چت جی پی تی
,

مقایسه چت جی پی تی با گوگل بارد

سرفصل‌های مقاله
چت جی پی تی برای تولید محتوا با هوش مصنوعی مورد توجه قرار گرفت و گوگل با بارد به این برنامه پاسخ داد. در حالی که Bard و ChatGPT ممکن است وظایف مشابهی را انجام دهند، تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد.

ChatGPT در نوامبر 2022 راه‌اندازی شد و به سرعت تبدیل به یک ترند اینترنتی شد. اکنون گوگل چت‌بات مجهز به هوش مصنوعی خود را در نبردی بین غول‌های فناوری معرفی کرده است. هوش مصنوعی مولد، محتوا را پس از پرس و جو توسط کاربر با استفاده از داده‌های مدل یادگیری ماشینی خود ایجاد می‌کند. محتوا به طور خودکار توسط هوش مصنوعی برای پاسخ به سوالات و ایجاد تصاویر، متن یا فیلم‌ها تولید می‌شود.

هنگامی که OpenAI چت جی پی تی را راه‌اندازی کرد، مردم به دنبال راه‌هایی برای استفاده از محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی و فناوری هوش مصنوعی برای اهداف تجاری، آموزشی و شخصی بودند. با این حال، کارشناسان هوش مصنوعی هشدار دادند که این اطلاعات زمانی که از منابع داده نادرست استخراج شوند، می‌توانند محتوا را با هم مخلوط کنند. محتوای تولیدی مزایا و معایب خود را دارد.

مایکروسافت قصد دارد با OpenAI برای افزایش قابلیت‌های هوش مصنوعی شریک شود. برای همین آلفابت، شرکت مادر گوگل، یک ربات گفتگوی هوش مصنوعی به نام Bard در 21 مارس 2023 راه اندازی کرد. حتی با عملکردهای مشابه، تفاوت‌های کلیدی بین این دو ابزار هوش مصنوعی وجود دارد.

تفاوت‌های اصلی بین چت جی پی تی و گوگل بارد چیست؟

چت جی پی تی
چت جی پی تی و گوگل بارد

خدمات ChatGPT و Bard مشابه هستند و کاربران برای دریافت پاسخی شبیه به انسان، درخواستی را تایپ می‌کنند. در فوریه 2023، مایکروسافت اعلام کرد که فناوری را برای شرکت‌های بزرگ منتشر می‌کند تا ربات‌های چت خود را با استفاده از فناوری ChatGPT ایجاد و سفارشی کنند. مایکروسافت همچنین توابع جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی را در موتور جستجوی Bing و مرورگر Edge با تجربه چت برای کمک به جستجوی کاربر تعبیه خواهد کرد. گوگل اعلام نکرده است که چه زمانی قصد دارد قابلیت چت‌بات هوش مصنوعی را به موتور جستجوی خود اضافه کند.

منبع اطلاعات

تفاوت اصلی بین چت جی پی تی و گوگل بارد منبع داده است. بارد به طور مداوم اطلاعات را از اینترنت می‌گیرد، بنابراین آخرین اطلاعات را در اختیار دارد. منابع ChatGPT با داده‌های سال 2021 به پایان می‌رسد، بنابراین به تحقیقات و اطلاعات جدیدتر محدود می‌شود. بارد داده‌های بیشتری برای جمع آوری اطلاعات در زمان واقعی با دسترسی به آخرین تحقیقات دارد.

بارد از جدیدترین مدل زبان گوگل، Palm 2 استفاده می‌کند. ChatGPT از GPT-3.5 با فناوری GPT-4 در نسخه پولی آن، در دسترس است.

تجربه کاربری

بارد تکه‌های بیشتری از اطلاعات را ایجاد می‌کند، در حالی که ChatGPT محتوا را در یک پیام متنی ایجاد می‌کند. یک کاربر برای ورود به Bard به یک حساب گوگل نیاز دارد، در حالی که هر حساب ایمیلی برای چت جی پی تی کار می‌کند.

کارایی

بارد برای تحقیق ساخته شده است. ChatGPT برای تولید محتوا بهتر است، به خصوص زمانی که داده‌ها داده می‌شوند، مانند خلاصه کردن یک مقاله. Bard می‌تواند از داده‌های زمان واقعی استفاده کند، بنابراین کاربران می‌توانند در مورد شرایط فعلی مانند آب و هوا بپرسند.

ذخیره‌سازی داده‌ها و حفظ حریم خصوصی

ChatGPT تمام درخواست‌های وارد شده را بدون توجه به موضوع ذخیره می‌کند. کاربران می‌توانند مکالمات قبلی را بررسی کنند، به این معنی که چت‌بات نیز این مکالمات را بررسی می‌کند. مکالمات خاصی را می‌توان حذف کرد، اما ممکن است این اطلاعات قبلاً استخراج شده باشد تا در مدل زبان بزرگ برای آموزش ربات‌چت گنجانده شود. این بدان معنی است که حریم خصوصی ممکن است در هنگام وارد کردن اطلاعات شخصی یا اطلاعات اختصاصی یک مشکل باشد.

گوگل مکالمات بارد یک کاربر را حداکثر تا 18 ماه در حساب خود ذخیره می‌کند، اما کاربران می‌توانند در تنظیمات Bard Activity این مدت را به 36 ماه تغییر دهند. مکالمات گوگل بارد همچنین می‌تواند در جستجوها ظاهر شود، بنابراین حریم خصوصی نیز می‌تواند یک مشکل باشد.

کدام چت‌بات بهتر است؟

bard vs chatgptChatGPT در ایجاد و خلاصه کردن درخواست‌های متنی کارآمد است. بارد در پاسخ به سوالات با اطلاعات مرتبط‌تر کار بهتری انجام می‌دهد. این چت‌بات‌ها همچنان در حال آموزش هستند، بنابراین ممکن است تغییراتی در آنها ایجاد شود. برای درک بهتر نقاط قوت و ضعف آنها را بررسی می‌کنیم.

مزایای چت جی پی تی

 • در نوشتن بهتر است
 • مکالمات قبلی را ذخیره می‌کند
 • می‌تواند پاسخ‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارد
 • پلاگین‌ها و ادغام‌های مختلفی را با سایت‌ها و برنامه‌های محبوب مانند Expedia، Instacart و Zapier ارائه می‌دهد

مزایای گوگل بارد

 • رابط کاربر پسند
 • برای تحقیق بهتر است
 • می‌تواند در مورد اطلاعات جاری مانند رویدادهای اخیر تحقیق کند
 • صفحات وب را خلاصه می‌کند

معایب چت جی پی تی

 • نیاز به کپی کردن مقالات برای خلاصه
 • پاسخ‌ها می‌توانند طولانی باشند و اسکن آنها را دشوار می‌کند
 • برای جلوگیری از اطلاعات نادرست باید واقعیت را بررسی کرد
 • نسخه پیشرفته‌تر رایگان نیست

معایب گوگل بارد

 • درخواست‌های قبلی را ذخیره نمی‌کند
 • می‌تواند مستعد توهمات هوش مصنوعی و اطلاعات دستکاری شده باشد
 • افزونه‌ها و ادغام‌های زیادی را ارائه نمی‌کند
 • منابع آن همیشه در اینترنت قابل اعتماد نیستند

با توجه به بررسی‌های بالا، به نظر شما چت جی پی تی بهتر است یا گوگل بارد؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی