آینده آزمایش‌های انسانی
شرکت های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در پنج سال آینده آزمایش‌های انسانی را پشت سر می‌گذارد

سرفصل‌های مقاله

«جنسن هوانگ» مدیر اجرایی Nvidia، روز جمعه گفت که احتمال به دست آمدن «هوش عمومی» (AGI) مصنوعی – طبق برخی تعاریف – تا پنج سال آینده که بهتر از آزمایش‌های انسانی باشد، وجود دارد.

هوانگ که شرکتش رهبری سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی در جهان را بر عهده دارد، در نشستی در دانشگاه استنفورد در پاسخ به این سوال که «چقدر تا تولد کامپیوترهایی که مثل انسان فکر کنند زمان داریم؟»، مدت‌زمان پنج سال را مطرح کرد.

هوانگ گفت که پاسخ به این سوال تا حد زیادی به نحوه تعریف هوش عمومی مصنوعی بستگی دارد. او گفت که اگر تعریف ما مترادف با توانایی گذراندن آزمایشات انسانی باشد، هوش عمومی مصنوعی (AGI) به زودی وارد بازی خواهد شد.

هوش مصنوعی بهتر از آزمایش‌های انسانی

هوش مصنوعی مولد
آزمایش علمی توسط هوش مصنوعی مولد

مدیر اجرایی Nvidia که ارزش شرکتش در جمعه اخیر به 2 تریلیون دلار رسیده ادامه داد: «من فکر می‌کنم تا پنج سال آینده، هوش مصنوعی قادر به انجام تمام سخت‌ترین آزمایش‌های انسانی در برابر آن قرار می‌دهد خواهد بود.»

در حال حاضر، هوش مصنوعی می‌تواند تست‌هایی مانند آزمون وکالت قانونی را پشت سر بگذارد، اما همچنان در تست‌های پزشکی تخصصی داخلی مانند گوارش مشکل دارد. اما هوانگ گفت که در عرض پنج سال، هوش مصنوعی باید بتواند از هر یک از این تست‌ها نیز عبور کند.

اما اگر تعاریف دیگر هوش عمومی مصنوعی را مد نظر قرار دهیم، رسیدن به آن طبق نظر هوانگ طولانی‌تر خواهد بود، زیرا دانشمندان هنوز در مورد چگونگی توصیف نحوه عملکرد ذهن انسان اختلاف نظر دارند.

مثلا تبدیل یک هوش مصنوعی به یک مهندس سخت است، زیرا مهندسان قادر به تعریف اهداف مختلفی هستند و هوش مصنوعی فاصله زیادی تا رسیدن به توانایی دارد.

هوانگ همچنین اعلام کرد که برای حمایت از گسترش صنعت هوش مصنوعی به چند کارخانه تولید تراشه‌های “نیم‌رسانا” در صنعت نیاز است. اخبر دیگر هم حاکی از این است که سم آلتمن، مدیر اجرایی OpenAI نیز فکر می‌کند که برای ارتقاء هوش مصنوعی، کارهای بیشتری باید انجام داد.

هوانگ گفت که در حال حاضر تراشه‌های بیشتری مورد نیاز است، اما هر تراشه هم به مرور زمان بهتر می‌شود و در آینده به تراشه‌های کمتری نیاز خواهیم داشت، چرا که یک تراشه پیشرفته می‌تواند پردازش‌های بیشتری انجام دهد.

هوانگ گفت: «ما به نیم‌رساناهای بیشتری نیاز خواهیم داشت. با این حال، به یاد داشته باشید که ما همچنین در حال بهبود الگوریتم‌ها و پردازش هوش مصنوعی فوق‌العاده در طول زمان هستیم. ظرفیت محاسبات هوش مصنوعی فراتر از آن چیزی است که امروز هست و افزایش تقاضاها، این توانایی را افزایش خواهد داد.»

مهران
مهران