هوش مصنوعی
,

دنیا در حال سرمایه‌گذاری‌ بر روی هوش مصنوعی است

سرفصل‌های مقاله

تقریباً نیمی از شرکت‌هایی فناوری بزرگ دنیا می‌گویند که سرمایه‌گذاری‌ بر روی هوش مصنوعی اولویت اصلی آنها در سال آینده است و بودجه هوش مصنوعی بیش از دو برابر شده است.

به طور کلی، نزدیک به دو سوم شرکت‌ها می‌گویند که سرمایه گذاری‌های هوش مصنوعی آنها در حال افزایش است. کمی بیش از نیمی از مدیران فناوری (53٪) هم می‌گویند که افزایش نرخ بهره باعث کاهش هزینه‌های کلی آنها شده است. با این حال مدیران فناوری گفتند فشارهای کاهش هزینه به دلیل ترس‌ها موجود همچنان وجود دارد.

سرمایه‌گذاری‌ بر روی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
سرمایه‌گذاری‌ بر روی هوش مصنوعی

ارزش بازار انویدیا برای اولین بار از مرز 1 تریلیون دلار عبور کرد، زیرا تقاضا برای پردازنده‌های گرافیکی آن که برنامه‌های هوش مصنوعی مانند برنامه‌های گوگل، مایکروسافت و سازنده ChatGPT یعنی OpenAI را تقویت می‌کنند، افزایش یافته است.

دیوگو رائو، معاون اجرایی و مدیر ارشد اطلاعات و دیجیتال شرکت الی لیلی (Eli Lilly) گفت که لیلی در حال حاضر از هوش مصنوعی مولد برای نوشتن گزارش‌های ایمنی بیمار و روایت‌های بالینی استفاده می‌کند و در نهایت، در کشف دارو نقش خواهد داشت. راو می‌گوید:

چیزی که من در مورد آن هیجان‌زده هستم این است که ماشین‌ها می‌توانند چیزی را مانند مولکول‌های جدید برای داروها به دست آورند که هیچ انسانی تصورش را نمی‌کرد.

یکی از مورد انتظارترین کاربردهای هوش مصنوعی مولد در مدیریت ارتباط با مشتری است و این در شرکت‌های بیشتری اتفاق می‌افتد. ادی فاکس، مدیر ارشد فناوری شرکت مخابراتی MetTel، گفت که قابلیت هوش مصنوعی را در مرکز مراقبت خود تعبیه کرده است تا ایمیل‌های دریافتی مشتری را بخواند، درخواست‌ها را تفسیر کند و سپس اقدام کند.

او گفت که این کار باعث می‌شود تا کارکنان به طور قابل توجهی کارآمدتر شوند و خدمات را سریع‌تر به مشتریان ارائه دهند که یکی از دلایل اصلی این شرکت برای سرمایه‌گذاری‌ بر روی هوش مصنوعی است.

برخی نیز تلاش‌های خود را هنوز  در مراحل مقدماتی توصیف کردند. نیکول کوفلین، مدیر ارشد اطلاعات شهر کری در کارولینای شمالی، یک مرکز استارت‌آپ فناوری که دارای شرکت‌هایی از جمله اپیک گیمز، سازنده Fortnite است، گفت: «ما تازه در مرحله یادگیری و کاوش هستیم.

امنیت در استفاده از هوش مصنوعی است

آخرین پیشرفت‌های هوش مصنوعی در قسمت چالش‌برانگیز امنیت سایبری اعمال می‌شود. جیم ریچبرگ، معاون امنیت اطلاعات در Fortinet و مدیر ارشد امنیت اطلاعات آن، گفت که شرکت او بیش از یک دهه است که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند، نه تنها برای بهبود مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی، بلکه برای شناسایی زیرمجموعه‌ای از آنها که قدرت پیش‌بینی را تولید می‌کند. او گفت: «وقتی به تریلیون‌ها داده به طور کامل نگاه می‌کنید، دقت استفاده از آن هم به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

حجم داده‌ها و روابط پیچیده در حال حاضر مدیریت و شخصی سازی دفاع سایبری را دشوار می‌کند. هوش مصنوعی مولد می‌تواند موقعیت سفارشی‌شده‌تر و بسیار ایمن را برای سازمان‌ها فراهم کند.

جو لوی، رئیس گروه فناوری در شرکت امنیت سایبری Sophos، گفت که سال‌هاست در حال توسعه مدل‌های زبان بزرگ و هوش مصنوعی است و اکنون می‌تواند از آن برای شناسایی نرم‌افزارهای مخرب، توقف ایمیل‌های در معرض خطر (BEC) و فیشینگ استفاده کند. همچنین تلاش می‌کند، حملات بدافزارها را پیش بینی و قطع کند.

او ادامه داد: هیجان‌انگیزترین چیز در مورد این نسل جدید هوش مصنوعی مولد، ظرفیت آن برای کارآمدتر کردن کارمندان شرکت ما در کارشان است و فراتر از کار اصلی امنیت سایبری به بهبود پاسخگویی به خدمات مشتری است. پیشرفت‌های فناوری همیشه به سازمان‌ها کمک کرده است که مقیاس‌پذیر شوند، اما هرگز واقعاً هوش انسانی را تقویت نکرده‌اند. این بار، این فقط یک پیشرفت تکنولوژیکی نیست، بلکه دستیاری است که ما می‌توانیم در مجموعه وسیعی از وظایف، در بسیاری از حوزه‌ها، با آن شریک شویم.

ما همیشه تأثیر اجتماعی هر فناوری جدید را دست کم می‌گیریم. آیا می‌توانید به فناوری فکر کنید که نحوه تعامل افراد با یکدیگر را تغییر ندهد؟ از ماشین گرفته تا رادیو و اینترنت و تلفن، آنچه واقعاً تغییر کرد، تعامل اجتماعی بوده است. همین تاثیرات باعث افزایش سرمایه‌گذاری‌ بر روی هوش مصنوعی شده است.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با ChatGPT صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی