رونمایی از هوش اپل

رونمایی از هوش اپل در WWDC 2024 ؛ ادغام محصولات اپل با ChatGPT

سرفصل‌های مقاله

کمپانی اپل امروز هوش اپل را معرفی کرد، سیستم هوش شخصی برای iPhone، iPad و Mac که قدرت مدل‌های مولد (زاینده) را با زمینه شخصی ترکیب می‌کند تا هوشمندی فوق‌العاده مفید و مرتبطی را به کاربرانش ارائه دهد.

سیستم هوش مصنوعی Apple Intelligence عمیقا در iOS18، iPadOS18 و macOS Sequoia ادغام شده است. 

cta-gif-album-m
cta-gif-album

این سیستم از قدرت سیلیکون اپل برای درک و ایجاد زبان و تصاویر، انجام اقدامات در برنامه‌ها، و ترسیم از زمینه شخصی برای ساده‌سازی و تسریع کارهای روزمره استفاده می‌کند. با محاسبات ابری خصوصی، اپل استاندارد جدیدی را برای حفظ حریم خصوصی در هوش مصنوعی تعیین می‌کند، با قابلیت انعطاف و مقیاس کردن ظرفیت محاسباتی بین پردازش روی دستگاه و مدل‌های بزرگ‌تر مبتنی بر سرور که روی سرورهای سیلیکونی اختصاصی اپل اجرا می‌شوند.

رونمایی از هوش اپل

هوش اپل«تیم کوک» مدیرعامل اپل در همین رابطه گفته: «ما از معرفی فصل جدیدی در نوآوری اپل هیجان زده هستیم. هوشمندی اپل آن‌چه را که کاربران می‌توانند با محصولات ما انجام دهند و محصولات ما می‌توانند برای کاربران ما انجام دهند، تغییر خواهد داد. رویکرد منحصر‌به‌فرد ما هوش مصنوعی زاینده را با زمینه شخصی کاربر ترکیب می‌کند تا هوش واقعا مفیدی را ارائه دهد. و می‌تواند به این اطلاعات به روشی کاملا خصوصی و ایمن دسترسی پیدا کند تا به کاربران کمک کند کارهایی را که برای‌شان مهم است انجام دهند. این هوش مصنوعی‌ای است که فقط اپل آن را ارائه می‌دهد و بی‌صبرانه منتظریم تا کاربران با امکانات آن آشنا شوند.»

قابلیت‌های جدید برای درک و ایجاد زبان

هوش اپل راه‌های جدیدی را برای کاربران باز می‌کند تا نوشتار خود را بهبود بخشند و ارتباط موثرتری برقرار کنند. با ابزارهای کاملاً جدید نوشتن در سراسر سیستم که iOS18، iPadOS18 و macOS Sequoia تعبیه شده است، کاربران می‌توانند تقریبا در هر جایی که می‌نویسند، متن را بازنویسی، تصحیح و خلاصه کنند، از جمله ایمیل، یادداشت‌ها، صفحات و برنامه‌های شخص ثالث.

درست‌نویسی با Rewrite

چه در زمینه مرتب کردن یادداشت‌های کلاس باشد یا اطمینان از این‌که یک پست وبلاگ درست خوانده می‌شود، یا یک ایمیل رسمی به درستی نوشته شده است، Writing Tools به کاربران کمک می‌کند در نوشتن خود اطمینان بیشتری داشته باشند.

با Rewrite، هوش اپل به کاربران این امکان را می‌دهد تا از بین نسخه‌های مختلف نوشته‌های خود انتخاب و لحن را متناسب با مخاطب و کار در دست تنظیم کنند. از ظرافت یک Cover Letter تا اضافه کردن طنز و خلاقیت به یک دعوت‌نامه مهمانی، Rewrite به ارائه کلمات مناسب برای پاسخگویی به این مناسبت‌ها کمک می‌کند. 

تصحیح دستور زبان، انتخاب کلمه و ساختار جمله را بررسی می‌کند و در عین حال ویرایش‌هایی را – همراه با توضیحات ویرایش‌ها – پیشنهاد می‌کند که کاربران می‌توانند آن‌ها را مرور کرده یا به سرعت بپذیرند. با Summarize، کاربران می‌توانند متن را انتخاب و آن را به شکل یک پاراگراف قابل هضم، نکات کلیدی بولتی، جدول یا فهرست خلاصه کنند.

کار با ایمیل، آسان‌تر از همیشه

در زمینه Mail، با وجود این سیستم جدید، کار هیچ‌وقت به این آسانی نبوده است.

با پیام‌های اولویت‌دار، بخش جدیدی در بالای اینباکس فوری‌ترین ایمیل‌ها را نشان می‌دهد، مانند دعوت‌نامه شام ​​در همان روز یا کارت پرواز. در سراسر اینباکس کاربر، به جای پیش‌نمایش چند خط اول هر ایمیل، کاربران می‌توانند خلاصه‌ها را بدون نیاز به باز کردن پیام مشاهده کنند. 

برای موضوعات طولانی، کاربران می‌توانند جزئیات مربوطه را تنها با یک ضربه مشاهده کنند. Smart Reply پیشنهاداتی را برای پاسخگویی سریع ارائه و سوالات را در ایمیل شناسایی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که به همه چیز پاسخ داده شده است.

مدیریت هوشمند نوتیفیکیشن‌ها

درک عمیق زبان نسبت به نوتیفیکیشن‌ها نیز گسترش می‌یابد. اعلان‌های اولویت‌دار در بالای صفحه ظاهر می‌شوند تا مهم‌ترین چیزها را نشان دهند، و خلاصه‌ها به کاربران کمک می‌کنند تا نوتیفیکیشن‌های طولانی یا پشته‌ای را اسکن کنند تا جزئیات کلیدی را دقیقا در لاک‌اسکرین گوشی نشان دهند، مانند زمانی که یک چت گروهی به‌ویژه فعال است. 

و برای کمک به کاربران برای به‌هم نخوردن تمرکزشان هنگام کار، گزینه  Reduce Interruptions امکان جدیدی است که فقط اعلان‌هایی را نشان می‌دهد که ممکن است نیاز به توجه فوری داشته باشند، مانند متنی در مورد دریافت زودهنگام بچه‌تان از مهدکودک.

در قسمت یادداشت‌ها و اپلیکیشن‌های گوشی، کاربران اکنون می‌توانند صدا را ضبط، رونویسی و خلاصه کنند. هنگامی که یک ضبط در حین تماس آغاز می‌شود، به طرفین به طور خودکار اطلاع داده می‌شود و پس از پایان تماس، هوش اپل خلاصه‌ای را برای کمک به یادآوری نکات کلیدی مکالمه ایجاد می‌کند.

Image Playground ارتباط و ابراز خود را سرگرم‌کننده‌تر می‌کند

image playground2

Apple Intelligence قابلیت‌های هیجان‌انگیز ایجاد تصویر را برای کمک به کاربران در برقراری ارتباط و بیان خود به روش‌های جدید تقویت می‌کند. با Image Playground، کاربران می‌توانند تصاویر سرگرم‌کننده را در عرض چند ثانیه ایجاد و از بین سه سبک انتخاب کنند: انیمیشن، تصویرسازی، یا طرح. 

استفاده از Image Playground آسان است و مستقیما در برنامه‌ها از جمله در قسمت پیام‌ها تعبیه شده است. همچنین در یک اپلیکیشن اختصاصی نیز موجود است که برای آزمایش مفاهیم و سبک‌های مختلف عالی است. همه تصاویر بر روی دستگاه ایجاد می‌شوند کاربران این آزادی را دارند تا هر تعداد که می‌خواهند با تصاویر آزمایش کنند.

با Image Playground، کاربران می‌توانند از میان طیف وسیعی از مفاهیم از دسته‌بندی‌هایی مانند تم‌ها، لباس‌ها، لوازم جانبی و مکان‌ها انتخاب کنند. برای تعریف تصویر، توضیحاتی را تایپ کنید. فردی را از آرشیو عکس شخصی خود روی گوشی انتخاب کنید تا در تصویر خود قرار دهید. و سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

با تجربه Image Playground در قسمت Messages، کاربران می‌توانند به سرعت تصاویر سرگرم‌کننده برای دوستان خود ایجاد و حتی مفاهیم پیشنهادی شخصی مربوط به مکالمات خود را مشاهده کنند. به عنوان مثال، اگر کاربر در حال ارسال پیام به گروهی در مورد پیاده‌روی باشد، مفاهیم پیشنهادی مربوط به دوستان، مقصد و فعالیت‌های‌شان را می‌بیند و ایجاد تصویر را سریع‌تر و مرتبط‌تر می‌کند.

در Notes، کاربران می توانند از طریق Image Wand جدید در پالت ابزار Apple Pencil به Image Playground دسترسی داشته باشند و یادداشت‌ها را از نظر بصری جذاب‌تر کنند. طرح‌های خشن را می‌توان به تصاویر لذت‌بخش تبدیل کرد و کاربران حتی می‌توانند فضای خالی را برای ایجاد تصویر با استفاده از زمینه‌های اطراف انتخاب کنند. Image Playground همچنین در برنامه‌هایی مانند Keynote، Freeform و Pages و همچنین در برنامه های شخص ثالثی که از Image Playground API جدید استفاده می‌کنند، موجود است.

ساخت Genmoji که برای هر لحظه مناسب است

با بردن ایموجی به سطح کاملا جدیدی، کاربران می توانند یک Genmoji اصلی برای بیان خود ایجاد کنند. به سادگی با تایپ یک توضیحات، Genmoji آن‌ها به همراه گزینه‌های اضافی ظاهر می‌شود. کاربران حتی می توانند Genmoji ویژه دوستان و خانواده را بر اساس عکس‌های خود ایجاد کنند. درست مانند ایموجی، Genmoji را می توان به صورت درون‌خطی به پیام‌ها اضافه کرد، یا به عنوان یک برچسب یا واکنش در یک Tapback به اشتراک گذاشت.

ویژگی‌های جدید در عکس‌ها به کاربران کنترل بیشتری می‌دهد

جستجوی عکس‌ها و ویدیوها با هوش اپل راحت‌تر می‌شود. از زبان طبیعی می‌توان برای جستجوی عکس‌های خاص استفاده کرد، مانند «مایا در حال اسکیت‌ کردن با پیراهن کراوات‌دار» یا «کتی با برچسب‌هایی روی صورتش». جستجو در ویدیوها همچنین با توانایی یافتن لحظات خاص در کلیپ ها قدرتمندتر می‌شود تا کاربران بتوانند مستقیما به بخش مربوطه بروند. علاوه بر این، ابزار جدید Clean Up می‌تواند اشیای زائد را در پس‌زمینه عکس شناسایی و حذف کند – بدون این‌که تصادفا سوژه را تغییر دهد.

با Memories، کاربران می‌توانند داستانی را که می‌خواهند ببینند، به سادگی با تایپ یک توضیح ایجاد کنند. هوش اپل با استفاده از زبان و درک تصویر، بهترین عکس‌ها و ویدیوها را بر اساس توضیحات انتخاب می‌کند، یک خط داستانی با فصل‌هایی را بر اساس مضامین مشخص‌شده از عکس‌ها ایجاد و آن‌ها را در یک فیلم با قوس روایی خاص خود مرتب می‌کند. 

کاربران حتی پیشنهادات آهنگی متناسب با سلیقه خود را از Apple Music دریافت خواهند کرد. مانند تمام ویژگی‌های Apple Intelligence، عکس‌ها و ویدیوهای کاربر در دستگاه خصوصی نگه داشته می‌شوند و با اپل یا هیچ کس دیگری به اشتراک گذاشته نمی‌شوند.

«سیری» وارد عصر جدیدی می‌شود

با پشتیبانی از هوش اپل، سیری عمیق‌تر در تجربه سیستم ادغام می‌شود. با قابلیت‌های غنی‌تر درک زبان، سیری طبیعی‌تر، از نظر زمینه‌ای مرتبط‌تر و شخصی‌تر خواهد شد و توانایی ساده‌سازی و تسریع کارهای روزمره را دارد. 

کاربران می‌توانند برای سیری تایپ کنند و بین متن و صدا جابه‌جا شوند تا به هر شکلی که در لحظه احساس می‌کنند با سیری ارتباط برقرار کنند. سیری همچنین دارای یک طراحی کاملا جدید با نورپردازی درخشان زیبا است که در هنگام فعال بودن سیری به دور لبه صفحه می‌پیچد.

سیری اکنون می‌تواند به کاربران در هر کجای دستگاه اپل که هستند پشتیبانی کند و به هزاران سوال درباره نحوه انجام کاری در iPhone، iPad و Mac پاسخ دهد. کاربران می‌توانند همه چیز را از نحوه برنامه‌ریزی ایمیل در برنامه Mail گرفته تا نحوه تغییر از حالت روشن به حالت تاریک یاد بگیرند.

با آگاهی از آن‌چه که در صفحه اتفاق می‌افتد، سیری می‌تواند محتوای کاربران را در برنامه‌های بیشتری در طول زمان درک و با آن‌ها عمل کند. برای مثال، اگر دوستی به کاربر آدرس جدید خود را از طریق پیامک ارسال کند، گیرنده می‌تواند بگوید: «این آدرس را به کارت تماس او اضافه کنید».

با هوش اپل، سیری قادر خواهد بود صدها اقدام جدید را در اپل و برنامه‌های شخص ثالث انجام دهد.

سیری قادر خواهد بود اطلاعاتی را ارائه دهد که متناسب با کاربر و اطلاعات موجود در دستگاه است. به عنوان مثال، یک کاربر می‌تواند بگوید: «پادکستی را که جیمی توصیه کرده است پخش کنید» و سیری قسمت را پیدا کرده و پخش می‌کند، بدون این‌که کاربر مجبور باشد به خاطر بیاورد که آیا در یک متن یا ایمیل به آن اشاره شده است. یا می‌توانند بپرسند: “پرواز مامان کی فرود می‌آید؟” و سیری جزئیات پرواز را پیدا کرده و با ردیابی پرواز در زمان واقعی به آن‌ها ارجاع می دهد تا زمان رسیدن را مشخص کند.

استانداردی جدید برای حفظ حریم خصوصی در هوش مصنوعی

برای اینکه واقعا مفید باشد، هوش اپل به درک زمینه شخصی عمیق و در عین حال محافظت از حریم خصوصی کاربر متکی است. سنگ بنای Apple Intelligence، پردازش روی دستگاه است و بسیاری از مدل هایی که آن را تامین می‌کنند، به طور کامل روی دستگاه اجرا می‌شوند. برای اجرای درخواست‌های پیچیده‌تر که به قدرت پردازش بیشتری نیاز دارند، Private Cloud Compute حریم خصوصی و امنیت دستگاه‌های اپل را در فضای ابری گسترش می‌دهد تا هوشمندی بیشتری را نشان دهد.

با Private Cloud Compute، هوش اپل می‌تواند ظرفیت محاسباتی خود را منعطف و مقیاس و برای درخواست‌های پیچیده‌تر از مدل‌های بزرگ‌تر مبتنی بر سرور استفاده کند. این مدل‌ها بر روی سرورهایی که از سیلیکون اپل پشتیبانی می‌کنند، کار و پایه‌ای را فراهم می‌کنند که به اپل اجازه می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که داده‌ها هرگز حفظ یا در معرض دید قرار نمی‌گیرند.

کارشناسان مستقل می‌توانند کدی را که روی سرورهای سیلیکونی اپل اجرا می‌شود، بررسی کنند تا حریم خصوصی را تایید کنند، و Private Cloud Compute از نظر رمزنگاری تضمین می‌کند که iPhone، iPad و Mac با سرور صحبت نمی‌کنند، مگر این‌که نرم‌افزار آن به‌طور عمومی برای بازرسی وارد شده باشد. هوش اپل با Private Cloud Compute استاندارد جدیدی را برای حفظ حریم خصوصی در هوش مصنوعی تعیین می‌کند که کاربران هوشمند می‌توانند به آن قفل باز کنند.

ChatGPT در سراسر پلتفرم‌های اپل یکپارچه می‌شود

اپلیکیشن ChatGPT

اپل دسترسی ChatGPT را در تجربیات iOS18، iPadOS18 و macOS Sequoia ادغام می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد به امکانات آن – و همچنین قابلیت‌های درک تصویر و اسناد – بدون نیاز به پرش بین ابزارها دسترسی داشته باشند.

سیری در صورت مفید بودن می‌تواند از تخصص ChatGPT استفاده کند. قبل از ارسال هرگونه سوال به ChatGPT به همراه هر سند یا عکسی از کاربران پرسیده می‌شود و سیری پاسخ را مستقیما ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، ChatGPT در ابزارهای نوشتن در سراسر سیستم اپل در دسترس خواهد بود، که به کاربران کمک می‌کند برای هر چیزی که در مورد آن می‌نویسند محتوا تولید کنند. با Compose، کاربران همچنین می‌توانند به ابزارهای تصویر ChatGPT دسترسی داشته باشند تا تصاویری را در سبک‌های متنوعی تولید تا آن‌چه را که می‌نویسند تکمیل کنند.

حفاظت از حریم خصوصی برای کاربرانی که به ChatGPT دسترسی دارند تعبیه شده است – آدرس IP آن‌ها پنهان است و OpenAI پرامپت‌ها را ذخیره نمی‌کند. خط‌مشی‌های استفاده از داده ChatGPT برای کاربرانی که انتخاب می‌کنند حساب خود را متصل کنند، اعمال می‌شود.

ChatGPT اواخر امسال برای iOS18، iPadOS18 و macOS Sequoia عرضه خواهد شد که توسط GPT-4o پشتیبانی می‌شود. کاربران می‌توانند بدون ایجاد حساب کاربری به صورت رایگان به آن دسترسی داشته باشند و مشترکین ChatGPT می‌توانند حساب‌های خود را متصل کرده و به امکانات پولی دسترسی داشته باشند.

مهران
مهران