هوش مصنوعی یادگیری زبان

بهترین هوش مصنوعی یادگیری زبان 2024

سرفصل‌های مقاله

با فرض این‌که در طول سال گذشته اخبار حوزه تک را دنبال کرده‌اید، حتما نام ChatGPT، یکی از پیشرفته‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی (AI) جهان را شنیده‌اید. اما تا به حال به فکر هوش مصنوعی یادگیری زبان هم افتاده‌اید؟

در عین حال شاید دیده باشید که بعضی از یوتیوبرها ChatGPT را به عنوان ابزاری مناسب برای یادگیری زبان معرفی می‌کنند. اما باید بگوییم که این نرم‌افزار به طور خاص برای معلمی زبان طراحی نشده و بهترین ابزار هوش مصنوعی برای یادگیری زبان نیست.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

در این مقاله که خواندن آن پنج دقیقه طول می‌کشد، می‌خواهیم بهترین ابزارهای هوش مصنوعی یادگیری زبان را به شما معرفی کنیم.

محدودیت‌های ChatGPT برای یادگیری زبان چیست؟

در طول سال 2023، چند کارشناس قابلیت‌های ChatGPT را برای تمرین زبان به طور گسترده آزمایش کردند. در حالی که این فناوری قابلیت‌های باورنکردنی دارد، اما به چند دلیل «بهترین ابزار هوش مصنوعی» برای یادگیری زبان نیست. بعضی از این دلایل عبارتند از:

 • وقتی شروع به مکالمه می‌کنید، ChatGPT معمولا موضوعی عمومی مانند موسیقی یا غذا را پیشنهاد می‌کند. در حالی که این‌ها خوب هستند، پس از مدتی به الهام و ایده‌های بیشتری نیاز خواهید داشت.
 • وقتی اشتباه می‌کنید، ChatGPT شما را تصحیح نمی‌کند، مگر این‌که شما از او بخواهید. در تجربه ما این ابزار اغلب فراموش می‌کرد که اشتباهات ما را تصحیح کند و مجبور بودیم دائما به آن یادآوری کنیم تا مشکلات دستوری و نگارشی را به ما گوش‌زد کند.
 • هنگام پاسخ دادن، ChatGPT اغلب از شما سوالی نمی‌پرسد تا مکالمه جریان داشته باشد. یا سه سوال را به طور همزمان می‌پرسد که خب برای کسی که یک زبان یاد می‌گیرد بسیار زیاد است! این را می‌توان با پرامپت‌های دقیق بهبود بخشید، اما این پرامپت‌ها اغلب پس از تعداد مشخصی از پیام‌ها فراموش می‌شوند.
 • بیشتر زبان‌آموزان می‌خواهند صحبت کردن و شنیدن را تمرین کنند. در حالی که فناوری صوتی به مراتب بهتر از الکسا و سایر ابزارهای قدیمی است، لهجه‌ها در بیشتر زبان‌ها بومی به نظر نمی‌رسند و در عوض صدایی آمریکایی دارند.
 • هنگام یادگیری یک زبان، توانایی خواندن آن‌چه که به تازگی شنیده‌اید بسیار مفید است. اما اگر حالت صحبت را روشن کنید، نمی‌توانید متن را ببینید. همچنین نمی‌توانید روی کلمات یا جملات کلیک کنید تا ترجمه‌ها را ببینید.

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی یادگیری زبان کدام‌هاست؟

هوش مصنوعی یادگیری زبان

با توجه به محدودیت‌های ذکر شده در بالا، اگر در مورد یادگیری یک زبان خارجی جدی هستید، منطقی است که از ابزاری استفاده کنید که به طور خاص برای این کار طراحی شده است. در زیر 3 گزینه وجود دارد که بهترین ابزار هوش مصنوعی برای یادگیری زبان هستند:

Langua

Langua که در سال 2023 توسط استارتاپ LanguaTalk منتشر شد، احتمالا قدرتمندترین و شهودی‌ترین ابزار هوش مصنوعی برای یادگیری یک زبان خارجی است.

 • مزایا
 • حاوی مکالماتی است که به طور خاص برای یادگیری زبان طراحی شده‌اند. قبل از شروع چت، موضوعات خوب زیادی برای انتخاب خواهید دید. برای مثال، می‌توانید نقش‌آفرینی‌های مرتبط با سفر را تمرین کنید، از میان طیف وسیعی از موضوعات بحث انتخاب یا واژگانی را که ذخیره کرده‌اید تمرین کنید.
 • Langua از پیشرفته‌ترین فناوری صوتی جهان بهره می‌برد. صداهایی را می‌شنوید که تقریبا انسانی هستند، با لهجه های بومی. سایر برنامه‌های یادگیری زبان هوش مصنوعی بیشتر رباتیک به نظر می‌رسند.
 • می‌توانید اصلاحات را فورا مشاهده کنید، یا اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید آن‌ها را با یک کلیک آشکار کنید. و برای دیدن ترجمه‌ها می‌توانید روی کلمات/جملات کلیک کنید.
 • وقتی گیر کردید می‌توانید به زبان خود صحبت کنید – فناوری Langua معمولا قادر به درک اکثر زبان‌هاست.
 • پس از ذخیره کلمات و عبارات، می‌توانید آن‌ها را از طریق فلش‌کارت‌های تکراری با فاصله یاد بگیرید یا داستان‌های هوش مصنوعی ایجاد کنید که کلمات ذخیره شده شما را در خود جای دهد. یک قابلیت شگفت‌انگیز!
 • معایب
 • هنوز اپلیکیشن آن وجود ندارد و با استفاده از مرورگر قابل استفاده است. استفاده از آن در موبایل آسان است، اگرچه اگر از دستگاه اپل استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که روی آخرین iOS است.
 • گاهی اوقات، هوش مصنوعی ممکن است اصلاحی را از دست بدهد. این یک مشکل در تمام هوش‌های مصنوعی در حال حاضر است، زیرا این فناوری کامل نیست.
 • تمرین مکالمه در حال حاضر فقط به 9 زبان در دسترس است (هر ماه زبان‌های بیشتری اضافه می‌شود، بنابراین ممکن است تا زمانی که شما این مطلب را می‌خوانید تغییر کرده باشد). از ماه مه 2024، زبان‌های موجود اسپانیایی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، پرتغالی، هلندی، سوئدی و رومانیایی هستند.

قیمت

یک طرح رایگان وجود دارد که به شما امکان می‌دهد رونوشت‌های تعاملی را مشاهده، از بسته‌های فلش‌کارت استفاده و به سرعت چت با هوش مصنوعی را امتحان کنید. طرح Pro به صورت اشتراک ماهانه یا سالانه در دسترس است. ارزان‌ترین برنامه 20 یورو و برنامه نامحدود 30 یورو در ماه هزینه دارد. 30 روز ضمانت وجود دارد، بنابراین می‌توانید آن را امتحان کنید و اگر برای شما مناسب نیست، پول خود را به راحتی پس بگیرید.

Duolingo

بعید است نامش را نشنیده باشید و قیافه آن قورباغه سبزرنگ به چشم‌تان نخورده باشد!

در حالی که دولینگو در آموزش زبان با استفاده از هوش مصنوعی تخصص ندارد، اخیرا یک طرح برتر به نام ‘Duolingo Max’ را معرفی کرده است که به شما امکان دسترسی به دو ویژگی هوش مصنوعی را می‌دهد. 

دولینگو فعلا اطلاعات زیادی در مورد این ویژگی‌ها ارائه نکرده، بنابراین برای امتحان کردن آن‌ها باید 30 دلار در ماه پرداخت کنید. این‌ها بازی‌های نقش‌آفرینی هستند (دولینگو «تمرین سفارش یک قهوه» و «برنامه‌ریزی برای سفر» را از جمله گزینه‌ها فهرست می‌کند)، و از هوش مصنوعی برای توضیح این‌که چرا پاسخ شما درست یا نادرست بود استفاده می‌کند.

 • مزایا
 • دولینگو یک نام تجاری قابل اعتماد است که توسط میلیون‌ها زبان‌آموز در سراسر جهان استفاده می‌شود.
 • معایب
 • بر تمرین مکالمه متمرکز نیست.
 • به طور مشابه، ویژگی‌های هوش مصنوعی آن محدود هستند، زیرا تمرکز اصلی دولینگو روی هوش مصنوعی نیست.
 • اعتماد کردن بدون امتحان قبلی به یک برنامه پولی سخت است.

TalkPal

اگرچه TalkPal به اندازه Langua قدرتمند یا جامع نیست، اما اگر به دنبال هوش مصنوعی مکالمه‌ای برای یادگیری زبان هستید، گزینه معقولی به شمار می‌رود.

 • مزایا
 • چندین گزینه برای چت ارائه می‌دهد. در نسخه پولی، می‌توانید نقش بازی را انتخاب کنید، در مورد یک موضوع خاص مناظره داشته باشید یا تصاویری که به شما نشان داده شده است را توصیف کنید.
 • ارزان‌تر از برخی گزینه‌های دیگر است، اما همان‌طور که در زیر توضیح داده شده، معایبی دارد.
 • معایب
 • صداها در مقایسه با صداهایی که در Langua خواهید شنید تا حدودی رباتیک هستند.
 • هیچ ویژگی دیگری جز تمرین مکالمه وجود ندارد. برخی استدلال می‌کنند که این ابزار همان ChatGPT با یک رابط متفاوت و چت‌های سفارشی است.
 • نظرات در فروشگاه Google Play متفاوت است و در زمان نگارش این مقاله، امتیاز 3.8 از 5 را به خود اختصاص داده است.
 • سوالات بهترین نیستند. به عنوان مثال، در زیر اولین سوالی است که هنگام شروع مکالمه دریافت کردیم (در حالی که سطح ما روی پایه تنظیم شده است). از ما پرسید که «به نظر تو مهم‌ترین لحظه در تاریخ بشریت چه بوده است و چرا؟» طبعا جواب دادن به این سوال برای کسی که زبانش در سطح پایه است اصلا آسان نیست!

قیمت

9.99 دلار در ماه. بدون آزمایش رایگان. یک طرح اولیه وجود دارد، اما محدودیت 10 دقیقه‌ای دارد و به شما امکان دسترسی به بسیاری از ویژگی‌ها را نمی‌دهد.

سوالات متداول مربوط به استفاده از هوش مصنوعی برای یادگیری زبان

 • چگونه می‌توان از معلمان زبان هوش مصنوعی برای یادگیری استفاده کرد؟

اکثر برنامه‌های یادگیری زبان هوش مصنوعی بر تمرین مکالمه تمرکز می‌کنند. هدف آن‌ها شبیه‌سازی مکالمات واقعی است، در حالی‌که در صورت نیاز بازخورد، اصلاحات و ترجمه ارائه می‌کنند. بهترین برنامه‌ها همچنین شامل فناوری تشخیص صدا هستند تا بفهمند چه می‌گویید. ابزارهای خاصی مانند Langua نیز از هوش مصنوعی برای رونویسی پادکست‌ها و ویدیوها استفاده می‌کنند و به شما امکان می‌دهند همزمان بخوانید و گوش دهید. سایر امکانات شامل ایجاد داستان‌های ساده است که بر واژگان هدف یا موضوعات مورد علاقه شما تمرکز دارد.

 • آیا می‌توانم از ChatGPT برای یادگیری زبان استفاده کنم؟

بله، می‌توانید از ChatGPT برای یادگیری زبان استفاده کنید، اما همان‌طور که در این مقاله ذکر شد، محدودیت‌هایی دارد و ممکن است بخواهید ابزارهای هوش مصنوعی را که مخصوص یادگیری زبان طراحی شده‌اند، کشف کنید. با این وجود، ChatGPT گزینه خوبی برای تمرین مکالمه است و همچنین می‌تواند در استفاده از واژگان و گرامر به شما اصلاحاتی بدهد. توجه داشته باشید که دانش آن از زبان‌ها بسته به داده‌های آموزشی آن متفاوت است.

 • بهترین هوش مصنوعی رایگان برای یادگیری زبان چیست؟

بستگی دارد به دنبال چه چیزی می‌گردید.

 اگر فقط به دنبال تمرین اولیه مکالمه هستید، زیگپ بهترین ابزار برای شما خواهد بود. اگر علاقمند به دنبال کردن رونوشت های هوش مصنوعی در حین گوش دادن به پادکست ها و ویدیوها هستید، Langua ارزش بررسی را دارد (همچنین تمرین مکالمه قدرتمندتری را ارائه می دهد، اما این ویژگی رایگان نیست). به خاطر داشته باشید، اثربخشی هر ابزار زبان هوش مصنوعی به تعهد و تمرین منظم کاربر نیز بستگی دارد.

جمع‌بندی

معلمان زبان هوش مصنوعی در حالی که پیشرفته هستند، ممکن است به طور کامل ظرافت‌ها و پیچیدگی‌های گفتار طبیعی انسان را تکرار نکنند. ممکن است هوش مصنوعی همیشه اشتباهات دستور زبان را تصحیح نکند یا عمق بازخوردی را که یک مربی انسانی می‌تواند ارائه دهد ارائه نکند. معلمان زبان هوش مصنوعی همچنین نمی‌توانند با احساس ارتباط انسانی که هنگام صحبت با بومیان هر زبان به دست می‌آورید، رقابت کنند. در نهایت، شما باید از به اشتراک‌گذاری اطلاعات حساس برای محافظت از حریم خصوصی خود اجتناب و سیاست‌های حفظ حریم خصوصی شرکت ها را بررسی کنید.

مهران
مهران