هوش مصنوعی
هوش مصنوعی در اقتصاد

هوش مصنوعی مورد علاقه سرمایه‌گذار میلیاردر بیل آکمن

سرفصل‌های مقاله

بیل آکمن به عنوان یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران در جهان محسوب می‌شود. دارایی خالص او تقریباً 4 میلیارد دلار است. آکمن این ثروت را با معاملات هوشمند از طریق صندوق تامین سرمایه Pershing Square خود به دست آورد.

مانند وارن بافت، آکمن معمولاً در گذشته سرمایه‌گذاری زیادی در سهام فناوری نکرده است. اما یک استثنا قابل توجه در سبد سرمایه‌گذاری او وجود دارد. سهام هوش مصنوعی (AI) مورد علاقه آکمن است و چرا خرید آن برای سال 2024 بیهوده است.

 هوش مصنوعی مورد علاقه بیل آکمن

بیل آکمن
هوش مصنوعی مورد علاقه بیل آکمن

می‌توانیم با اطمینان 100٪ بگوییم که سهام هوش مصنوعی مورد علاقه آکمن Alphabet است. از 30 سپتامبر 2023، صندوق تامینی میدان پرشینگ او نزدیک به 4.4 میلیون سهم کلاس A و تقریبا 9.4 میلیون سهم کلاس C داشت. ارزش این سهام در حال حاضر بیش از 1.9 میلیارد دلار است.

می‌توانیم با اطمینان بدانیم که آلفابت سهام هوش مصنوعی مورد علاقه آکمن است. همچنین این تنها سهام هوش مصنوعی است که او در اختیار دارد.

آنچه که سرمایه گذار میلیاردر در مورد آلفابت دوست دارد

آکمن در اوایل سال 2023 یک پوزیشن را در Alphabet باز کرد. اسکات واپنر از CNBC در مصاحبه‌ای در سپتامبر از او پرسید که این خرید چقدر با هوش مصنوعی ارتباط دارد. آکمن پاسخ داد: “این ارتباط زیادی با هوش مصنوعی داشت زیرا هوش مصنوعی دلیل ارزان بودن سهام بود.

اکنون به نظر می‌رسد تاریخ باستانی است، اما برخی از سرمایه‌گذاران بر این باور بودند که مایکروسافت و OpenAI آلفابت را در چند ماه اول سال 2023 در گرد و غبار رها کرده‌اند. این شرکت به طرز شرم آور با راه‌اندازی رقیب ChatGPT خود، Bard، اشتباه کرد. در یک مقطع، سهام آلفابت 17 درصد سقوط کرد.

آکمن متوجه شد که فروش آلفابت بیش از حد انجام شده است. او به سرعت شروع به جمع آوری سهام کرد. معلوم شد که این یک حرکت هوشمندانه است. سهام آلفابت در سال 2023 نزدیک به 60 درصد افزایش یافت.

چرا آلفابت برای سال 2024 خریدی بیهوده است؟

افزایش چشمگیر در سال 2023 دلیلی برای خرید سهام آلفابت در حال حاضر نیست. هیچ تضمینی وجود ندارد که این حرکت ادامه یابد. من فکر می‌کنم آلفابت هنوز یک سهام بی‌معنی برای خرید برای سال 2024 است.

بیل آکمن به Wapner گفت که آلفابت “مزایای رقابتی بسیار زیادی” دارد و برای مدت بسیار بسیار طولانی، یک بازیکن غالب در هوش مصنوعی خواهد بود.

آلفابت اخیرا نشان داده است که قصد ندارد کمانچه دوم را در بازار هوش مصنوعی باز کند. مدل جدید Gemini Ultra AI این شرکت در 30 معیار از 32 معیار پرکاربرد، از مدل پیشرفته هوش مصنوعی فعلی (GPT-4 OpenAI) شکست خورد. همچنین اولین مدل هوش مصنوعی بود که در آزمون MMLU (درک زبان چندوظیفه ای عظیم) که شامل 57 مبحث مانند اخلاق، تاریخ، حقوق، ریاضی، پزشکی و فیزیک است، از متخصصان انسانی پیشی گرفت.

پیش‌بینی می‌شود که آلفابت در سال جدید بازدهی تقریباً نزدیک به سود عظیم خود در سال 2023 داشته باشد. با این حال، اگر کل بازار سهام خوب عمل کند، گمان می‌رود که آلفابت نیز چنین خواهد کرد. مهمتر از آن، سهام هوش مصنوعی مورد علاقه بیل آکمن برنده بزرگی در دراز مدت خواهد بود.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی زاینده ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی