قرارداد هوش مصنوعی با متا

اپل در حال بررسی قرارداد هوش مصنوعی با متا است

سرفصل‌های مقاله

به نظر می‌رسد OpenAI تنها شرکتی نیست که اپل به دنبال راه‌اندازی یک فروشگاه هوش مصنوعی با آن است.

طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، «اپل» که به تازگی در حال افزایش سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی است، در حال کار بر روی همکاری هوش مصنوعی با «متا» است. طبق این قرارداد، متا قابلیت‌های هوش مصنوعی خود را در Apple Intelligence ادغام می‌کند، پروژه هوش مصنوعی زاینده (مولد) داخلی که اپل در کنفرانس توسعه‌دهندگان جهانی خود در اوایل ماه جاری اعلام کرد؛ همان ‌جایی که اپل همچنین همکاری با OpenAI را برای آوردن ChatGPT به سیستم‌عامل‌های خود فاش کرد.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

در طی معرفی Apple Intelligence در اوایل ماه جاری، اپل اعلام کرد که با OpenAI همکاری خواهد کرد تا ChatGPT را به نسخه اصلاح‌شده سیری وارد کند. اکنون، وال استریت ژورنال گزارش داده که اپل و شرکت مادر فیس‌بوک یعنی متا در حال مذاکره پیرامون یک معامله مشابه هستند.

مشارکت Apple-Meta AI هنوز واضح‌ترین ترکیب نیست. غول‌های فناوری درباره تغییرات حریم خصوصی اپل در سال 2021 که متا گفته بود 10 میلیارد دلار از درآمد آن در سال 2022 از بین رفته است، اختلاف نظر دارند. علاوه بر این، متا به تبلیغ‌کنندگان گفته است که از راه‌حلی استفاده کنند تا از هزینه‌هایی که اپل برای پست‌های پروموت‌شده دریافت می‌کند، اجتناب کنند.

اما حتی اگر این شراکت بالقوه به ثمر بنشیند، تنها شراکتی است که اپل با رقبای خود در حوزه فناوری دنبال می‌کند. 

گزارش‌ها حاکی از آن است که این مذاکرات نهایی نشده است و هنوز ممکن است به نتیجه نرسد. متا از اظهار نظر خودداری کرد. اپل هم بلافاصله پاسخی نداد.

بر اساس این گزارش وال‌استریت ژورنال، اپل خارج از رابطه هوش مصنوعی خود با OpenAI و رابطه رو به رشد با متا، با گوگل هم در زمینه یکپارچه‌سازی هوش مصنوعی و همچنین استارتاپ‌هایی مانند Anthropic و Perplexity نیز کار می‌کند.

منبع : aiplanetx

مهران
مهران