ماهیگیری غیرقانونی

استفاده از هوش مصنوعی برای جلوگیری از ماهیگیری غیرقانونی

سرفصل‌های مقاله

اواخر سال گذشته، دولت اسپانیا 25 کشتی ماهیگیری غیرقانونی با پرچم اسپانیا را که در نزدیکی آب‌های سرزمینی آرژانتین فعالیت می‌کردند، جریمه کرد.

این مجازات‌های مالی به این دلیل اعمال شد که کشتی‌ها به‌طور غیرقانونی سیستم‌های شناسایی خودکار مبتنی بر GPS (AIS) را که موقعیت‌های آنها را مخابره می‌کرد، خاموش کرده بودند. این اغلب نشانه‌ای است که یک کشتی درگیر ماهیگیری غیرقانونی است.

دیوید کرودسما، سرپرست تیم تحقیقاتی در Global Fishing Watch می‌گوید: تخمین زده می‌شود که ماهیگیری غیرقانونی تا 20 درصد از چیزی است که صید می‌شود.

جلوگیری از ماهیگیری غیرقانونی با هوش مصنوعی

ماهیگیری غیرقانونی

به گفته سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، چنین ماهیگیری غیرقانونی، گزارش نشده و غیرقانونی (IUU) ممکن است سالانه 26 میلیون تن ماهی یا از هر پنج ماهی یک ماهی صید کند. از نظر مالی این بازار سیاه تا 23 میلیارد دلار (18 میلیارد پوند) ارزش دارد.

این امر به طور قابل توجهی به صید بی‌رویه کمک می‌کند، به طوری که سازمان ملل افزود که یک سوم ذخایر جهانی ماهی در حال حاضر فراتر از سطوح بیولوژیکی پایدار صید می‌شوند. به عنوان مثال، تخمین زده می‌شود که جمعیت ماهی تن آبی باله، تنها 2.6 درصد از اندازه تاریخی و ماهیگیری نشده آن است.

آقای کرودسما می گوید: «کوسه‌ها و سفره‌ماهی‌ها در آستانه انقراض هستند. “شما خطر انقراض پرندگان دریایی و لاک پشت‌ها را از صید تصادفی دارید. این واقعا غم انگیز است، زیرا ما می‌توانیم اقیانوس‌ها را خیلی بهتر مدیریت کنیم.”

برای تلاش برای نظارت بهتر و کمی کردن مشکل صید بیش از حد، Global Fishing Watch اکنون از نرم‌افزار پیشرفته‌تر هوش مصنوعی و تصاویر ماهواره‌ای برای نقشه‌برداری جهانی از حرکت بیش از 65000 کشتی ماهیگیری تجاری، اعم از دارای – و بدون – AIS استفاده می‌کند.

هوش مصنوعی میلیون ها گیگابایت تصویر ماهواره‌ای را برای شناسایی کشتی‌ها و زیرساخت‌های فراساحلی تجزیه و تحلیل می‌کند. سپس به داده‌های قابل دسترس عموم از سیگنال‌های AIS کشتی‌ها نگاه می‌کند و آن را با تصاویر رادار و نوری ترکیب می‌کند تا کشتی‌هایی را که قادر به پخش موقعیت خود نیستند، شناسایی کند.

و در حالی که همه کشتی‌ها از نظر قانونی ملزم به استفاده از AIS نیستند، هوش مصنوعی و «الگوریتم تشخیص ماهیگیری» آن در نظر دارد تا مشخص کند کدام یک از این کشتی‌های «تاریک» احتمالاً درگیر ماهیگیری هستند.

فرناندو پائولو، مهندس ارشد یادگیری ماشین سنجش از راه دور در سازمان دیده‌بان ماهیگیری جهانی، می‌گوید: ما از اطلاعاتی مانند طول کشتی، به علاوه اطلاعات محیطی در مورد محل قرارگیری آن کشتی، تصویربرداری از منطقه، تراکم تردد کشتی در منطقه، وضعیت اقیانوس، مانند دما اطلاعاتی در مورد محل کار کشتی. استفاده می‌کنیم. و این مدل استنباط می‌کند که آیا کشتی احتمالاً یک کشتی ماهیگیری است یا نه یک کشتی ماهیگیری، مانند کشتی‌های مسافربری، تانکرهای نفت، کشتی‌های کشتیرانی و این قبیل چیزها.»

محققان دریافته‌اند که سه چهارم کشتی‌های ماهیگیری صنعتی جهان به‌طور عمومی ردیابی نمی‌شوند، و نقاط داغ خاصی در اطراف آفریقا و جنوب آسیا وجود دارد. Global Fishing Watch اکنون در حال کار برای معرفی تصاویر با وضوح بالاتر برای کمک به شناسایی کشتی‌های ماهیگیری کوچکتر است.

“فناوری نوظهور، مانند هوش مصنوعی، مکمل اجرای قانون سنتی و قرار دادن IUU برای آن است. اما مصرف‌کنندگان همچنین باید انتخاب‌های پایداری داشته باشند و آن را برای ماهی‌گیران IUU سخت‌تر کنند. همه ما نقش داریم.”

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی