آینده هوش مصنوعی زاینده

مصاحبه با بزرگان فناوری در مورد آینده هوش مصنوعی زاینده

سرفصل‌های مقاله

ابزارهای هوش مصنوعی دنیا را به دام انداخته‌اند و رهبران کسب و کار متوجه این موضوع شده‌اند. از زمانی که ChatGPT عرضه شد، بحث در مورد آینده هوش مصنوعی زاینده (مولد) نیز بسیار زیاد شده است.

واکنش رهبران کسب و کار به محصولات هوش مصنوعی مانند ChatGPT متفاوت بوده است. در حالی که چهره‌هایی مانند بیل گیتس فکر می‌کنند که ابزارهایی مانند ChatGPT می‌توانند با کارآمدتر کردن کارمندان زمان را در زندگی کارگران آزاد کنند، دیگران مانند ایلان ماسک معتقدند که هوش مصنوعی “یکی از بزرگترین خطرات برای آینده تمدن” است.

از احساسات هیجان‌انگیز تا رؤیاهای روز رستاخیز، در ادامه نظرات چهره‌های تأثیرگذار در دنیا درباره آینده هوش مصنوعی زاینده را مرور می‌کنیم.

 آینده هوش مصنوعی زاینده از نظر بزرگان فناوری

 آینده هوش مصنوعی زاینده

بیل گیتس ؛ بنیانگذار مایکروسافت

گیتس در یک پادکست گفت که هوش مصنوعی “بزرگترین چیز در این دهه خواهد بود” و اشاره کرد که او در مورد چت جی پی تی“هیجان زده” است و این ربات‌چت را “بسیار خارق العاده” در پتانسیل خود برای آموزش ریاضی و ارائه توصیه‌های پزشکی به افرادی که دسترسی محدود به آن دارند، می‌داند.

او گفت که از ChatGPT در درجه اول «برای مقاصد جدی» استفاده می‌کند، اگرچه اعتراف می‌کنم که از آن برای «چیزهای سرگرم‌کننده» مانند نوشتن شعر هم استفاده کردم.

وقتی از گیتس در مورد افکارش در مورد مسابقه فناوری بزرگ برای ساخت بهترین چت‌ربات هوش مصنوعی پرسیده شد، گفت که مطمئن نیست برنده مشخصی وجود داشته باشد. او در پادکست گفت که ادغام هوش مصنوعی در موتورهای جستجو را به عنوان یک “عامل شخصی” می‌بیند که رفتار کاربران خود را مطالعه و درک می‌کند و نیاز به خدمات فناوری جداگانه را از بین می‌برد.

اندی جاسی ؛ مدیر عامل آمازون

بر اساس مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز، اندی جاسی، مدیر عامل آمازون گفت که از دیدن “چه چیزی با آینده هوش مصنوعی زاینده ممکن است” در میان ظهور ابزارهایی مانند ChatGPT هیجان‌زده است. اما جاسی فکر می‌کند که این آخرین تکرار هوش مصنوعی چیز جدیدی نیست.

جاسی گفت: «بیشتر شرکت‌های بزرگ و عمیقاً فنی مانند شرکت ما، مدت‌هاست که روی این مدل‌های هوش مصنوعی بسیار بزرگ و مولد کار می‌کنند.

ساندار پیچای ؛ مدیرعامل آلفابت و گوگل

ساندار پیچای در جریان جدیدترین تماس درآمد آلفابت به سرمایه گذاران گفت که هوش مصنوعی “عمیق‌ترین فناوری” است که شرکت او در حال توسعه است. نظر پیچای پس از آن مطرح شد که مدیریت گوگل در واکنش به افزایش استفاده از ChatGPT یک “کد قرمز” صادر کرد.

گوگل در حال کار بر روی یک چت‌بات مجهز به هوش مصنوعی است که آن را جمینی می‌نامد. این شرکت برای اولین بار در اوایل فوریه ربات‌چت را برای عموم به نمایش گذاشت. این شرکت در حال حاضر در حال آزمایش بیشتر آن است.

ساتیا نادلا ؛ مدیر عامل مایکروسافت

ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، محتاطانه به آینده هوش مصنوعی زاینده خوشبین است. نادلا در مصاحبه‌ای با CBS Mornings گفت که انسان‌ها باید “به طور واضح و بدون شک” مسئول مدل‌های قدرتمند هوش مصنوعی باشند تا از خارج شدن آنها از کنترل جلوگیری کنند.

مایکروسافت در حال برداشتن گام‌هایی برای توسعه فناوری هوش مصنوعی خود است. در اوایل این ماه، مایکروسافت موتور جستجوی جدید بینگ مجهز به یک ربات گفتگوی مکالمه را راه اندازی کرد که فقط برای تعداد محدودی از کاربران در دسترس است.

ایلان ماسک ؛ مدیر عامل توییتر و یکی از بنیانگذاران OpenAI

ایلان ماسک

ایلان ماسک، در یک کنفرانس گفت که هوش مصنوعی “یکی از بزرگترین خطرات برای آینده تمدن است.” هنگامی که از ماسک در مورد ChatGPT پرسیده شد، ماسک گفت که این ابزار “هم مثبت و هم منفی است” نوید بزرگ می‌دهد حتی اگر با خطر بزرگ همراه باشد. او گفت که پاسخ های چشمگیر آن نشان می‌دهد که “هوش مصنوعی چقدر پیشرفته شده است.”

به همین دلیل است که ماسک گفت مقررات هوش مصنوعی ضروری است حتی اگر “ممکن است کمی قدرت هوش مصنوعی را کاهش دهد” که به نظر او خوب است. او در جریان اجلاس سران دولت جهانی در دوبی گفته است: «به نظر من، AI در واقع خطری بزرگتر از اتومبیل، هواپیما یا دارو برای جامعه است.

تیم کوک ؛ مدیرعامل اپل

انقلاب هوش مصنوعی اینجاست و تیم کوک، مدیر عامل اپل در حال تماشای آن است. کوک در یک تماس به سرمایه گذاران گفت که هوش مصنوعی یک “تمرکز اصلی” در اپل است و از نظر اینکه چگونه می‌تواند زندگی مشتریان را غنی کند، باورنکردنی است.

در واقع، کوک گفت که آینده هوش مصنوعی زاینده در نهایت بخش عمده‌ای از خط تولید اپل خواهد بود. کوک گفت: «ما پتانسیل عظیمی را در این فضا می‌بینیم که عملاً بر هر کاری که انجام می‌دهیم تأثیر می‌گذارد. این بر هر محصول و هر خدماتی که داریم تأثیر می‌گذارد».

استیو وزنیاک ؛ یکی از بنیانگذاران اپل

استیو وزنیاک ChatGPT را “بسیار چشمگیر” و “مفید برای انسان” نامید. طی مصاحبه‌ای با CNBC او گفت، اما کاربران باید مراقب باشند، زیرا ربات‌چت می‌تواند خطاهای بزرگی ایجاد کند.

وزنیاک به CNBC گفت: “مشکل این است که کارهای خوبی برای ما انجام می‌دهد، اما می‌تواند اشتباهات وحشتناکی را با ندانستن انسانیت مرتکب شود.” وزنیاک در این مصاحبه نگرانی‌های مربوط به هوش مصنوعی را با ترس‌های مربوط به فناوری مورد استفاده در خودروهای خودران مقایسه کرد، زیرا هوش مصنوعی هنوز نمی‌تواند جایگزین رانندگان انسانی شود.

وینت سرف ؛ پدر اینترنت

وینت سرف، که به عنوان یکی از پدران اینترنت شناخته می شود، گفت که سرمایه گذارانی که پول خود را به ابزارهای هوش مصنوعی سرازیر می‌کنند، در حال خرید تبلیغات در مورد ابزارهای پرهیاهو مانند ChatGPT هستند.

سرف طی یک کنفرانس گفت که چت‌بات‌های هوش مصنوعی «یک مسئله اخلاقی» دارند که او امیدوار است سرمایه‌گذاران آن را در نظر بگیرند. سرف گفت: «همه در مورد ChatGPT یا نسخه گوگل از آن صحبت می‌کنند و ما می‌دانیم که همیشه آنطور که ما می‌خواهیم کار نمی‌کند.

نوید رضایی
نوید رضایی