سرمایه‌گذاری میلیاردی اپل در هوش مصنوعی
شرکت اپل

اپل سالانه یک میلیارد دلار برای هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند

سرفصل‌های مقاله

در پاسخ به پیشرفت‌های سریع هوش مصنوعی، اپل قرار است سالانه یک میلیارد دلار برای توسعه راه‌حل‌های این فناوری سرمایه‌گذاری کند. طبق گزارش‌ها، مدیران اپل نسبت به عقب ماندن از رقبا ابراز نگرانی کرده‌اند، به‌ویژه در پی نوآوری‌هایی که توسط مدل‌های هوش مصنوعی مانند GPT انجام می‌شود.

تیم کوک، مدیر عامل شرکت Apple‌ در بیانیه اخیر خود تعهد اپل را به هوش مصنوعی مولد تایید کرد و اذعان کرد که باید از این بازار در حال توسعه پیشی بگیرد. این شرکت که گفته می‌شود با افزایش فراگیری هوش مصنوعی «غافل‌گیر» شده بود، از اواخر سال 2022 سخت تلاش می‌کند تا این شکاف را پر کند.

اینکار از نظر داخلی بسیار حیاتی تلقی می‌شود، به طوری که خودی‌ها آن را به عنوان تلاشی قابل توجه برای بازیابی زمین‌های از دست رفته توصیف می‌کنند. استراتژی اپل شامل ایجاد یک چت‌بات داخلی به نام «Apple‌GPT» و کاوش در مورد چگونگی ادغام یکپارچه هوش مصنوعی در محصولات آنها است.

سرمایه‌گذاری میلیاردی اپل در هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
سرمایه‌گذاری میلیاردی اپل در هوش مصنوعی

پروژه سرمایه‌گذاری میلیاردی Apple‌ تحت رهبری جان جیاناندریا و کریگ فدریگی است که به ترتیب مسئول توسعه AI و نرم افزار اپل هستند. علاوه بر این، ادی کیو، رئیس خدمات، به طور فعال درگیر آن است. سرمایه گذاری سالانه 1 میلیارد دلاری، میزان تعهد اپل به این تلاش را نشان می‌دهد.

جیاناندریا بر توسعه فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی و بهبود سیری با استفاده از این پیشرفت‌ها نظارت می‌کند. کاربران می‌توانند تجربه بهبود یافته سیری را در اوایل سال 2024 مشاهده کنند. تیم مهندسی نرم افزار فدریگی به سختی در حال کار بر روی ادغام هوش مصنوعی در نسخه آینده iOS است. انتظار می‌رود این ادغام پاسخگویی سیری به پرس و جوها را افزایش دهد و ویژگی‌های تکمیل خودکار در پیام‌ها را بهبود بخشد.

هدف تیم خدمات، بهبود برنامه‌های مختلف، از جمله تولید لیست پخش در Apple Music و کمک به کاربران در انجام وظایف در برنامه‌هایی مانند Pages و Keynote است. اپل همچنین در حال بررسی ادغام هوش مصنوعی مولد در ابزارهای توسعه مانند Xcode است که به طور بالقوه ایجاد اپلیکیشن را برای پلتفرم‌های اپل ساده می‌کند.

این شرکت همچنین در حال استفاده آزمایشی از هوش مصنوعی مولد در برنامه‌های خدمات مشتری داخلی در AppleCare است.

بر اساس گزارش‌ها، برخی تقسیم‌بندی‌ها در تیم توسعه حول انتخاب بین پردازش روی دستگاه، که حریم خصوصی را در اولویت قرار می‌دهد و مدل‌های زبان بزرگ ابری (LLM) وجود دارد که می‌تواند توسعه ویژگی‌های پیشرفته‌تر را آسان کند.

همانطور که Apple‌ به تلاش‌های خود در حوزه هوش مصنوعی سرعت می‌بخشد، باید منتظر ماند و دید که این نوآوری‌ها چگونه به اکوسیستم و تجربه کاربری این شرکت کمک می‌کند.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با ChatGPT صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی