درخواست اپل از OpenAI

درخواست اپل از OpenAI برای توسعه هوش مصنوعی روی آیفون

سرفصل‌های مقاله

طبق گزارش‌ها، اپل در جستجوی یک شریک فناوری بزرگ است تا به تقویت هوش مصنوعی با تمرکز ویژه بر سرعت بخشیدن به قابلیت‌های آیفون کمک کند.

طبق گزارش بلومبرگ با استناد به منابع متعدد، اپل و OpenAI عمیقا وارد بحث در مورد ادغام بیشتر فناوری‌های هوش مصنوعی در iOS هستند.

با این حال، گزارش‌های قبلی همچنین نشان می‌دهد که Apple همچنان از گوگل به عنوان یکی دیگر از شرکای ابری بالقوه خرید می‌کند.

هوش مصنوعی اپل

هوش مصنوعی اپل

به نظر می‌رسد جاه‌طلبی‌های هوش مصنوعی شرکت «کوپرتینویی» در چند سال گذشته ناپدید شده است. زمانی رویکرد اپل نشان می‌داد که این شرکت ممکن است برای توسعه هوش مصنوعی ترفندهای مرموزی در آستین خود داشته باشد، اما در سال 2024 و با عرضه نسخه جدید آیفون مشخص شد که این شرکت در رقابت هوش مصنوعی از رقبای خود در حال عقب افتادن است.

مهم‌ترین نشانه تغییر رویکرد Apple از توسعه داخلی هوش مصنوعی به کمک گرفتن از شرکت‌های دیگر زمانی بود که «یان گودفلو» که به دلیل مشارکت در زمینه هوش مصنوعی به عنوان «پدر GAN» شناخته می‌شود، پست خود در Apple را به عنوان مدیر یادگیری ماشینی ترک کرد.

اپل و هوش مصنوعی زاینده (مولد)

در مدت‌زمان پس از خروج گودفلو، اپل همچنان در بخش هوش مصنوعی مشغول بوده است. این شرکت اخیرا مجموعه‌ای از مدل‌های زبان بزرگ منبع‌باز را منتشر کرده، در مجموع هشت مدل، همراه با کد و گزارش‌های آموزشی.

در حالی‌که این نشان‌دهنده تعهد مداوم اپل به هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی است، بعید است که هر یک از مدل‌های منتشر شده قابل رقابت با مدل‌های بسته موجود مانند ChatGPT و Gemini در نظر گرفته شوند.

ارزش بازار هوش مصنوعی اپل

به این ترتیب، این امکان وجود دارد که اپل در تلاش است تا مشارکت‌های مولد هوش مصنوعی خود را قبل از کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان در سراسر جهان (WWDC) در ماه ژوئن نهایی کند.

رویداد WWDC یک نمایشگاه معمولی برای بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین محصولات این شرکت است و تا کنون، سال 2024 سال نسبتا آرامی برای Apple بوده است.

در همین حال، بزرگ‌ترین رقیب این شرکت، مایکروسافت، از زمانی که با OpenAI رهبر بخش هوش مصنوعی شریک شد، به دستگاه چاپ اسکناس تبدیل شد. 

در حال حاضر، مایکروسافت به عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان از نظر ارزش بازار با ارزش کل 3.019 تریلیون دلار در مقابل امتیاز دوم اپل با 2.614 تریلیون دلار پیشتاز است.

باید دید رویکرد اپل در برون‌سپاری توسعه هوش مصنوعی باعث پیشرفت این شرکت می‌شود یا نه.

مهران
مهران