نمایشگاه جهانی اطلاعات

هوش مصنوعی در مرکز توجه نمایشگاه جهانی اطلاعات ۲۰۲۴

سرفصل‌های مقاله

یکی از بازدیدکنندگان در نمایشگاه جهانی اطلاعات 2024 که در حال حاضر در شهرداری تیانجین شمال چین در حال برگزاری است، از یک ربات سفید رنگ پرسید: “لطفا برای من قهوه درست کن.” ربات باریستا فوراً پاسخ داد و بازوهای به هم پیوسته‌اش به طرز ماهرانه‌ای هر مرحله را کامل می‌کرد: دانه‌ها را بیرون می‌آورد، آسیاب می‌کرد، خیس می‌کرد و قهوه را دم می‌کرد.

در کمترین زمان یک فنجان قهوه معطر به حاضرین تقدیم شد. این ربات 3000 ساعت هوش مصنوعی (AI) و 30000 ساعت آموزش بازوی رباتیک برای تکرار تکنیک‌های یک باریستای باتجربه را پشت سر گذاشته است.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

از ربات‌های انسان‌نما تا وسایل نقلیه خودران، این نمایشگاه چهار روزه که در 23 ژوئن به پایان می‌رسد، کاربردهای متنوع هوش مصنوعی را برجسته می‌کند و آینده‌ای سرشار از نویدهای فناوری را به تصویر می‌کشد. در حالی که ربات قهوه با پشتکار کار می‌کند، سایبرتراک آینده نگرانه در غرفه تسلا در یک منطقه نمایشگاهی دیگر توجه قابل توجهی را به خود جلب کرد.

هوش مصنوعی در نمایشگاه جهانی اطلاعات

نمایشگاه جهانی اطلاعات

این سیستم که با چندین فناوری پیشرفته هوش مصنوعی ادغام شده است، به لطف الگوریتم‌های یادگیری عمیق و شبکه‌های عصبی، از قابلیت‌های رانندگی خودکار برخوردار است. با سنسورها و دوربین‌های پیشرفته، خودرو می‌تواند محیط اطراف را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل کند و تصمیمات هوشمندانه بگیرد.

منابعی در این شرکت آمریکایی به شین هوا گفتند، تسلا قصد دارد در سال 2024، 10 میلیارد دلار در هوش مصنوعی و رانندگی خودران سرمایه‌گذاری کند. یکی از کارکنان غرفه گفت: “آنها فقط ماشین نیستند، بلکه پایانه‌های هوشمند متحرک هستند، مانند ربات‌های چرخ‌دار، که نیازهای مبتنی بر سناریوهای مختلف از جمله سفر، ایمنی، سرگرمی، کمپینگ، معاشرت و حتی مراقبت از حیوانات خانگی را برآورده می‌کنند.”

جمعیتی برای XPENG، سازنده پیشرو خودروهای الکتریکی چینی گرد آمدند. در داخل یکی از خودروهای مجهز به عملکردهای تعاملی هوش مصنوعی، کاربران می‌توانند توصیه‌هایی برای مکان‌های دیدنی، پارکینگ‌های نزدیک یا حتی نکات سفر بپرسند.

یکی از بازدیدکنندگان ساکن تیانجین به نام سانگ گفت: “این فوق العاده است و سفر روزانه ما را بسیار آسان می‌کند. من قطعاً قصد دارم در آینده یک ماشین هوشمند بخرم.” XPENG همچنین ایمنی رانندگی را با فناوری هوش مصنوعی افزایش داده است و عملکرد AI Bodyguard را معرفی کرده است. لی Xiaodong، نماینده فروش این شرکت گفت: با حسگرهای هوشمند مانند LiDAR و دوربین‌ها، یک وسیله نقلیه XPENG می‌تواند به طور دقیق محیط خارجی را درک کند و حتی مسیر حیوانات کوچک و وسایل نقلیه اطراف را برای جلوگیری از برخورد پیش‌بینی کند.

از ماه می 2024، XPENG بیش از 440000 وسیله نقلیه الکتریکی هوشمند تحویل داده است. حال و هوای نمایشگاه خوش‌بینانه بوده است، و مردم به آینده هوش مصنوعی نگاه می‌کنند.

لانگ تنگ، معاون وزیر علوم و فناوری گفت: «هوش مصنوعی یکپارچگی عمیق خود را با صنایع مختلف تسریع می‌کند، زمینه‌ها و مسیرهای جدیدی را ایجاد می‌کند که منجر به توسعه آینده و دستیابی به ارتقای انقلابی در بهره‌وری و بهره‌وری تولید خواهد شد».

لیانگ فنگ، دانشیار دانشکده بازرگانی دانشگاه نانکای، نظر او را تکرار کرد. لیانگ گفت: «توسعه با کیفیت بالا در صنایع و شرکت‌هایی که توسط هوش مصنوعی هدایت می‌شوند، محصولات و خدمات بیشتری را با عملکردهای متنوع، محتوای غنی و تجربیات جدید ارائه می‌دهند، که ساختار مصرف را ارتقا می‌دهد و پتانسیل مصرف را به طور کامل آزاد می‌کند.»

نمایشگاه جهانی اطلاعات چین اکنون میزبان بیش از 4500 شرکت هوش مصنوعی است که نشان دهنده تلاش‌های این کشور برای استقبال از رونق هوش مصنوعی است. داده‌های رسمی نشان می‌دهد که صنعت اصلی هوش مصنوعی این کشور در سال 2023 به مقیاس بیش از 578 میلیارد یوان (حدود 81 میلیارد دلار) رسیده است که نسبت به سال گذشته 13.9 درصد رشد داشته است.

منبع : news.cgtn

نوید رضایی
نوید رضایی