنر بازی‌های ویدیویی و نوشتن کد را بسنجند، حرکت هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی برای گیمرها به همان اندازه سخت است.

به نظر می‌رسد همین دیروز بود که صحبت‌ها در دنیای بازی‌های ویدیویی درباره این بود که NPC‌های «نسل بعدی» Red Dead Redemption 2 چگونه بودند یا چگونه تاس‌ها با هر تصمیم در Disco Elysium ریخته می‌شد و داستان را در پیش رو حک می‌کرد. ما نمی‌دانستیم که اینها موضوع داغ‌تری را که اکنون فراتر از تشخیص تکامل یافته است، رد می‌کنند.

امروز، صحبت بازی ویدیویی ما با دو حرف پر شده است، AI. چه بخواهید چه نخواهید، هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی است و هر روز کارهای بیشتری را انجام می‌دهد، هم خوب و هم بد. این پسر کوچولویی است که روی شانه شما نقش هر دو، فرشته و شیطان را بازی می‌کند. در ادامه به نحوه تأثیرگذاری هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی می‌پردازیم.

تاثیر هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی

بازی‌های ویدیویی
هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی

هنگامی که ما در مورد هوش مصنوعی امروز صحبت می‌کنیم در مقابل زمانی که یک دهه پیش در بازی‌ها ذکر شده بود، یک تفاوت واضح وجود دارد. سال‌ها پیش، هوش مصنوعی اغلب به پخش‌کننده‌ی CPU اشاره می‌کرد که در یک بازی تک نفره یا چند نفره یا شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPC) با آن بازی می‌کنید. امروزه، صحبت‌ها در مورد استفاده از هوش مصنوعی مولد برای ساخت بازی‌های ویدیویی یا دریافت برنامه‌های دست‌ساز برای انجام برنامه‌نویسی بازی‌ها برای شماست.

هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی، در سال‌های اخیر، بخش مهمی از لذت بردن ما از بازی‌ها بوده است. تصمیمات مستقلی که NPCها هنگام تعامل با آنها اتخاذ می‌کنند، برای ساختن دنیایی همه‌جانبه حیاتی بوده است. در بازی Untitled Goose، چنگک را به سمت دریاچه دور می‌کنید و باغبان NPC از هر کاری که انجام می‌دهد دست می‌کشد و زندگی خود را وقف بازگرداندن آن می‌کند. این نوع از مکانیک‌های ساده هوش مصنوعی، پایه اصلی بازی هستند.

این نوعی از هوش مصنوعی است که می‌تواند بیشتر توسعه یابد تا شما را در دنیایی قرار دهد که بسیار متفاوت از دنیای شما و در عین حال بسیار آشنا است.

The Last Of Us Part II دارای برنامه‌نویسی هوش مصنوعی است که در آن NPCها تقریباً بیش از حد واقعی هستند. به سگی شلیک می‌کنید که می‌خواهد به شما حمله کند، او ناله می‌کند و صاحب NPCش را از دور می‌شنوید که نام سگ را فریاد می‌زند و باعث می‌شود احساس کنید بدترین انسان دنیا هستید. روشی که NPCها شما را در همان بازی ردیابی می‌کنند تقریباً غیر واقعی است، چه از نظر بو یا از راه افتادن آخرین قربانی شما روی زمین، این نوع درخشان قابلیت‌های یادگیری ماشینی (ML) است که برای تکامل بازی‌ها مورد نیاز است.

سطوح یا سیاه‌چال‌هایی که به‌صورت رویه‌ای تولید می‌شوند، برخی از بهترین کاربردهای هوش مصنوعی با الگوریتم‌ها هستند. بازی‌های No Man’s Sky، Hades، The Diablo Series همگی در طیف این نوع برنامه‌نویسی هستند که سطح بی‌سابقه‌ای از قابلیت پخش مجدد را برای این نوع بازی‌ها به ارمغان می‌آورند، زیرا هیچ سطحی هرگز یکسان نیست. سطوح بر اساس هوش مصنوعی و الگوریتم تغییر می‌کنند و یک روز جدید یک سیاهچال جدید را دائما به ارمغان می‌آورد.

هوش مصنوعی برای جلوگیری از تقلب در بازی‌های ویدیویی

l 04 1 2 1200x675 1نرم افزار ضد تقلب یکی از بزرگترین برنامه‌های کاربردی در دنیای بزرگ بازی‌ها بوده است. مسابقات ورزشی و بازیکنان اغلب به تشخیص تقلب‌کنندگان توسط هوش مصنوعی متکی هستند و اطمینان حاصل می‌کنند که هیچ‌کس مزیت ناعادلانه‌ای نسبت به بازیکن دیگر به دست نمی‌آورد و زمین بازی را برای تیم‌ها یا بازیکنان فردی هموار می‌کند.

یادگیری ماشینی به درک حرکات، مسیرها، ضربات و زمان‌های ضربه کمک می‌کند تا تخمین بزنیم که آیا بازیکن تقلب می‌کند یا نه، و اقدام مناسب را انجام دهد. Denuvo یکی از بهترین نمونه‌ها است، هرچند که در مورد مدیریت حقوق دیجیتال آن و افشای آن بازی‌های دزدی دریایی نیز با بحث‌هایی همراه است.

همچنین با هزینه‌های فوق العاده بالای اشتراک برای مجوزها، توسعه دهندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما در سطح عملکرد اصلی، کاری را انجام می‌دهد که از یک بازیکن یا یک توسعه دهنده انتظار می‌رود.

شاید بدترین سناریوی هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی تغییر شیوه بازی ما باشد، که در مقابل باس فایت‌های سنتی دیده شود. رئیس‌هایی که مانند روح‌ها ما را می‌ترسانند، وحشتناک است که فکر کنیم روزی یادگیری ماشینی را به این رئیس‌های برنامه‌ریزی‌شده نسبت داد. این ممکن است به باس‌ها کمک کند تا الگوهای بازیکن را مشخص کنند و کارت uno معکوس را بازی کنند و ما را از بین ببرند.

امیدواریم آن روز به این زودی فرا نرسد. همه موارد فوق به این واقعیت اشاره دارد که هوش مصنوعی می‌تواند بازی را به مکانی زیبا تبدیل کند و واقعاً سطح رضایت بازیکنان و انتظارات آنها از بازی‌های ویدیویی را افزایش دهد.

آیا هوش مصنوعی برای مشاغل بازی می‌آید؟

هوش مصنوعی بدون شک به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که به کامپیوتر اجازه دهند الگوریتم‌های پیچیده را به جای کدنویسی سخت هر کدام تکرار کند و تجربه بازی بهتری را ایجاد کند. اما چه اتفاقی می‌افتد که هوش مصنوعی زاینده در مرحله توسعه وارد تصویر شود؟ شما یک توسعه‌دهنده تنبل، کاهش هزینه‌های منابع، اخراج‌ها، حرص و آز شرکت‌ها و مهم‌تر از همه، بازی‌هایی را دریافت می‌کنید که فاقد آن تماس انسانی بسیار مورد نیاز هستند.

مطمئناً، شما می‌توانید جهان‌های باز گسترده‌ای را فراتر از آنچه امروز ممکن است ایجاد کنید و آنها را همیشه در حال گسترش نگه دارید، اما عناصری که آن جهان را جالب می‌کنند باید در درون قضاوت انسان قرار گیرند. نرم افزار هوش مصنوعی مولد برای نوشتن NPC صحبت و هنر دستی استفاده می‌شود. مدیرعامل Take-Two، قبلاً بارها در مورد مزایای هوش مصنوعی برای NPCها در سری Grand Theft Auto صحبت کرده است.

علاوه بر این، پتانسیل NPC را کاهش می‌دهید، که می‌توانست توسط یک داستان‌نویس عالی استفاده شود، ویژگی‌ای که اغلب در بازی‌های بزرگ جهان باز می‌خواهید. یک نظرسنجی اخیر توسط کنفرانس توسعه دهندگان بازی از هزاران نفر از توسعه دهندگان در مورد این صنعت پرسیده شده است، در زمانی که در شرکت‌های بزرگی مانند Epic، Twitch، مایکروسافت و غیره اخراج شده‌اند.

بیش از 3000 شرکت‌کننده پیشنهاد کردند که اخراج‌های بیشتری در آینده وجود دارد و تقریباً 49 درصد از پاسخ‌دهندگان اشاره کردند که شرکت‌هایشان به نوعی از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌کنند. رشد سریع استودیوها عمدتاً به همین دلیل است، با این حال نمی‌توان انکار کرد که اخلاق استفاده از هوش مصنوعی نیز نقش مهمی در این امر ایفا می‌کند.

یک منطقه بسیار گل آلود از نقض حق چاپ در استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد. استودیوها از اقتباس‌های ضعیف از شخصیت‌های نمادینی که می‌توانند توسط هوش مصنوعی تولید شوند و در کلون‌های نامرغوب بازی‌ها فروخته شوند، می‌ترسند. همچنین تصور نقشی که هوش مصنوعی در استراتژی‌های کسب درآمد بازی‌ها ایفا می‌کند ترسناک است. دنیای لوت باکس در حال حاضر زیر نظر کسانی است که از آن متنفرند و کسانی که آن را دوست دارند. وقتی رباتی اعمال شیطانی شما را انجام می‌دهد، انصاف از پنجره بیرون می‌رود.

کلام آخر

نمی‌توان انکار کرد که اکثر مردم حداقل یکبار هوش مصنوعی را امتحان کرده‌اند، چه ChatGPT یا برخی از سازندگان هنری. فواید بالقوه تقریباً فوراً از لحظه‌ای که چشمان شما به اولین پاسخ ایجاد شده باز می‌شوند آشکار می‌شوند. اما این به توسعه دهندگان بازی بستگی دارد که از این ابزار قدرتمند استفاده کنند.

آیا آنها باید از هوش مصنوعی برای ایجاد اصول اولیه استفاده کنند و به انسان اجازه دهند آن را تنظیم کند؟ اگر آنها اجازه دهند بازی‌ها در بیشتر بخش‌های فرآیند توسعه بازی کار کنند، قطعاً خیر. آیا هنر هوش مصنوعی باید هنرمندان سنتی را تصاحب کند؟ قطعا خیر. قبل از استفاده از هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی، باید هنجارهای سختگیرانه اخلاقی را تقویت کنیم. این بزرگترین جنگ است که توسعه دهندگان بازی و مصرف کنندگان را به یک اندازه درگیر خواهد کرد. غنایم که بازی را برای همه لذت بخش می‌کند، هم به عنوان یک علاقه و هم به عنوان یک حرفه.

برای دسترسی کاربران ایرانی به هوش مصنوعی و استفاده از امکانات متنوع آن، اپلیکیشن زیگپ راه‌اندازی شد. زیگپ یک دستیار هوش مصنوعی است که می‌تواند به عنوان یک راهنما، همه‌جا و همیشه همراه شما باشد.

با استفاده از زیگپ می‌توان آموخت، سرگرم شد، محتوای جدی تولید کرد و در زمینه کار و امور روزمره از آن کمک گرفت. زیگپ با اتصال به موتور هوش مصنوعی ChatGPT و لئوناردو در حال حاضر و سایر دستیارهای هوش مصنوعی در آینده نزدیک، می‌خواهد تجربه‌ای آسان و خوشایند از هم‌زیستی با هوش مصنوعی را برای کاربران ایرانی فراهم کند.

دستیار هوش مصنوعی ایرانی Zigap با پشتیبانی همزمان از زبان‌های انگلیسی و فارسی، به کاربران در تولید انواع محتوا، یادگیری و آموزش، حل مسائل و رفع اشکالات کمک می‌کند.

نوید رضایی
نوید رضایی