هوش مصنوعی در خودروهای خودران

استفاده از فناوری هوش مصنوعی در خودروهای خودران

سرفصل‌های مقاله

آینده به صورت خودکار خواهد بود. هوش مصنوعی در خودروهای خودران، دیگر فقط یک فانتزی علمی تخیلی نیست، بلکه واقعیتی هستند که به زودی در جاده‌ای نزدیک شما قرار می‌گیرد. این فناوری انقلابی نوید تغییر شکل حمل و نقل و جامعه را به روشی می‌دهد که ما فقط می‌توانیم تصور کنیم. بیایید نگاهی به مغزهای هوش مصنوعی در پشت انقلاب خودروهای خودران بیندازیم.

خودروهای خودران دارای انواع حسگرهایی هستند که به آنها اجازه می‌دهد محیط خود را درک کنند. ما در حال صحبت از دوربین‌ها، رادار، LIDAR، سنسورهای اولتراسونیک، GPS هستیم. این وسایل نقلیه به معنای واقعی کلمه به هر جهت چشم دارند. آنها نمایی 360 درجه از جهان ایجاد می‌کنند و علائم جاده‌ها، علائم راهنمایی و رانندگی، عابران پیاده، دوچرخه سواران و هر چیز دیگری را در اطراف خود تشخیص می‌دهند. این ادراک حسی است که به خودروهای خودران اجازه می‌دهد تا با خیال راحت در خیابان‌ها حرکت کنند.

هوش مصنوعی در خودروهای خودران

هوش مصنوعی در خودروهای خودران

سیل داده‌های حسگرها توسط شبکه‌های عصبی و هوش مصنوعی ذر خودروهای خودران پردازش می‌شود. این شبکه‌های عصبی مصنوعی با الهام از مغز انسان، داده‌های بصری را تجزیه و تحلیل می‌کنند، اشیاء را طبقه بندی می‌کنند و پیش بینی می‌کنند. این خودرو از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند و شایستگی خود را از طریق قرار گرفتن در معرض میلیون‌ها سناریو رانندگی بهبود می‌بخشد. شبکه‌های عصبی مواردی مانند فرمان، ترمز و شتاب گیری را کنترل می‌کنند. آنها مغزهای دیجیتالی هستند که وسایل نقلیه خودران (ایمن) را به مقصد خود می‌رانند.

نقشه‌برداری از راه پیش رو

خودروهای خودران برای حرکت در محیط خود به نقشه‌های بسیار دقیق متکی هستند. این نقشه‌ها حاوی داده‌های جاده‌ای با دقت بالا، نشانگرهای خطوط، علائم، چراغ‌های راهنمایی هستند. این نقشه‌برداری HD به وسایل نقلیه خودران اجازه می‌دهد تا خود را بومی سازی کنند و دقیقاً درک کنند که در کجای جهان هستند. این یک لایه اضافی را فراهم می‌کند و به خودروهای خودران کمک می‌کند تا جاده پیش رو را پیش بینی کنند. با موقعیت مکانی GPS و نقشه‌های غنی، آن‌ها می‌دانند قبل از دیدن آن، چه انتظاری دارند. هوش مصنوعی در خودروهای خودران، تمامی عملیات‌ها را آنی محاسبه می‌کند.

مسیر پیش رو هنوز چالش‌هایی دارد اما خودروهای خودران در راه هستند. رانندگان هوش مصنوعی حواس پرت یا خسته نمی‌شوند و به ایمن‌تر شدن جاده‌ها کمک می‌کند. خودمختاری مدل‌های حرکتی جدید را فعال می‌کند و نحوه رفت و آمد ما را تغییر می‌دهد. شرکت‌هایی مانند Rapid Innovation در حال ساختن آینده‌ای مستقل هستند و امروز راه‌حل‌هایی را برای نسل بعدی حمل‌ونقل ارائه می‌کنند. وعده هوش مصنوعی دنیایی از امکانات باورنکردنی است. هوش مصنوعی در ماشین‌های خودران ما را به آنجا می‌برند، هر بار یک دور با کمک شبکه عصبی.

چگونه از هوش مصنوعی در خودروهای خودران استفاده می‌شود؟

هنوز چالش‌های زیادی وجود دارد که باید قبل از فراگیر شدن خودروهای خودران مورد توجه قرار گیرد. یکی از چالش‌های اصلی توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی است که به اندازه کافی قابل اعتماد و ایمن باشند تا در جاده‌های عمومی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین مسائل قانونی، حقوقی و اخلاقی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، مانند چگونگی اطمینان از ایمنی مسافران و عابران پیاده و نحوه رسیدگی به مسئولیت در صورت وقوع تصادف.

با وجود این چالش‌ها، توسعه و استفاده از هوش مصنوعی در خودروهای خودران با سرعتی سریع در حال پیشرفت است. بسیاری از شرکت‌ها، از جمله خودروسازان سنتی و شرکت‌های فناوری، سرمایه‌گذاری زیادی روی این فناوری انجام می‌دهند و خودروهای خودران در حال حاضر در جاده‌های عمومی در برخی مناطق آزمایش می‌شوند. این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک شاهد خودروهای خودران در جاده‌ها باشیم، اگرچه پیش بینی دقیق زمان رایج شدن آنها دشوار است.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی