آب و هوا
پیش‌بینی آینده با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی شروع به پیش‌بینی آب و هوا کرده است

سرفصل‌های مقاله

برای سال‌های زیاد، گزارش‌های هواشناسی صبحگاهی هیچگونه تغییری نکردند. اما اکنون هوش مصنوعی آماده است تا نحوه پیش‌بینی آب و هوا را متحول کند.

رویکرد جدید در پیش بینی آب و هوا توسط مصنوعی نشان داده که می‌توانند نتایج سریع‌تر و دقیق‌تری نسبت به مدل‌های سنتی داشته باشند. اما کارشناسان هشدار می‌دهند که گرم شدن بیش از اندازه زیمن، ممکن است چالشی جدی برای مدل‌های آب و هوایی هوش مصنوعی باشد.

سیستم‌های هوش مصنوعی بر داده‌های گذشته تکیه می‌کنند تا بوسیله آن‌ها نحوه پیش‌بینی دقیق آب و هوا را بیاموزند. اما انواع خاصی از رویدادهای آب و هوایی، مانند امواج گرما و طوفان‌ها، با گرم شدن سیاره شدیدتر می‌شوند. و در برخی موارد، آنقدر شدید می‌شوند که نمونه‌های کمی در سوابق تاریخی وجود دارد. این امر می‌تواند شبیه‌سازی دقیق رویدادهای بی‌سابقه را برای مدل‌های هواشناسی هوش مصنوعی دشوار کند.

نحوه عملکرد هوش مصنوعی در پیش‌بینی آب و هوا

پیش‌بینی آب و هوا
نحوه عملکرد هوش مصنوعی در پیش‌بینی آب و هوا

مقالات جدید وبسایت نیچر نشان می‌دهد که فناوری‌های پیش بینی آب و هوا با هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است. مقاله اول مدلی به نام Pangu-Weather را توصیف می‌کند که متغیرهای مختلف آب و هوای جهانی مانند دما و سرعت باد را تا حدود یک هفته قبل از وقوع پیش بینی می‌کند. این مدل توسط محققان شرکت فناوری چینی Huawei Technologies Co ساخته شده است.

محققان دریافتند که می‌تواند مسیر طوفان‌های استوایی را به دقت ردیابی کند. حتی کمی دقیق‌تر از مرکز اروپایی پیش‌بینی‌های هوا، که یکی از مراکز پیشرو آب و هوا در جهان است. با این حال، Pangu-Weather محدودیت‌هایی دارد. محققان عملکرد آن را در مورد بارش که یک متغیر اصلی آب و هوا و یکی از دشوارترین‌ها برای ثبت دقیق در مدل‌ها است را بررسی نکردند.

مقاله دوم، به بارندگی می‌پردازد. این سیستم یک سیستم هوش مصنوعی معروف به NowcastNet است. برنامه‌ای که در پیش بینی‌های کوتاه مدت تخصص دارد که تنها می‌تواند تا چند ساعت آینده را تشخیص دهد. محققان دریافتند که NowcastNet قادر است از بسیاری از رقبای پیشرو خود بهتر عمل کند.

Pangu-Weather و NowcastNet از جدیدترین‌ مدل‌های پیش‌بینی آب و هوا به وسیله هوش مصنوعی هستند که توسط شرکت‌های خصوصی به جای نهادهای دولتی توسعه یافته‌اند. این برنامه‌ها با سیستم‌های پیش بینی مرسوم بسیار متفاوت هستند. پیش بینی‌های معمولی بر یک مدل ریاضی متکی هستند که از معادلات پیچیده برای پیش بینی نحوه تغییر سیستم‌های آب و هوایی در طول زمان و مکان استفاده می‌کند. این معادلات، نحوه حرکت هوا و آب در جو و اقیانوس‌ها را توصیف می‌کند. البته اینکار بسیار زمان‌بر و گران است.

اما مدل‌های هوش مصنوعی مجبور نیستند فیزیک واقعی را در قالب معادلات ریاضی نشان دهند. در عوض، آنها مقادیر زیادی از داده‌های تاریخی آب و هوا را دریافت می‌کنند و یاد می‌گیرند که الگوها را تشخیص دهند. آنها سپس از این الگوها برای پیش بینی شرایط آب و هوایی امروزی استفاده می‌کنند. از سوی دیگر، گرم شدن سیاره زمین چالشی بالقوه برای سیستم‌های هوش مصنوعی پیشبینی کننده آب و هوا ایجاد می‌کند.

امواج گرما، خشکسالی، طوفان‌ها، آتش سوزی‌های جنگلی و تعداد بی شماری از رویدادهای مرتبط با آب و هوا، همگی با افزایش دما شدیدتر می‌شوند و برخی از آنها به سمت جدیدی منحرف می‌شوند. تنها در هفته گذشته، رکوردهای گرما در سراسر جهان افزایش یافت و دانشمندان هشدار دادند که سیاره ما احتمالاً گرم‌ترین روزهای خود را در تاریخ بشر تجربه می‌کند.

به طور کلی، مدل‌های هواشناسی با هوش مصنوعی پتانسیل بالایی دارند. اما آنها ممکن است به طور کامل جایگزین رویکردهای مرسوم نیز نشوند. مدل‌های قدیمی و مدل‌های هوش مصنوعی ممکن است نتایج متفاوتی داشته باشند و تجربه انسانی برای ترکیب و انتقال اطلاعات در مورد آب‌وهوا ارزشمند باقی خواهد ماند.

نظر شما چیست؟ آیا هوش مصنوعی می‌تواند به طور کامل در پیش‌بینی آب و هوا به انسان کمک کند؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی