هوش مصنوعی
پیش‌بینی آینده با هوش مصنوعی

این هوش مصنوعی مرگ افراد را پیش‌بینی می‌کند!

سرفصل‌های مقاله

آیا می‌خواهید بدانید چه زمانی خواهید مرد؟ علم ممکن است به ارائه این گزینه به شما نزدیک شود. آخرین پیشرفت در این زمینه چیست؟ یک الگوریتم هوش مصنوعی که توسط روزنامه بریتانیایی دیلی‌میل «ماشین‌حساب عذاب» نامیده شده مرگ افراد را پیش‌بینی می‌کند، و پیش‌بینی کرد که آیا در بیش از 75 درصد موارد، افراد در عرض چهار سال آینده خواهند مرد یا خیر.

جزئیات این پروژه که توسط محققان دانمارکی و ایالات متحده انجام شده است، این هفته در مجله آنلاین Nature Computational Science منتشر شد. این محققان یک مدل ترانسفورماتور یادگیری ماشینی هوش مصنوعی ایجاد کردند که تا حدودی شبیه به ChatGPT است، اگرچه مردم نمی‌توانند مانند ChatGPT با آن تعامل داشته باشند.

اما این مدل که life2vec نامیده می‌شود، با همکاری دولت دانمارک داده‌های مربوط به سن، سلامت، تحصیلات، شغل، درآمد و سایر رویدادهای زندگی را در مورد بیش از 6 میلیون نفر از شهروندان دانمارکی را جمع‌آوری و آنالیز کرده است.

به گفته محققان این پروژه، به این مدل آموزش داده شده که اطلاعات مربوط به زندگی افراد را در قالب جملاتی مانند “در سپتامبر 2012، فرانسیسکو 20000 کرون دانمارک به عنوان نگهبان در قلعه‌ای در السینور دریافت کرد.” یا “در طول سال سوم تحصیل در مدرسه شبانه‌روزی متوسطه، آنا پنج واحد اختیاری را دنبال کرد.” مرتب کند.

محققان نوشتند که life2vec در حین تکامل، قادر به ترسیم “مسیرهای زندگی فردی انسان” شد.

نویسنده مقاله «سون لمان» استاد شبکه‌ها و علوم پیچیدگی در دانشگاه بوستون می‌گوید: «کل داستان زندگی یک انسان به نوعی می‌تواند در قالب یک جمله طولانی غول‌پیکر از بسیاری از چیزهایی که ممکن است برای یک فرد بیفتد در نظر گرفته شود.»

پیش‌بینی دقیق مرگ افراد در 78% از مواقع توسط هوش مصنوعی

مرگ افراد
پیش‌بینی دقیق مرگ افراد

محققان در این گزارش می‌گویند که در نهایت ساختار هوش مصنوعی توانست به درستی مرگ افرادی را که تا سال 2020 مرده بودند، در حدود 78% از مواقع پیش‌بینی کند.

البته به هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان در این تحقیق درباره پیش‌بینی مرگ‌شان خبر داده نشد.

لمان به نیویورک‌پست گفت: «این‌که به افراد بگوییم چه زمانی خواهند مرد بسیار غیرمسئولانه خواهد بود.»

به گزارش «ساینس تایمز»، برخی از عوامل مرتبط با مرگ‌های اولیه عبارتند از: تشخیص سلامت روان، مرد بودن یا داشتن یک حرفه نیازمند مهارت. فاکتورهایی مانند داشتن نقش رهبری در محل کار و درآمد بالاتر، با طول عمر بیشتر افراد همراه بود.

لمان به نیویورک‌پست گفت: «این برنامه می‌تواند شخصیت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها برای انجام حرکات بین‌المللی را پیش‌بینی کند. این مدل تقریبا می‌تواند هر چیزی را پیش‌بینی کند حتی مرگ افراد.»

چه زمانی می‌توانیم داده‌های زندگی خود را در ماشین حساب عذاب وارد کنیم؟

به این زودی‌ها نه! این برنامه و داده‌های آن برای محافظت از حریم خصوصی افرادی که از اطلاعات آن‌ها استفاده شده است، عمومی نمی‌شود.

لمان به دیلی میل گفت: «ما فعالانه روی راه‌هایی کار می‌کنیم تا برخی از نتایج را به‌طور آشکارتر به اشتراک بگذاریم، اما این نیاز به تحقیقات بیشتری دارد تا بتواند حریم خصوصی افراد حاضر در مطالعه را تضمین کند.»

دکتر «تینا الیاسی راد» پزشک ایرانی‌الاصل و استاد دانشگاه بوستون که از دیگر محققان این پروژه است می‌گوید: «ممکن است قدرت پیش‌بینی این نرم‌افزار صرفا محدود به جامعه دانمارک باشد. این نوع ابزار مانند یک رصدخانه یک جامعه است و نه همه جوامع. این‌که آیا می‌توان این کار را در آمریکا انجام داد یا نه، یک داستان متفاوت است.»

الیاسی راد گفت صرف‌نظر از این موضوع، از ابزارهایی مانند life2vec باید برای ردیابی روندهای اجتماعی استفاده شود، نه پیش‌بینی مرگ افراد.

او به سایت خبری دانشگاه بوستون گفت: «اگرچه ما از پیش‌بینی برای ارزیابی خوب بودن این مدل‌ها استفاده می‌کنیم، این ابزار نباید برای پیش‌بینی مرگ افراد واقعی استفاده شود. افراد واقعی قلب و ذهن دارند.»

او به سایت خبری دانشگاه گفت که «لمان» امیدوار است این پروژه توسعه هوش مصنوعی و آن‌چه را که باید پیش‌بینی شود روشن کند.

لمان می‌گوید: «من پاسخ دقیقی ندارم، اما زمان آن رسیده است که گفتگو را شروع کنیم، زیرا آن‌چه می دانیم این است که پیش‌بینی دقیق در مورد زندگی انسان‌ها در حال انجام است. و در حال حاضر هیچ گفتگویی وجود ندارد و این اتفاق پشت درهای بسته اتفاق می‌افتد.»

یک تصمیم سخت در انتظار است: آیا می‌خواهید بدانید چه زمانی و بر اثر چیزی ممکن است بمیرید؟

«آرت کاپلان» پروفسور و رئیس بخش اخلاق زیستی در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک در شهر نیویورک، گفت: «مشارکت هوش مصنوعی در پیش‌بینی مرگ “شروع یک جاده بسیار پیچیده است.”»

 دانشمندان دیگر در حال کار بر روی استفاده از خون و سایر ویژگی‌های فیزیکی و پزشکی برای پیش‌بینی‌های لازم در حوزه صنعت بیمه هستند. کاپلان گفت: «آن‌چه (در این‌جا) منحصر‌به‌فرد است، استفاده از اطلاعات اشتغال اجتماعی و سوابق عمومی در ترکیب با اطلاعات سلامت، برای پیش‌بینی است و فعلا هرگز با کسی در این مطالعه ملاقات نکرده‌ایم».

کاپلان می‌گوید «غیرقابل اجتناب» است که مصرف‌کنندگان بتوانند اطلاعات مربوط به پیش‌بینی‌های خود را به دست آورند. او گفت: «دعواهای زیادی در اطراف وجود خواهد داشت، بگذارید آن را “پیش‌بینی مرگ” و نبردهایی بر سر دسترسی شخص ثالث (به آن) بنامیم.»

فراتر از این نگرانی، مسئله بزرگ‌تری هم هست:

 کاپلان می‌گوید: «این الگوریتم‌ها شروع به حذف چیزهایی می‌کنند که ما معمولا نمی‌دانیم. این ویژگی مثبت است و می‌تواند از مرگ‌و‌میر جلوگیری کند، اما یک تهدید وجودی واقعی برای حذف همه ناشناخته‌ها از زندگی است، که لزوما چیز خوبی نیست.»

مهران
مهران