Apple
شرکت اپل, هوش مصنوعی مولد

Apple GPT چیست؟ آشنایی با هوش مصنوعی مولد اپل + ویدیو

سرفصل‌های مقاله

اپل در حال آزمایش نسخه خود از ابزار هوش مصنوعی مولد با عنوان Apple GPT است. این چت‌بات هوش مصنوعی از چارچوب «مدل زبان بزرگ» (LLM) خود اپل به نام «آژاکس» استفاده می‌کند و در Google Cloud اجرا می‌شود.

Apple GPT چیست؟

اپل بی سر و صدا بر روی نسخه جدیدی از هوش مصنوعی کار می‌کند که می تواند ابزارهای OpenAI، گوگل و دیگران را به چالش بکشد، اما این شرکت هنوز استراتژی روشنی برای عرضه این فناوری به مصرف کنندگان ارائه نکرده است.

در ماه‌های اخیر، ساخت هوش مصنوعی به یک کار بزرگ برای اپل تبدیل شده است و چندین تیم در این پروژه همکاری می‌کنند. این کار شامل تلاش برای رسیدگی به نگرانی‌های بالقوه حریم خصوصی مرتبط با این فناوری هم است.

چرا اپل می‌خواهد Apple GPT را راه‌اندازی کند؟

Apple GPT
پس از گزارش بلومبرگ در مورد تلاش‌های اپل برای ساخت هوش مصنوعی، سهام اپل 2.3 درصد افزایش یافت و به رکورد 198.23 دلار رسید. البته سخنگوی اپل در کالیفرنیا از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کرد.

اگرچه اپل سال‌ها ویژگی‌های هوش مصنوعی را در محصولات خود گنجانده است، اما اکنون در بازار پرهیاهوی ابزارهای تولیدی است که می‌تواند مقالات، تصاویر و حتی ویدیو را بر اساس درخواست‌های متنی ایجاد کند. این فناوری در ماه‌های اخیر تخیل کاربران و کسب‌وکارها را به خود جلب کرده و منجر به ساخت محصولات مرتبط شده است.

اپل به وضوح در این بازار جدید غایب بوده است. محصول اصلی هوش مصنوعی آن، دستیار صوتی Siri، در سال‌های اخیر دچار رکود شده است. اما این شرکت در زمینه‌های دیگر، از جمله بهبود عکس‌ها و جستجو در آیفون پیشرفت کرده است. همچنین امسال نسخه هوشمندتر تصحیح خودکار برای دستگاه‌های تلفن همراه را ارائه کرد.

به طور واضح، تیم کوک، مدیر اجرایی اپل، در مورد خدمات جدید هوش مصنوعی که وارد بازار شده، محتاط بوده است. او طی یک کنفرانس تلفنی در ماه می گفت، اگرچه این فناوری پتانسیل دارد، اما هنوز تعدادی از مسائل باید در مورد آن مشخص شوند. او گفت که اپل هوش مصنوعی را بسیار محتاطانه به محصولات بیشتری اضافه خواهد کرد.

در همین حال، کوک در مصاحبه‌ای گفت که از ChatGPT استفاده می‌کند و این چیزی است که شرکت از نزدیک آن را دنبال می‌کند.

Ajax اپل

هوش مصنوعی مولد نحوه تعامل مردم با تلفن، رایانه و سایر فناوری‌ها را تغییر داده و دستگاه‌های اپل که در سال مالی گذشته نزدیک به 320 میلیارد دلار درآمد داشتند، اگر با پیشرفت‌های هوش مصنوعی همراه نشود، ممکن است آسیب ببینند. به همین دلیل است که اپل شروع خدمات هوش مصنوعی را با چارچوب Ajax و همچنین ابزاری شبیه به ChatGPT برای استفاده داخلی آغاز کرد.

به گفته افرادی که با آن آشنا هستند، آژاکس اولین بار سال گذشته برای یکپارچه‌سازی توسعه یادگیری ماشین در اپل ایجاد شد. حالا قرار است برای ساخت Apple GPT استفاده شود. به گفته اپل، Ajax اکنون برای ایجاد مدل‌های زبان بزرگ استفاده می‌شود و به عنوان پایه‌ای برای ابزار داخلی ChatGPT عمل می‌کند.

سیستم Ajax اپل بر روی Google Jax، چارچوب یادگیری ماشین غول جستجو ساخته شده است. سیستم اپل بر روی Google Cloud اجرا می‌شود، که این شرکت برای پردازش سرویس‌های ابری در کنار زیرساخت‌های خود استفاده می‌کند. برنامه Apple GPT به عنوان یک آزمایش در پایان سال گذشته توسط یک تیم مهندسی کوچک ایجاد شد. عرضه آن در اپل ابتدا به دلیل نگرانی‌های امنیتی در مورد هوش مصنوعی مولد متوقف شد، اما از آن زمان به کارمندان بیشتری تعمیم داده شده است. با این حال، این برنامه برای دسترسی به تأییدیه خاصی نیاز دارد.

کارمندان اپل می‌گویند که ابزار این شرکت اساساً از گوگل بارد، ChatGPT و Bing AI استفاده می‌کند و هیچ ویژگی یا فناوری جدیدی را شامل نمی‌شود. این سیستم به عنوان یک برنامه کاربردی وب قابل دسترسی است و دارای طراحی ساده‌ای است که برای مصرف عمومی در نظر گرفته نشده است. به این ترتیب، اپل در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای عرضه آن به مصرف کنندگان ندارد، اگرچه فعالانه در حال تلاش برای بهبود مدل‌های خود است.

نظر شما در مورد Apple GPT چیست؟ آیا اپل هم به جمع سایر غول‌های فناوری برای ساخت هوش مصنوعی مولد وارد می‌شود؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی