علی بابا

علی بابا هم هوش مصنوعی خود را می‌سازد

سرفصل‌های مقاله

غول فناوری چینی علی بابا ابزار هوش مصنوعی خود به نام Tongyi Wanxiang را راه‌اندازی کرد. این هوش مصنوعی مولد می‌تواند از طریق پرامپت‌ها، متن را به تصاویر تبدیل کند.

البته که این فناوری جدیدی نیست و در حال حاضر خدمات تولید متن به تصویر هوش مصنوعی در دسترس است. DALL-E و Stable Diffusion دو مورد از شناخته شده‌ترین آنها هستند.

ساخت هوش مصنوعی مولد توسط علی بابا

هوش مصنوعی
ساخت هوش مصنوعی مولد توسط علی بابا

هوش مصنوعی مولد Tongyi Wanxiang به کاربران این امکان را می‌دهد که دستورات را به زبان‌های چینی و انگلیسی وارد و تصویری را در سبک‌های مختلف مانند طرح یا کارتون سه بعدی دریافت کنند.

بخش ابری علی‌بابا که این محصول را راه‌اندازی کرد، گفت که این محصول برای مشتریان سازمانی در چین در مرحله آزمایش بتا در دسترس است. Tongyi Wanxiang آخرین هوش مصنوعی مولد علی بابا است زیرا این غول‌ها فناوری در چینی به دنبال پیشرفت جدیدی در این فناوری هستند.

هوش مصنوعی مولد به نوعی از هوش مصنوعی اطلاق می‌شود که قادر به تولید محتوا بر اساس دستورات (پرامپت‌ها) است. برای اینکه بتواند این کار را انجام دهد، روی حجم عظیمی از داده‌ها آموزش دیده است. معروف‌ترین نمونه هوش مصنوعی مولد ChatGPT است که باعث اشتیاق بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری برای توسعه رقیبی برای آن شده است.

در ایالات متحده، گوگل چت‌بات هوش مصنوعی خود را با نام بارد راه‌اندازی کرد. و در چین، بایدو Ernie Bot را منتشر کرد و علی‌بابا هم Tongyi Qianwen را راه‌اندازی کرد. می‌توان گفت همه به دنبال ساختن بهترین رقیب برای ChatGPT هستند.

در حال حاضر خدمات تولید متن به تصویر هوش مصنوعی زیادی در دسترس هستند. DALL-E مربوط به شرکت هوش مصنوعی OpenAI و سرویسی به نام Stable Diffusion دو مورد از پرکاربردترین آنها هستند.

Jingren Zhou، مدیر ارشد فناوری بخش ابری علی‌بابا، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت : با انتشار Tongyi Wanxiang، تصاویر هوش مصنوعی مولد با کیفیت بالا در دسترس‌تر می‌شوند. ما سعی داریم تا تصاویر بسیار خلاقانه را برای در طیف گسترده‌ای از بخش‌ها، از جمله تجارت الکترونیک، بازی و تبلیغات فراهم کنیم.

شرکت‌های بزرگ فناوری در چین دقت زیادی در عرضه این محصولات هوش مصنوعی مولد دارند تا در سمت اشتباه قانون‌گذاران قرار نگیرند. شرکت‌هایی مانند علی بابا و بایدو در نحوه استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی خود بسیار خاص بوده‌اند. به عنوان مثال، علی بابا پیشنهادات خود را تنها بر روی شرکت‌ها متمرکز کرده است.

البته این به دلیل مقرراتی است که مقامات چینی قبلاً در پیش‌بینی فناوری‌های هوش مصنوعی مولد اعلام کرده‌اند. در ژانویه، پکن اولین مقررات در نوع خود را ارائه کرد که بر فناوری تصاویر و ویدیوهای تغییر یافته توسط هوش مصنوعی قابل اجرا است. و در ماه آوریل، قانون‌گذاران پیش‌نویس قوانینی را منتشر کردند که برای مدیریت نحوه توسعه محصولات هوش مصنوعی مولد شرکت‌ها طراحی شده بودند.

باید دید با این محدودیت‌ها آیا علی بابا می‌تواند رقیبی جدی برای سایر برنامه‌های هوش مصنوعی بسازد. شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی