اپل
شرکت اپل

سرمایه‌گذاری اپل بر روی هوش مصنوعی مولد

سرفصل‌های مقاله

اپل به طرز مشکوکی در مورد ChatGPT سکوت کرده بود. اما اکنون تیم کوک می‌گوید بخش زیادی از هزینه هنگفت 22.6 میلیارد دلاری این شرکت مربوط به سرمایه‌گذاری اپل بر روی هوش مصنوعی مولد بوده است.

جالب اینجاست که این غول فناوری برخلاف برخی از رقبای اصلی خود نسبت به هوش مصنوعی بی‌صدا بوده است.

سرمایه‌گذاری تحقیقاتی سنگین اپل ممکن است به رونق فعلی هوش مصنوعی کمک بسیار زیادی کند.

سرمایه‌گذاری اپل بر روی هوش مصنوعی مولد

سرمایه‌گذاری اپل
سرمایه‌گذاری اپل بر روی هوش مصنوعی مولد

درآمد سه ماهه سوم اپل نشان داد که هزینه تحقیق و توسعه این شرکت برای امسال تا کنون به 22.61 میلیارد دلار رسیده است، رقمی که 3.12 میلیارد دلار بیشتر از این زمان در سال گذشته است. تیم کوک، مدیر عامل شرکت، گفت که بخشی از این بودجه ناشی از کار اپل در زمینه هوش مصنوعی مولد است.

تیم کوک به رویترز گفت: ما سال‌ها در حال انجام تحقیقات در مورد طیف وسیعی از فناوری‌های هوش مصنوعی، از جمله هوش مصنوعی مولد هستیم. او اضافه کرد: «بدیهی است که ما سرمایه‌گذاری زیادی انجام می‌دهیم و در هزینه‌های تحقیق و توسعه که شما به آن نگاه می‌کنید، نشان داده می‌شود.

عملکرد سه ماهه سوم اپل، شاهد کاهش درآمد و کاهش فروش بود، به ویژه در بخش آیفون که فروش کمتر از انتظارات تحلیلگران بود. بر اساس داده‌های Markets Insider، سهام اپل در معاملات قبل از بازار حدود 2 درصد کاهش یافت.

این غول فناوری به طور قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی و در تضاد کامل با برخی از رقبای اصلی خود، سکوت کرده بود. متا، مایکروسافت و گوگل همگی درگیر چیزی بوده‌اند که به مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی لقب گرفته است، زیرا برای عرضه محصولات جدید به بازار عجله دارند.

از سوی دیگر، اپل در پیشرفت در این فضا کند بوده است. در ماه ژوئن، این شرکت در سخنرانی دو ساعته WWDC خود نتوانست حتی یک اشاره به هوش مصنوعی مولد داشته باشد. این موضوع در آخرین عملکرد درآمدی اپل هم مطرح نشد تا اینکه یک تحلیلگر آشکارا این شرکت را برای بحث در مورد استراتژی یا سرمایه‌گذاری هوش مصنوعی زیر سوال برد.

کوک در طول این کنفرانس گفت که این فناوری “کاملاً برای ما حیاتی است” و افزود که این شرکت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را “عملاً برای هر محصول یکپارچه” می‌داند.

طبق گزارش‌ها، اپل در حال افزایش تولید محصولات خود در زمینه هوش مصنوعی است. بلومبرگ گزارش داد که این شرکت در حال کار بر روی ابزارهای هوش مصنوعی جدید از جمله یک مدل زبان بزرگ است که برخی از کارمندان قبلاً آن را Apple GPT نامیده‌اند.

نظر شما در مورد سرمایه‌گذاری اپل بر روی هوش مصنوعی مولد چیست؟ آیا این شرکت می‌تواند با رقبای قدرتمندی مانند OpenAI مقابله کند؟ شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی