تاثیر هوش مصنوعی

گوگل : تاثیر هوش مصنوعی بیشتر از هرچیز دیگری است

سرفصل‌های مقاله

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل می‌گوید: من همیشه هوش مصنوعی را به عنوان تاثیر‌گذارترین فناوری که انسان روی آن کار کرده، می‌دانستم. تاثیرگذارتر از آتش، برق یا هر کاری که ما در گذشته انجام داده‌ایم. تاثیر هوش مصنوعی بیشتر از هرچیز دیگری است.

پیچای ۵۱ ساله به اسکات پلی، خبرنگار 60Minutes، دسترسی بسیار محرمانه‌ای به عملکرد درونی توسعه هوش مصنوعی گوگل داد، که شامل ربات‌هایی است که از طریق یادگیری ماشینی و پروژه Starline مهارت‌های خود را به دست آورده‌اند. یک تجربه کنفرانس ویدئویی هوش مصنوعی که گوگل در حال توسعه آن است تا به مردم این امکان را بدهد که با وجود حضور در مکان‌های مختلف، احساس کنند با هم هستند.

پیچای در مصاحبه خود به اسکات پلی گفت:

هوش مصنوعی به ماهیت اینکه هوش و انسانیت چیست، خواهد رسید.

پروژه Starline
اسکات پلی در حال استفاده از پروژه Starline

شاید مورد انتظارترین و قابل توجه‌ترین اقدام گوگل در زمینه هوش مصنوعی، چت‌بات Bard باشد. این شرکت در حال حاضر بارد را یک آزمایش می‌نامد، تا تست‌های داخلی بیشتری روی آن انجام دهد. زمانی که گوگل این برنامه را در فوریه معرفی کرد، عملکرد بارد پر از اشتباه بود. زمانی که Bard برای اولین بار منتشر شد، به دنبال پاسخ در اینترنت نبود و در عوض عمدتا بر خودآموزی آن تکیه داشت. ماه گذشته، گوگل نسخه پیشرفته Bard را منتشر کرد که می‌تواند نرم افزار بنویسد و به اینترنت متصل شود. گوگل می‌گوید در حال توسعه مدل‌های هوش مصنوعی پیچیده‌تری است.

تاثیر هوش مصنوعی در آینده

زمانی که گوگل برای عرضه اولیه عمومی خود در سال 2004 ثبت نام کرد، بنیانگذاران آن نوشتند که اصل شرکت بر پایه این جمله است: «شرور نباش». این جمله اطمینان حاصل می‌کند که این شرکت کارهای خوبی برای جهان انجام می‌دهد، حتی اگر مجبور باشد از برخی دستاوردهای کوتاه‌مدت چشم‌پوشی کند.این عبارت در آیین نامه رفتار گوگل باقی می‌ماند.

در همین راستا در ماه آوریل، پیچای به 60Minutes گفت که او مسئول عدم انتشار مدل‌های پیشرفته Bard است، تا جامعه بتواند با این فناوری آشنا شود و شرکت بتواند لایه‌های ایمنی بیشتری ایجاد کند. او اضافه کرد بعضی کابوس‌هایی که او را در شب بیدار نگه می‌دارد، استفاده از فناوری هوش مصنوعی گوگل به روش‌های مضر است.

ربات‌چت گوگل، Bard، فیلترهای ایمنی را برای کمک به مقابله با تهدید کاربران بدخواه ساخته است. پیچای گفت که این شرکت برای مبارزه با کمپین‌های اطلاعات نادرست و تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر که واقعی به نظر می‌رسند، باید دائماً الگوریتم‌های سیستم را به‌روزرسانی کند. او اشاره کرد، فناوری هوش مصنوعی در مراحل اولیه خود است. او بر این باور است که اکنون زمان مناسبی است که دولت‌ها در این امر دخالت کنند. پیچای ادامه داد:

باید مقرراتی وجود داشته باشد. شما به قوانین نیاز خواهید داشت. ایجاد ویدئوهای جعلی که به جامعه آسیب می‌زند، باید عواقبی داشته باشد. هرکسی که مدتی با هوش مصنوعی کار کرده است، متوجه می‌شود که چیزی بسیار متفاوت و عمیق است که ما برای آن به قوانین اجتماعی نیاز داریم تا در مورد چگونگی استفاده از آن فکر کنیم.

به زودی تصمیم‌گیری در مورد نحوه استفاده از آن و رعایت اصول رفتاری گوگل به عهده جامعه خواهد بود.

نظر شما در مورد تاثیر هوش مصنوعی چیست؟ آیا واقعا هوش مصنوعی زندگی تمامی ما را دگرگون خواهد کرد؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذرید.

نوید رضایی
نوید رضایی