تراشه‌های M4 اپل

تراشه‌های M4 اپل امسال با تمرکز روی هوش مصنوعی عرضه می‌شوند

سرفصل‌های مقاله

اپل در حال حاضر سخت در حال کار بر روی نسل بعدی تراشه‌های توسعه یافته داخلی خود، M4 است که انتظار می‌رود در سه نوع اصلی عرضه شود. تراشه‌های M4 به مک‌های آینده کمک می‌کنند. در واقع، اپل می‌خواهد کل خط مک را با خانواده تراشه‌های M4 با تمرکز روی هوش مصنوعی  بازسازی کند.

بر اساس گزارش جدیدی که امروز بلومبرگ، توسط اپل مارک گورمن که معمولاً بسیار قابل اعتماد در مورد همه چیز می‌نویسد، M4 برای برجسته کردن هوش مصنوعی طراحی خواهد شد.

M4 اپل با تمرکز روی هوش مصنوعی

تمرکز روی هوش مصنوعی

فروش مک در سال مالی گذشته، که در سپتامبر گذشته به پایان رسید، 27 درصد کاهش یافت، پس از اینکه در سال 2022 به اوج خود رسید. حتی فصل تعطیلات سال گذشته نیز کمکی نکرد، زیرا فروش ثابت ماند. مک‌های M3 که در اکتبر گذشته عرضه شدند قرار بود به افزایش فروش کمک کنند، اما این کار را نکرد زیرا M3 در مقایسه با M2 پیشرفت‌های عملکردی زیادی نداشت.

این گزارش می‌گوید تراشه‌های M4 بخشی از یک فشار گسترده‌تر برای ایجاد قابلیت‌های هوش مصنوعی در تمام محصولات اپل خواهد بود. اولین مک‌های جدید M4 با تمرکز روی هوش مصنوعی اواخر امسال وارد بازار خواهند شد و سایرین در اوایل سال آینده عرضه خواهند شد.

قبل از پایان سال جاری، ظاهراً باید منتظر آی‌مک‌های جدید، مک‌بوک پرو 14 اینچی پایین‌رده، مک‌بوک پروهای 14 و 16 اینچی رده بالا و مک مینی‌ها باشیم. این بدان معناست که خطوط iMac و MacBook Pro حدود یک سال پس از ارتقاهای تکراری قبلی به روز می‌شوند و آنها را با چرخه‌های به روز رسانی گوشی‌های هوشمند خارج از نگرانی مرتبط با فروش اپل قرار می‌دهد.

در سال 2025، اپل همچنین باید مک بوک ایر 13 اینچی و 15 اینچی (در فصل بهار)، مک استودیو (در اواسط سال) و مک پرو را در اواخر سال 2025 منتشر کند.

اپل قصد دارد قابلیت‌های پردازش هوش مصنوعی M4 را در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان خود در ماه ژوئن، زمانی که نسخه بعدی macOS را به نمایش می‌گذارد، برجسته کند. پایین‌ترین سطح M4 به MacBook Pro سطح پایه، دستگاه‌های MacBook Air جدید و یک نسخه پایین‌رده از Mac mini انرژی می‌دهد. گزینه میان‌رده در مک‌بوک پروهای رده بالا و مک مینی رده‌بالا خواهد بود، در حالی که تراشه‌های سطح بالایی برای مک پرو ساخته می‌شوند.

به عنوان بخشی از ارتقاء، ظاهراً اپل در حال “در نظر گرفتن” این است که به مردم اجازه دهد بالاترین سطح دسکتاپ مک خود را با حداکثر 512 گیگابایت رم (از حد فعلی 192 گیگابایت) مشخص کنند.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی