استارتاپ هوش مصنوعی Anthropic

سرمایه‌گذاری 4 میلیارد دلاری آمازون در استارتاپ هوش مصنوعی Anthropic

سرفصل‌های مقاله

آمازون روز چهارشنبه اعلام کرد که 2.75 میلیارد دلار اضافی به آنتروپیک اختصاص خواهد داد و کل سرمایه‌گذاری خود را در این استارتاپ هوش مصنوعی به 4 میلیارد دلار خواهد رساند.

این غول فناوری، سهام اقلیت در Anthropic  که رقیب OpenAI سازنده ChatGPT است را حفظ خواهد کرد. «سوامی سیواسوبرامانیان» معاون داده و هوش مصنوعی آمازون گفت: هوش مصنوعی زاینده تبدیل‌کننده‌ترین فناوری زمان ماست و ما معتقدیم که همکاری استراتژیک ما با آنتروپیک تجارب مشتریان ما را بهبود می‌بخشد و مشتاقانه منتظر آینده‌ای درخشان هستیم.»

سرمایه‌گذاری آمازون در استارتاپ هوش مصنوعی

استارتاپ هوش مصنوعی

این غول فناوری مستقر در سیاتل، در ماه سپتامبر سرمایه‌گذاری اولیه 1.25 میلیارد دلاری را در آنتروپیک انجام داد و سپس اعلام کرد که قصد دارد تا 4 میلیارد دلار در این استارتاپ هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کند.

این دو شرکت در حال همکاری برای توسعه مدل‌های به اصطلاح پایه هستند که زیربنای سیستم‌های هوش مصنوعی زاینده محسوب می‌شود و توجه جهانی را به خود جلب کرده‌ است.

بر اساس این قرارداد، Anthropic از AWS که متعلق به آمازون است به عنوان ارائه‌دهنده ابری «اصلی» خود و از تراشه‌های سفارشی آمازون برای ساخت، آموزش و استقرار مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

همچنین به مشتریان AWS که عمدتا مشاغل هستند، دسترسی به مدل‌های یک سرویس آمازون به نام Bedrock را ارائه می‌دهد. آمازون در اطلاعیه خود در روز چهارشنبه اعلام کرد شرکت‌هایی مانند «دلتا ایر‌لاین» و «زیمنس» قبلا از Bedrock برای دسترسی به مدل‌های هوش مصنوعی Anthropic استفاده می‌کردند.

این سرمایه‌گذاری آخرین نمونه از هزینه‌های شرکت‌های بزرگ فناوری برای استارتاپ‌های هوش مصنوعی در بحبوحه علاقه فزاینده عمومی و تجاری به این فناوری است.

 در اوایل سال جاری، قانون‌گذارهای ضدانحصار ایالات متحده گفتند که در حال بررسی این سرمایه‌گذاری‌ها هستند تا شائبه وجود هر نوع ایجاد انحصار را در این سرمایه‌گذاری‌ها بررسی کنند.

مهران
مهران