هوش مصنوعی
پیش‌بینی آینده با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی برای جایگزینی انسان در بیشتر مشاغل بسیار گران است

سرفصل‌های مقاله

انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT) در مطالعه‌ای دریافت که هوش مصنوعی در حال حاضر نمی‌تواند جای اکثر مشاغل را به روش‌های مقرون‌به‌صرفه بگیرد. این مطالعه حالا خیال بسیاری از کارمندان را درباره جایگزینی انسان‌ توسط هوش مصنوعی راحت کرده است.

در یکی از اولین کاوش‌های عمیق در مورد قابلیت جابجایی نیروی کار با هوش مصنوعی، محققان جذابیت هزینه خودکار کردن وظایف مختلف در ایالات متحده را مدل‌سازی کردند و بر روی مشاغلی متمرکز شدند که در آن از بینایی کامپیوتری استفاده می‌شد؛ به عنوان مثال، معلمان و ارزیاب‌های دارایی.

 آن‌ها دریافتند که تنها 23 درصد از کارمندان که بر حسب دستمزد دلاری سنجیده می‌شوند، می‌توانند به طور موثر توسط هوش مصنوعی جایگزین شوند. در موارد دیگر، از آن‌جایی که تشخیص بصری به کمک هوش مصنوعی برای نصب و راه‌اندازی گران است، انسان‌ها این کار را به شکل به‌صرفه‌تری انجام دادند.

جایگزینی انسان توسط هوش مصنوعی

جایگزینی انسان
جایگزینی انسان توسط هوش مصنوعی

پذیرش هوش مصنوعی در صنایع در سال گذشته پس از آن که ChatGPT OpenAI و سایر ابزارهای زاینده هوش مصنوعی پتانسیل این فناوری را نشان دادند، شتاب گرفت.

 شرکت‌های فناوری از شرکت مایکروسافت و آلفابت در ایالات متحده گرفته تا Baidu Inc و Alibaba Group Holding Ltd. در چین خدمات جدید هوش مصنوعی را ارائه کردند و برنامه‌های توسعه را افزایش دادند؛  با سرعت سرسام‌آوری که برخی از رهبران صنعت هشدار دادند که این سرعت یک نوع بی‌احتیاطی سریع است. 

ترس از تاثیر هوش مصنوعی بر مشاغل مدت‌هاست که به یک نگرانی اصلی در حوزه شغلی تبدیل شده است.

 این احساسی است که اغلب در دوره تغییرات سریع تکنولوژی بیان می‌شود. محققان آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT در مقاله 45 صفحه ای با عنوان Beyond AI Exposure گفتند: «چنین اضطرابی با ایجاد مدل‌های زبانی بزرگ دوباره ظهور کرده است. ما متوجه شدیم که تنها جایگزینی 23 درصد از کارمندان به دلیل هزینه‌های اولیه بالای سیستم‌های هوش مصنوعی، برای شرکت‌ها مقرون‌به‌صرفه است.»

بینایی کامپیوتر رشته‌ای از هوش مصنوعی است که ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا اطلاعات معنی‌داری را از تصاویر دیجیتال و سایر ورودی‌های بصری به دست آورند. فراگیرترین برنامه‌های کاربردی این رشته را می‌توان در سیستم‌های تشخیص اشیاء برای رانندگی خودکار یا دسته‌بندی عکس‌ها در گوشی‌های هوشمند ملاحظه کرد.

نسبت هزینه به فایده بینایی کامپیوتر در بخش‌هایی مانند خرده‌فروشی، حمل‌ونقل و انبارداری، همه مناطقی که شرکت‌های عظیم Walmart Inc و Amazon.com در آن‌ها برجسته هستند، بسیار مطلوب است.

 در مقاله MIT آمده است که در زمینه مراقبت‌های بهداشتی نیز جایگزینی انسان با ماشین امکان‌پذیر است. به گفته نویسندگان، عرضه تهاجمی‌تر هوش مصنوعی، به‌ویژه از طریق پیشنهادات اشتراک «هوش مصنوعی در قالب خدمات» می‌تواند کاربردهای دیگر را افزایش داده و باعث دوام استفاده از هوش مصنوعی شود.

این مطالعه توسط آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT-IBM Watson AI پشتیبانی شد و از نظرسنجی‌های آنلاین برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد حدود 1000 شغل استفاده کرد. به گفته محققان، امروزه تنها 3 درصد از چنین وظایفی را می توان به صورت خودکار و مقرون به‌صرفه انجام داد، اما اگر هزینه داده‌ها کاهش یابد و دقت بهبود یابد، این میزان تا سال 2030 به 40 درصد افزایش می‌یابد.

پیچیدگی ChatGPT و رقبای Google’s Bard نگرانی را در مورد مشاغل اشغال‌شده توسط هوش مصنوعی برانگیخته است، زیرا چت‌ربات‌های جدید در کارهایی مهارت نشان می‌دهند که قبلا فقط انسان‌ها قادر به انجام آن بودند. 

صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته اعلام کرد که تقریبا 40 درصد از مشاغل در سطح جهان تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و سیاست‌گذاران باید به دقت پتانسیل هوش مصنوعی را با در نظر گرفتن پیامدهای منفی آن متعادل کنند.

در مجمع جهانی اقتصاد در داووس هفته گذشته، بسیاری از بحث‌ها بر روی هوش مصنوعی که قادر به جابجایی نیروی کار است متمرکز بود. 

«مصطفی سلیمان» یکی از بنیان‌گذاران هوش مصنوعی Inflection و DeepMind گوگل، گفت که سیستم‌های هوش مصنوعی «ابزارهایی به شما می‌روند که اساسا جایگزین نیروی کار هستند».

یک مطالعه موردی در مقاله‌ای روی یک نانوایی فرضی متمرکز بود. به گفته محققان، نانواها به صورت بصری مواد را برای کنترل کیفیت به صورت روزانه بازرسی می‌کنند، اما این تنها 6 درصد از وظایف آن‌ها را شامل می‌شود. آن‌ها نتیجه گرفتند که صرفه‌جویی در زمان و دستمزد ناشی از پیاده‌سازی دوربین‌ها و سیستم هوش مصنوعی هنوز با هزینه چنین ارتقای تکنولوژیکی فاصله دارد.

«نیل تامپسون» مدیر پروژه تحقیقاتی FutureTech در آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT، گفت: «مطالعه ما استفاده از بینایی رایانه را در سراسر اقتصاد و کاربرد آن را برای هر شغلی در تقریبا در هر صنعت و بخشی بررسی می‌کند. ما نشان می‌دهیم که اتوماسیون بیشتری در حوزه خرده‌فروشی و مراقبت‌های بهداشتی و خودکارسازی کمتری در زمینه‌هایی مانند ساخت‌وساز، معدن یا املاک وجود خواهد داشت.»

مهران
مهران