ابزار هوش مصنوعی

ابزار هوش مصنوعی درمان تومور مغز را متحول می‌کند

سرفصل‌های مقاله

اگرچه ممکن است دقت تشخیص ابزار هوش مصنوعی با آزمایش‌های ژنتیکی فعلی قابل مقایسه نباشد، اما می‌تواند به سرعت مشخصات تومور را پیش‌بینی کند. ابزار هوش مصنوعی می‌تواند کمکی بزرگی برای پزشکان در مبارزه با تومورهای تهاجمی مغز باشد.

دستگاه ارزیابی و بررسی هیستوپاتولوژی کرایوسکشن (Charm) ابزاری پیشرفته است که به طور موثر تصاویر را برای شناسایی مشخصات ژنتیکی گلیوما، نوعی تومور تهاجمی مغزی، تجزیه و تحلیل می‌کند. در حال حاضر این فرآیند روزها یا هفته ها طول می‌کشد. اما نقش ابزار هوش مصنوعی چقدر می‌تواند مفید باشد؟

کان-هسینگ یو، کارشناس ارشد پزشکی، توضیح داد که جراحان برای هدایت عملیات خود بر تشخیص‌های دقیق تکیه می‌کنند. تجزیه و تحلیل سریع پزشکان را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به برنامه‌ریزی و جراحی‌های اضافی، درمان مناسب را انجام دهند و در وقت ارزشمند خود صرفه‌جویی کنند.

نقش ابزار هوش مصنوعی در تشخیص تومور مغز

ابزار هوش مصنوعی
کمک ابزار هوش مصنوعی در تشخیص تومور مغز

علاوه بر این، Charm می‌تواند بین سلول‌های تومور بدخیم و خوش‌خیم تمایز قائل شود و درجه تومور را تعیین کند که نشان دهنده سطح تهاجمی آن است. این‌ها ارزیابی‌هایی هستند که پزشکان معمولاً در طول جراحی انجام می‌دهند. با این حال، به گفته یو، Charm می‌تواند با این ارزیابی‌ها، نیاز حضور پاتولوژیست را در طول عمل برطرف کند.

گلیوما (زیرگروه تهاجمی که به نام گلیوبلاستوم شناخته می‌شود) یک تهدید قابل توجه است و موارد درمان نشده، منجر به مرگ در کمتر از شش ماه می‌شود. طبق گفته انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا، به طرز غم انگیزی، تنها 17 درصد از افراد مبتلا به گلیوبلاستوما پس از سال دوم زنده می‌مانند.

یو و تیمش یک الگوریتم یادگیری ماشینی را با استفاده از تصاویر نمونه‌های جراحی مغز و تأیید صحت آن در برابر تشخیص‌های بیمار آموزش دادند. Charm در شناسایی پروفایل‌های ژنتیکی تومور بهتر از سایر سیستم‌های هوش مصنوعی عمل کرد.

جراحان هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم در مورد میزان برداشت بافت‌های پوشش داده شده در درمان تومورهای گلیوما، به شدت به مشخصات ژنتیکی تومور متکی هستند. متأسفانه در حال حاضر به دست آوردن این اطلاعات، فرآیندی زمان‌بر است.

تحقیقات انجام شده توسط یو و تیمش به پزشکان کمک می‌کند که از هوش مصنوعی برای بهبود تشخیص و درمان سرطان استفاده کنند. در سرمقاله منتشر شده در نسخه ژوئن Lancet Oncology، قابلیت‌های این سیستم برای شناسایی دقیق افراد با خطر بالای سرطان پانکراس، ریه و سینه مورد تاکید قرار گرفت.

نظر شما چیست؟ آیا ابزار هوش مصنوعی در آینده جان انسان‌های زیادی را نجات خواهد داد؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی