ابزار آشپزی با هوش مصنوعی

بهترین ابزار آشپزی با هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، ما در حال حاضر در بحبوحه یک انقلاب هوش مصنوعی هستیم. این ابزارهای هوش مصنوعی MidJourney، OpenAI، Stable Diffusion، Google و تعداد بی‌شماری دیگر در نوشتن متن و تولید تصاویر بسیار خوب عمل می‌کنند و با سرعت نور بهبود می‌یابند. اما مثل اینکه کار به آشپزی هم رسیده.

شاید سوال خیلی‌ها این باشد که آیا این ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند دستور تهیه غذا را نیز تولید و به پخت یک غذای عالی کمک کنند؟ پاسخ کاملا مثبت است. هوش مصنوعی می‌تواند دستور غذا و رسپی‌های واقعا شگفت‌انگیزی تولید کند.

یک برنامه‌نویس شروع به ایجاد چشم‌اندازی برای یک وب‌سایت آشپزی کرد که در دو هدف به همان اندازه قدرتمند عمل می‌کرد:

  1.  به کاربران اجازه می‌داد یک ایده غذا وارد و یک دستور غذای کاملا کاربردی را دریافت کنند
  2. فهرست این دستور غذاهای ایجاد شده توسط هوش مصنوعی را در قالب یک طراحی کاربرپسند مرتب می‌کرد تا همگان بتوانند از رسپی‌های تولیدشده توسط هوش مصنوعی لذت ببرند.

نام این وب‌سایت هوش مصنوعی دستیار آشپزی، DishGen است. با این دستیار می‌توانید به دستور پخت هزاران غذا از نقاط مختلف جهان دسترسی داشته باشید و از پخت غذاهای جدید، متنوع و هیجان‌انگیز با کمک هوش مصنوعی لذت ببرید.

DishGen چگونه کار می‌کند؟

دستیار هوش مصنوعی آشپزی

DishGen یک سرویس رایگان است. می‌توانید در DishGen.com به آن دسترسی داشته باشید و حتی نیازی به ثبت‌نام برای امتحان کردن آن ندارید. با این حال به شدت توصیه می‌شود که یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید، این کار سهمیه جستجوی ماهانه بسیار بیشتری را به شما داده و به شما امکان می‌دهد رسپی‌هایی را که ایجاد کرده‌اید، نشانه‌گذاری کنید.

درست از صفحه اصلی، می‌توانید از کادر ورودی برای تایپ هر چیزی استفاده کنید. تعداد زیادی پیشنهاد چرخشی در صفحه اصلی وجود دارد. می‌توانید چیزهایی مانند «یک اسموتی صبحانه وگان با پروتئین بالا با آنتی‌اکسیدان‌ها» یا «کوکی کره بادام‌زمینی کتو بدون پخت با بذر کتان» یا «یک غذای گوشای خوشایند برای مهمان‌های آخر هفته‌ام» را امتحان کنید. گزینه‌های بی‌نهایتی در اختیار شماست!

دستور پخت غذایی که دریافت می‌کنید 100٪ با هوش مصنوعی تولید می‌شود. صحبت از جستجو در اینترنت برای یافتن نتایج یا کپی و پیست کردن مطالب دیگر نیست، بلکه هوش مصنوعی واقعا رسپی جدیدی را بر اساس پرامپت شما ایجاد می‌کند. همچنین عنوان، توضیحات کوتاه و تگ‌هایی را می‌نویسد که مطابق با دستور غذا باشد. 

گاهی اوقات ممکن است دستور غذا آن چیزی نباشد که به دنبالش بودید، اما خوب است. در این مواقع می‌توانید پرامپت خود را اصلاح کنید تا دقیق‌تر باشد و دوباره سعی کنید تا زمانی که هوش مصنوعی دقیقا رسپی غذای دلخواه شما را بهتان تحویل دهد.

ترفندهای آشپزی با کمک هوش مصنوعی DishGen

مانند همه ابزارهای جدید، ممکن است کمی برای به دست آوردن بهترین نتایج کمی احتیاج به تمرین داشته باشید، بنابراین در اینجا چند نکته برای استفاده بهتر از هوش مصنوعی آشپزی DishGen وجود دارد که آن‌ها را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

  1. دقیق باشید: بزرگ‌ترین چیزی که باید در نظر داشت این است که DishGen یک موتور جستجو مانند موتورهایی که به آن‌ها عادت داریم نیست.

 بسیاری از کاربران اولیه، کارشان را با یک کلمه یا کلیدواژه خاص آغاز می‌کنند. مثلا تایپ می‌کنند “تره‌فرنگی” یا “شکلات”. تایپ کردن این کلمات کلی و مبهم شما را به جایی نمی‌رساند. یادتان باشد DishGen مانند ChatGPT یک ابزار هوش مصنوعی است. بنابراین هر چه درخواست یا پرامپت شما دقیق‌تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که دستور‌العملی متناسب با سلیقه‌تان شما دریافت کنید. فکر کنید با یک سرآشپز طرفید؛ به جای این‌که فقط به او بگویید “سیب‌زمینی”، از او درخواست کنید تا دستور پخت “پوره سیب‌زمینی” را به شما بدهد.

  1. مواد لازم را در نظر بگیرید: مواد لازم مورد نظر یا باب سلیقه‌تان را بنویسید. می‌توانید چندین ماده را به طور هم‌زمان با جدا کردن آن‌ها با ویرگول جستجو کنید. اگر این کار را به خوبی انجام دهید، دستورالعمل‌های خلاقانه‌ای دریافت می‌کنید که به کاهش ضایعات مواد غذایی در خانه‌تان منجر می‌شود.
  2. به جزئیات و محدودیت‌ها اشاره کنید: اگر می‌خواهید رسپی دریافتی وگان، مناسب برای افراد مبتلا به آلرژی، سازگار با رژیم کتو یا هر جزئیات یا محدودیت‌های دیگری باشد، به این جزئیات اشاره کنید.
  3. فرهنگ‌ها و ایده‌ها را مخلوط کنید: از خلاقیت نترسید. ایده‌های مختلف را باهم مخلوط کنید. مثلا بگویید “دستور پخت یک غذای ایتالیایی را به من بده که در آن از ادویه‌های ایرانی استفاده شده باشد.”

در این سایت هوش مصنوعی آشپزی، یک صفحه تولید دستورغذای پیشرفته وجود دارد که شما را در این فرایند راهنمایی می‌کند تا نتایج دقیق‌تری دریافت کنید.

DishGen یک شبکه اجتماعی است

به همان اندازه که تولید رسپی‌ها جالب است، می‌توان آن را به عنوان ویژگی اصلی این پلتفرم ندید. در عوض، قدرت واقعی DishGen توانایی آن در فهرست کردن مجموعه‌ای تقریبا بی‌نهایت از دستور غذاهاست. این پلتفرم به کاربران امکان جستجو، فیلتر کردن، نشانک‌گذاری، رتبه‌بندی، نظر دادن و ارسال عکس‌های این دستور پخت‌ها را می‌دهد.

با چنین حجم وسیعی از داده‌ها، حیاتی‌ترین بخش این پلتفرم داشتن کاربرانی است که نه تنها رسپی‌ها را با کمک هوش مصنوعی تولید، بلکه در مورد مواد اولیه، کیفیت رسپی، نحوه عملکرد هوش مصنوعی نظر می‌دهند و حتی عکس غذاهای پخته‌شده را آپلود می‌کنند.

 سپس داده‌های تولیدی این کاربران توسط هوش مصنوعی پردازش می‌شود تا براساس نظرات و بازخوردهای کاربران، بهترین رسپی‌ها به بالاترین سطح سایت برسند. در آینده‌ای نه چندان دور، در این سایت مجموعه‌ای خیره‌کننده از دستور غذاهای شگفت‌انگیز خواهیم داشت که به رایگان برای هر کسی قابل دسترسی است.

مهران
مهران