قاتل ChatGPT

آمازون مخفیانه روی قاتل ChatGPT کار می‌کند

سرفصل‌های مقاله

آمازون در حال کار بر روی یک ربات‌چت هوش مصنوعی برای رقابت مستقیم با ChatGPT است. این پروژه مخفی داخلی که قاتل ChatGPT به حساب می‌آید با نام رمز “متیس” نامگذاری شده است که احتمالاً به الهه خرد یونانی اشاره دارد.

به گفته افراد آشنا با پروژه و یک سند داخلی که توسط BI به دست آمده است، این سرویس جدید برای دسترسی از یک مرورگر وب، مشابه نحوه کار دستیاران هوش مصنوعی دیگر طراحی شده است.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

متیس توسط یک مدل هوش مصنوعی داخلی آمازون به نام Olympus، نام دیگری که از اساطیر یونان الهام گرفته شده است، طراحی شده است. به گفته افراد آشنا، این نسخه قدرتمندتر از مدل Titan این شرکت است که در دسترس عموم قرار گرفته است.

قاتل ChatGPT آمازون با نام رمز متیس

قاتل ChatGPT آمازون

طبق یک سند داخلی، متیس در ابتدایی‌ترین سطح، پاسخ‌های مبتنی بر متن و تصویر را به شیوه‌ای هوشمندانه و محاوره‌ای ارائه می‌دهد. همچنین می‌تواند پیوندهایی را به منبع پاسخ‌های خود به اشتراک بگذارد، درخواست‌های بعدی را پیشنهاد دهد و تصاویر تولید کند.

به گفته برخی افراد، آمازون از متیس می‌خواهد که از تکنیک هوش مصنوعی به نام نسل افزوده بازیابی استفاده کند. این بدان معناست که متیس قادر خواهد بود اطلاعاتی را از فراتر از داده‌های اصلی که برای آموزش مدل اصلی Olympus خود استفاده می‌شود، بازیابی کند. هدف تولید پاسخ‌های به‌روزتر است. به عنوان مثال، متیس باید بتواند آخرین قیمت سهام را به اشتراک بگذارد، در حالی که برخی از چت‌بات‌های دیگر که RAG نیستند نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

یکی از این افراد گفت انتظار می‌رود متیس نیز به عنوان یک عامل هوش مصنوعی کار کند. عوامل هوش مصنوعی قادر به خودکارسازی و انجام کارهای پیچیده بر اساس داده‌های موجود، مانند ایجاد برنامه سفر تعطیلات هستند. موارد استفاده متیس می‌تواند شامل روشن کردن چراغ‌ها و رزرو پرواز برای شما باشد.

با متیس، آمازون در حال پیوستن به بازار شلوغ دستیار هوش مصنوعی است. بزرگترین رقبای آن، مایکروسافت و گوگل، نزدیک به دو سال پیش دستیارهای هوش مصنوعی خود را راه‌اندازی کردند، در حالی که OpenAI سال‌ها میلیاردها دلار به ChatGPT پیشرو در بازار سرازیر کرده است. Anthropic و چندین استارت‌آپ دیگر هوش مصنوعی نیز چت‌بات‌ها و دستیاران هوش مصنوعی را ارائه می‌دهند.

آمازون در تلاش است تا در مسابقه هوش مصنوعی عقب بیفتد. مدل Titan آن کمتر از رقبای خود قدرتمند تلقی می‌شود و Amazon Q، یک ربات‌چت که مشتریان شرکتی را هدف قرار می‌دهد، با نظرات متفاوتی روبرو شد. تراشه‌های هوش مصنوعی آمازون به نام‌های Trainium و Inferentia، همانطور که قبلاً گزارش شده بود، با مشکلات کم تقاضا و عملکرد دست و پنجه نرم می‌کنند. ماه گذشته، آمازون حتی به برخی از کارمندان دستور داد تا به جمع‌آوری داده‌های منبع باز GitHub کمک کنند تا روند آموزش مدل‌های هوش مصنوعی آن را تسریع کنند.

اندی جاسی با متیس درگیر است

اندی جاسی، مدیرعامل آمازون، قبلاً گفته بود که تقریباً همه بخش‌های این شرکت روی نوعی پروژه هوش مصنوعی کار می‌کنند. این شرکت پیشگام در رایانش ابری است و سال‌ها بر روی یادگیری ماشینی، نوعی هوش مصنوعی، کار می‌کند. جاسی اخیراً گفت که ابتکارات هوش مصنوعی آمازون برای ایجاد بیش از 1 میلیارد دلار درآمد سالانه است و او انتظار دارد که آنها طی چند سال آینده “ده‌ها میلیارد دلار” فروش داشته باشند.

اما دستیاران هوش مصنوعی مصرف‌کننده نقطه گمشده آمازون بوده‌اند. یک سند داخلی در سال گذشته به طور خاص اشاره کرد که آمازون “محصولی در دسترس عمومی یا داخلی ندارد که دقیقاً مانند ChatGPT به نظر برسد و کار کند. بنابراین آنها در پی ساخت قاتل ChatGPT هستند.

یکی از افراد داخلی در آمازون گفت جاسی مستقیماً در متیس نقش دارد و اخیراً پیشرفت تیم را بررسی کرده است. این شخص افزود: این پروژه به صورت داخلی در حال آزمایش است.

تیم AGI آمازون

افراد آشنا به این پروژه گفتند متیس بخشی از تیم AGI آمازون به رهبری روهیت پراساد، دانشمند ارشد و معاون ارشد آن است. جاسی سال گذشته گفت که این تیم به او گزارش می‌دهد و مسئولیت ساخت جاه‌طلبانه‌ترین مدل‌های هوش مصنوعی آمازون را بر عهده خواهد داشت. یکی از این افراد گفت ویشال شارما، معاون هوش عمومی مصنوعی، نظارت مستقیم بر پروژه متیس دارد.

دو نفر از افراد گفتند آمازون همچنین برای توسعه متیس به الکسا متکی است. بسیاری از کارمندانی که روی متیس کار می‌کردند از تیم هوش مصنوعی الکسا نقل مکان کردند و فناوری متیس از برخی منابع موجود در نسخه ارتقا یافته الکسا که به طور داخلی «الکسای قابل توجه» نامیده می‌شود، استفاده می‌کند.

آمازون قصد دارد نسخه جدید و پولی الکسا را ​​با پشتیبانی از Remarkable Alexa و یک سرویس جدید مبتنی بر مرورگر وب راه‌اندازی کند.

به گفته یکی از افراد، تاریخ عرضه آزمایشی متیس سپتامبر است، درست در زمانی که آمازون میزبان یک رویداد بزرگ الکسا است، اگرچه جدول زمانی ممکن است تغییر کند. با این حال، برخی از افراد در تیم متیس گفتند که احساس می‌کند آمازون از قبل به بازی ربات‌ هوش مصنوعی دیر رسیده است و مشخص نیست که شرکت چقدر متعهد به سرمایه‌گذاری برای این قاتل ChatGPT است.

منبع : businessinsider

نوید رضایی
نوید رضایی