بریتانیا

دانشگاه‌های بریتانیا اصول راهنمای هوش مصنوعی مولد را تدوین کردند

سرفصل‌های مقاله

دانشگاه‌های بریتانیا مجموعه‌ای از اصول راهنما را ترسیم کرده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌ها سواد هوش مصنوعی دارند، زیرا این بخش تلاش می‌کند تا روش‌های تدریس و ارزیابی را برای مقابله با استفاده رو به رشد از هوش مصنوعی مولد تطبیق دهد.

استادان و معاونان آموزشی در 24 دانشگاه پژوهشی در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند این طرح به دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا در فرصت‌های مربوط به هوش مصنوعی سرمایه گذاری و در عین حال از دقت و یکپارچگی علمی در آموزش عالی محافظت کنند.

در حالی‌که زمانی صحبت از ممنوعیت نرم‌افزارهایی مانند ChatGPT در سیستم آموزش عالی برای جلوگیری از تقلب بود، این دستورالعمل می‌گوید به دانشجویان باید آموزش داده شود که از هوش مصنوعی در مطالعات خود استفاده کنند.

دستورالعمل دانشگاه‌های بریتانیا در مورد هوش مصنوعی

دانشگاه‌های بریتانیا
دانشگاه‌های بریتانیا و هوش مصنوعی

 این دستورالعمل در عین حال دانشجویان را از خطرات سرقت ادبی، سوگیری و عدم دقت در هوش مصنوعی مولد آگاه می‌کند.

کارکنان نیز باید آموزش ببینند تا برای کمک به دانشجویان – که بسیاری از آن‌ها در حال حاضر از ChatGPT در تکالیف خود استفاده می‌کنند – مهیا شوند. ضمن این‌که احتمالا راه‌های جدیدی برای ارزیابی دانشجویان در راستای کاهش خطر تقلب نیز در نظر گرفته خواهد شد.

همه 24 این دانشگاه، خط‌مشی‌ها و رهنمودهای رفتاری آکادمیک خود را برای بازتاب ظهور هوش مصنوعی مولد بررسی کرده‌اند. 

دستورالعمل جدید می‌گوید: «این سیاست‌ها برای دانشجویان و کارکنان مشخص می‌کند که کجا استفاده از هوش مصنوعی مولد نامناسب است. این سیاست‌ها همچنین برای حمایت از دانشجویان و کارکنان پیرامون تصمیم‌گیری آگاهانه و توانمندسازی آن‌ها برای استفاده مناسب از این ابزارها و تایید استفاده از آن‌ها در صورت لزوم ترسیم شده است.»

این اصول که با مشارکت متخصصان هوش مصنوعی و آموزش توسعه داده شده است، نشان‌دهنده اولین گام نظام آموزشی در مسیر تطبیق با فناوری در دوره‌ای چالش‌برانگیز است؛ دوره‌ای که به واسطه ظهور هوش مصنوعی شاهد تحولات عظیم و فزاینده‌ای در جهان و حوزه آموزش عالی خواهیم بود.

پنج اصل راهنمای این دستورالعمل می‌گوید که دانشگاه‌های بریتانیا هم از دانشجویان و هم از کارکنان حمایت می‌کنند تا در زمینه هوش مصنوعی باسواد شوند.

 کارکنان باید برای کمک به دانش‌آموزان برای استفاده مناسب از ابزارهای هوش مصنوعی مولد مجهز باشند. این بخش آموزش و ارزیابی را موظف می‌کند که با رعایت ضوابط اخلاقی، دسترسی دانشجویان به هوش مصنوعی را تضمین کنند. 

دانشگاه‌های بریتانیا همچنین تضمین خواهند کرد که یکپارچگی علمی حفظ و بهترین تجربیات علمی که از طریق ابزارهای هوش مصنوعی حاصل شده، با دیگران به اشتراک گذاشته شود. 

دکتر «تیم برادشاو» مدیر اجرایی «گروه آموزشی راسل» که 24 موسسه آن در این طرح دخیل بوده‌اند، گفته: «فرصت تحول‌آفرینی که هوش مصنوعی ارائه می‌کند، بسیار بزرگ است و دانشگاه‌های ما مصمم هستند که آن را درک کنند. این اصول بر تعهد ما برای انجام این کار به نحوی تاکید می‌کند که به نفع دانشجویان و کارکنان باشد و از یکپارچگی “آموزش با کیفیت بالا” که هدف دانشگاه‌های گروه راسل است، محافظت کند.»

پروفسور «اندرو براس» رئیس دانشکده علوم بهداشت در دانشگاه منچستر نیز گفته: «ما می‌دانیم که دانشجویان در حال حاضر از این فناوری استفاده می‌کنند، بنابراین سوالی که برای ما به عنوان معلم وجود دارد این است که چگونه و با استفاده از چه چیزی آن‌ها را به بهترین وجه برای این کار آماده می‌کنیم؟ مهارت‌هایی که آن‌ها باید برای استفاده از هوش مصنوعی مولد داشته باشند کدام‌هاست؟

از دیدگاه ما واضح است که این موضوع را نمی‌توان از بالا به پایین تحمیل کرد، در عوض می‌توان با همکاری دانشجویان، یک راهنمای مشترک برای استفاده از هوش مصنوعی مولد ساخت. به عنوان مثال، اگر محدودیت‌هایی وجود داشته باشد، بسیار مهم است که به روشنی به دانشجویان توضیح داده شود که چرا وجود دارد، یا متوجه شویم آیا راهی برای دور زدن آن وجود دارد یا نه.»

پروفسور «مایکل گرو» معاون معاونت آموزشی (سیاست‌ها و استانداردهای آموزشی) در دانشگاه «بیرمنگام» نیز گفت: «ظهور سریع هوش مصنوعی مولد به این معنی است که ما باید به طور مستمر رویه‌های ارزیابی خود را بازبینی و ارزیابی مجدد کنیم، اما باید به این حوزه به چشم یک فرصت، و نه یک تهدید نگاه کنیم.

ما فرصتی داریم تا در مورد نقش ارزشیابی و این‌که چگونه می‌توان از هوش مصنوعی مولد برای تقویت یادگیری دانشجویان و کمک به آن‌ها در ارزیابی دستاوردهای آموزشی‌شان استفاده کرد، تجدید نظر کنیم.»

گفتنی است «جیلیان کیگان» وزیر آموزش عالی بریتانیا، ماه گذشته فراخوانی برای دریافت شواهد در مورد استفاده از هوش مصنوعی مولد در دانشگاه‌های بریتانیا منتشر کرد کرد که در آن نظرات کارشناسان در مورد خطرات، ملاحظات اخلاقی و آموزش برای کارکنان نظام آموزشی درباره هوش مصنوعی مولد درخواست شد.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی