سواد هوش مصنوعی

سواد هوش مصنوعی مهمترین مهارت شغلی شما خواهد بود

سرفصل‌های مقاله

نیروی کار یقه سفید امروزی با چالش‌هایی که کارگران کارخانه‌ها در طول انقلاب صنعتی با آن‌ها مواجه بودند، مواجه می‌شوند. نفوذ فراگیر هوش مصنوعی، که به سرعت در حال تغییر شکل تقریباً هر صنعت و مهارت شغلی است، نگرانی‌هایی را در مورد پیامدهای اجتماعی بالقوه آن ایجاد کرده است.

در حال حاضر، رقابتی ماندن مستلزم آن است که حرفه‌ای‌ها در لبه برش جدیدترین ابزارها و فناوری‌ها در زمینه‌های مربوطه خود باقی بمانند. حتی برای برجسته‌ترین حسابداران قرن گذشته، حساب‌رسی با یک حسابدار متوسط امروزی که مجهز به جدیدترین ابزار برای پردازش حجم زیادی از معاملات است، دشوار است.

برای نمونه، WPP، یکی از غول‌های تبلیغاتی، با انویدیا برای ادغام هوش مصنوعی مولد در فرآیندهای خود، با هدف ساده‌سازی ایجاد کمپین برای مشتریان خود، شریک شده است. José Neves، مدیر عامل شرکت تجارت الکترونیک Farfetch، در طی یک تماس کسب درآمد به نحوه کار تیم‌های فناوری او بر روی کاربردهای عملی ChatGPT اشاره کرد. مشاغل مربوط به مهندسی سریع حقوقی تا 375000 دلار در سال ارائه می‌دهند و لزوماً نیازی به پیشینه علوم رایانه ندارند.

رابطه بین سواد هوش مصنوعی و مهارت شغلی

سواد هوش مصنوعی و مهارت شغلی

آمار هوش مصنوعی در مورد مهارت شغلی می‌گوید:

 • گارتنر پیش‌بینی می‌کند تا سال 2025، 75 درصد تغییر عملیاتی به سمت فعالیت‌های استراتژیک در سازمان‌هایی که از هوش مصنوعی در بازاریابی استفاده می‌کنند.
 • بر اساس تحقیقات اخیر، هوش مصنوعی زاینده در IT، 33 درصد از مدیران ارشد ابتکارات مرتبط را در دستور کار دیجیتال خود قرار داده‌اند و 67 درصد دیگر قصد دارند فناوری را برای کسب و کار خود در 18 ماه آینده اولویت‌بندی کنند.
 • با ترکیب هوش مصنوعی مولد با سایر فناوری‌ها، اتوماسیون کار می‌تواند رشد بهره وری سه برابری را امکان‌پذیر کند.
 • حدود 75 درصد از ارزشی که موارد استفاده از هوش مصنوعی مولد می‌توانند ارائه دهند در چهار زمینه است: عملیات مشتری، بازاریابی و فروش، مهندسی نرم افزار، و تحقیق و توسعه.
 • توانایی هوش مصنوعی مولد برای درک زبان طبیعی به طور چشمگیری پتانسیل اتوماسیون فنی را تسریع می‌کند، فعالیت‌های کاری که 25٪ از کل زمان کار را تشکیل می دهند.

از سوی دیگر:

 • بر اساس داده‌های اخیر مرکز تحقیقات پیو، که از طریق یک نظرسنجی در ماه مارس جمع‌آوری شده است، تقریباً 60 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده با ChatGPT آشنا هستند، اما تنها 14 درصد آنها چت‌بات را امتحان کرده‌اند.
 • برعکس، در نظرسنجی انجام شده توسط شرکت نرم افزار منابع انسانی Checkr که شامل 3000 آمریکایی شاغل بود، مشخص شد که 79 درصد از کارگران احساس تعهد به یادگیری بیشتر در مورد ابزارهای هوش مصنوعی دارند.
 • تحقیقات پیو همچنین نشان می‌دهد که این پذیرش محدود با یافته‌های قبلی مطابقت دارد، و نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها بیشتر به احتمال زیاد نگرانی‌های خود را نسبت به افزایش استفاده از هوش مصنوعی در زندگی روزمره خود ابراز می‌کنند. با توجه به هشدارهایی افرادی مانند ایلان ماسک، که هشدارهایی را در مورد پتانسیل هوش مصنوعی برای ارائه تهدیدات وجودی به صدا درآورده است، این احساس قابل درک است.

سواد هوش مصنوعی

در عصر جدید برای مهارت شغلی چه کاری باید انجام دهید؟

فناوری‌ها و صنایعی که باعث تغییر می‌شوند را درک کنید: خط بین انسان و ماشین همچنان تغییر خواهد کرد و در برخی موارد هوش مصنوعی وظایف را به طور مستقل انجام می‌دهد. این نقش‌های شغلی و مهارت‌های مورد نیاز را تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، در فروش، ابزارهای هوش مصنوعی مانند Einstein GPT می‌توانند وظایف را خودکار کنند و به متخصصان اجازه می‌دهند روی جنبه‌های خلاقانه‌تر تمرکز کنند.

تأثیر هوش مصنوعی در صنعت متفاوت است و فرصت‌های جدیدی در کنار جابه‌جایی شغلی، به‌ویژه برای کسانی که وارد نیروی کار می‌شوند، در حال ظهور هستند. بنابراین، چه چیزی باید برای حرفه‌ای‌ها در اولویت باشد؟

بر کسب مهارت‌های کلیدی تمرکز کنید، مانند:

 • رایانش ابری: از طریق دوره‌ها و گواهینامه‌های رایگان بیاموزید تا به شرکت‌ها در انتقال به فضای ابری کمک کنید.
 • هوش مصنوعی و داده‌های بزرگ: با دوره‌های سطح مبتدی، بینشی در مورد هوش مصنوعی و داده‌ کسب کنید.
 • امنیت سایبری: برای رفع نیاز روزافزون به امنیت سایبری قوی، گواهی دریافت کنید.
 • تجربه کاربری: برای تبدیل شدن به یک متخصص UX در دوره‌های آنلاین شرکت کنید.
 • دانش زیست محیطی: آموزش‌های مرتبط را برای برآورده کردن تقاضای شرکت‌ها برای تخصص پایداری بیابید.
 • بازاریابی و مهارت‌های رسانه‌ای: با کمک دوره‌های بازاریابی دیجیتال و رسانه، رقابتی بمانید.
 • چند زبانی: ارتباطات بین فرهنگی خود را بهبود بخشید تا با گسترش جهانی کسب و کارها همگام شوید.

جمع‌بندی

برای افرادی که در پذیرش هوش مصنوعی تردید دارند، ممکن است اکنون زمان مناسبی برای ارزیابی مجدد نگرانی‌ها و فرصت‌های خود باشد. در زمانی که تعداد زیادی از مشاغل کاهش می‌یابد و رقابت شدید، یادگیری و عادت به هوش مصنوعی می‌تواند به حرکتی مهم برای رقابتی ماندن در بازار کار تبدیل شود. سواد هوش مصنوعی مهمترین مهارت شغلی شما خواهد شد.

هوش مصنوعی اینجاست که بماند و تاثیر آن در حال افزایش است. بنابراین، صرف نظر از اینکه در بخش فناوری کار می‌کنید یا نه، زمان آن رسیده است که آینده کارکردهای محل کار را در آغوش بگیرید و از هوش مصنوعی به نفع خود استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی