هوش مصنوعی
هوش مصنوعی در اقتصاد

آیا اکنون زمان خرید سهام شرکت‌های هوش مصنوعی است؟

سرفصل‌های مقاله

شاید خرید سهام بعضی از شرکت‌ها در زمان آغاز به کار آنها می‌توانست شما را به تمام آرزوهایتان برساند. خرید سهام اپل در اوایل سال ۲۰۰۰، خرید سهام تسلا در ۲۰۱۰ و یا خرید بیت کوین در سال ۲۰۱۶ همگی دارای سودهای تکرار نشدنی بودند. آیا در حال حاضر سهام شرکت‌های هوش مصنوعی هم در این موقعیت هستند؟

داده‌های تحقیقات گراند‌ویو (Grand View) نشان می‌دهد که بازار جهانی هوش مصنوعی با نرخ رشد ترکیبی چشمگیر سالانه، نزدیک به 38 درصد تا سال 2030 رشد خواهد کرد.برای همین می‌خواهیم در ادامه به بررسی سه سهام مطرح حال حاضر هوش مصنوعی بپردازیم.

خرید سهام شرکت‌های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
سهام شرکت‌های هوش مصنوعی

سه شرکت C3.ai، انویدیا و آلفابت در حال حاضر در موقعیتی خوبی قرار دارند. پس بیایید با هم نگاهی کوتاه به نحوه کار آنها بیاندازیم.

این مقاله به هیچ وجه نباید به عنوان سیگنال و توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. طبیعتا هر شخص قبل از سرمایه گذاری، باید تحقیق و بررسی کامل را انجام دهد و زی‌گپ هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال ضرر و زیان افراد ندارد.

C3.ai

C3.ai یک سهام هوش مصنوعی خالص است. برنامه‌های کاربردی این شرکت برای کمک به بهبود زمان کار، افزایش کارایی زنجیره تامین و کمک به مدیریت و خدمات مشتری است. سرمایه‌گذارانی که این سهام را خریداری می‌کنند باید بدانند که ممکن است مدتی طول بکشد تا تجارت C3.ai به رشد قابل توجه و سودآوری دست یابد.

C3.ai مشتریان مشهوری دارد. این شرکت با وزارت دفاع ایالات متحده، کمپانی فناوری‌های Raytheon و همچنین با شرکت نفت و گاز Baker Hughes رابطه قوی دارد.

ارزش بازار C3.ai حدود 2.2 میلیارد دلار است. البته عملکرد این شرکت آنچنان هم در حال حاضر قوی نیست اما باتوجه به این یک سهام هوش مصنوعی است، می‌تواند پیشرفت‌های قابل توجهی داشته باشد.

انویدیا Nvidia

اگرچه کاهش تقاضا برای رایانه‌های شخصی به فروش انویدیا در سه ماهه اخیر لطمه زده است، اما این روند احتمالاً در دراز مدت ادامه نخواهد داشت. در همین حال، تراشه‌های گرافیکی A100 این شرکت در کمک به توسعه ChatGPT به کار رفته‌اند.

با توجه به همه‌گیری هوش مصنوعی، انویدیا بیشتر منابع خود را بر روی این بخش از تجارت خود متمرکز می‌کند. این شرکت در حال راه‌اندازی سرویس‌های ابری است که می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا مدل‌های هوش مصنوعی را بسازند.

با وجود افزایش مشارکت شرکت‌ها در توسعه قابلیت‌های هوش مصنوعی، انویدیا سهام دیگری است که در سال‌های آینده می‌تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد. انودیا هم اکنون خود را یک شرکت هوش مصنوعی که رهبر جهان در محاسبات هوش مصنوعی است، می‌داند.

اما مشکل اینجاست که سهام انویدیا هم اکنون هم در بالاتری سطح خود است اما با توجه به امکانات موجود در هوش مصنوعی، ممکن است هنوز برای سرمایه گذاری در Nvidia دیر نباشد.

آلفابت شرکت مادر گوگل

آلفابت در حال کار بر روی توسعه یک رقیب برای ChatGPT، به نام بارد (Bard) است. اگرچه گوگل شروع خوبی نداشت، اما هنوز در مراحل اولیه توسعه این فناوری است. در کنفرانس توسعه دهندگان، گوگل چندین ابتکار مرتبط با هوش مصنوعی از جمله گنجاندن هوش مصنوعی در Gmail و برنامه‌های اداری محبوب مانند Sheets، Slides و Docs را اعلام کرد. همچنین قصد دارد هوش مصنوعی را به موتور جستجوی خود اضافه کند. این حرکت باعث افزایش رقابت با مرورگر Bing مایکروسافت می‌شود.

شاید در نگاه اول، خرید سهام این شرکت با توجه به بزرگی آن سودآوری چندانی در آینده نداشته باشد. ولی با توجه به پتانسیل بالای هوش مصنوعی این شرکت، شاید اکنون بهترین خرید بین سهام شرکت‌های هوش مصنوعی به شمار برود.

به نظر شما خرید سهام شرکت‌های هوش مصنوعی در حال حاضر بهترین گزینه است؟ به نظر شما چه سهام‌‌های دیگری می‌تواند در این لیست قرار بگیرد؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی