ماشین‌های خودران

پاسخ به 5 سوال متداول درباره ماشین‌های خودران

سرفصل‌های مقاله

مزایای خودروهای خودران چیست؟

مهم‌ترین مزیت این خودروهای مبتنی بر هوش مصنوعی، کاهش مرگ‌و‌میر ناشی از تصادفات رانندگی خواهد بود، زیرا بیش از 90 درصد از تصادفات رانندگی ناشی از خطای انسانی است. علاوه بر این، انتشار گازهای مضر تا 60 درصد کاهش می‌یابد، زیرا راه‌بندان‌های ترافیکی از طریق تبادل اطلاعات بین خودروها کاهش می‌یابد که به نوبه خود باعث بهبود مصرف سوخت و کاهش زمان سفر می‌شود.

وسایل نقلیه خودران چگونه کار ‌می‌کنند؟

خودروهای خودران بر اساس ورودی‌های حسگرها (مانند دوربین‌ها، سنسورهای اولتراسونیک، رادارها و لیدارها) که در قسمت‌های مختلف خودرو قرار داده شده‌اند، نقشه‌ای از محیط اطراف خود را ایجاد و به طور مداوم به‌روز می‌کنند. نرم‌افزار داخلی مبتنی بر هوش مصنوعی این ماشین‌ها، این ورودی‌های حسی را پردازش، یک مسیر ناوبری ایجاد می‌کند و به سیستم‌های شتاب، فرمان و ترمز خودرو دستور می‌دهد.

آیا ماشین‌های خودران امن‌تر هستند؟

بله! اگر شرکت‌های اتومبیل‌سازی بتوانند خطای انسانی در ترافیک را از بین ببرند، مرگ‌و‌میر ناشی از رفت‌وآمد جاده‌ای می‌تواند بیش از 90 درصد کاهش یابد. وسایل نقلیه خودران نه تنها می‌توانند راه‌بندان‌ها را از بین ببرند، بلکه شما را از دردسر جستجوی محل پارک رها می‌کنند و باعث می‌شوند هر روز استرس کمتری داشته باشید.

وسایل نقلیه خودران چگونه از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند؟

هوش مصنوعی در شبکه عصبی وسایل نقلیه خودران استفاده می‌شود که به همه حسگرها متصل است. هوش مصنوعی همه ورودی‌های حسگرها را جمع‌آوری و هزاران تصویر را در ثانیه پردازش می‌کند و بر اساس این ورودی‌ها تصمیم می‌گیرد.

چه فناوری‌هایی برای وسایل نقلیه خودران ضروری هستند؟

وسایل نقلیه خودران بسیار پیچیده هستند؛ بنابراین از فناوری‌های زیادی برای توسعه آن‌ها استفاده می‌شود: مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، فناوری‌های حسگرها، ایمنی و امنیت، دوربین‌های فوق مدرن اولتراسونیک و سیستم مدیریت و پردازش داده‌ها.

مهران
مهران