هوشمند
تحقیقات درباره هوش مصنوعی

آیا هوش مصنوعی می‌تواند رویای شهر هوشمند را برآورده کند؟

سرفصل‌های مقاله

پس از بحران مالی 2008، رویکرد جدیدی به شهرسازی و ارائه خدمات در سرتاسر جهان آغاز شد. با پیشرفت فناوری، برنامه‌ریزان شهری راه‌های جدیدی برای نظارت بر نیازهای ساکنان شهری و استفاده از فناوری برای ارائه خدمات ابداع کردند. و با ورود اینترنت اشیا رویای «شهر هوشمند» هم متولد شد.

بیش از یک دهه بعد، انقلاب شهرهای هوشمند در شهرهای پیشرو جهان رایج شده است. با این حال، به نظر می‌رسد این مفهوم بیشتر یک نام تجاری بوده تا یک انقلاب کامل در شهرسازی.

استفاده از فناوری برای آسان شدن زندگی شهری چیز جدیدی نیست. از زمان پیدایش اولین شهرها در بیش از 6000 سال پیش، انسان‌ها به طور مداوم به دنبال راه‌هایی برای بهبود زندگی روزمره با فناوری بوده‌اند. با ظهور گوشی‌های هوشمند، برنامه‌ریزان شهری توانسته‌اند مجموعه‌های عظیمی از داده‌ها را جمع آوری کنند و درک بهتری از نیاز ساکنان داشته باشند. اما آیا رویای شهر هوشمند واقعا عملی است؟

برندسازی شهر هوشمند

هوشمند
شهر هوشمند

با این حال، نام تجاری شهر هوشمند به جای نظارت بر داده‌ها، بر سهولت فردی تمرکز دارد. در شهرهایی مانند دبی و سنگاپور، ساکنان از برنامه‌های کاربردی گوشی‌های هوشمند برای تعامل با خدمات شهری استفاده می‌کنند و خبری از کاغذ نیست.

ساکنان می‌توانند از برنامه‌های تلفن هوشمند برای گزارش قطع خدمات، پرداخت جریمه و موارد دیگر استفاده کنند. شهر هوشمند آینده‌ای را متصور می‌شود که در آن ساکنان هرگز مجبور به بازدید از یک دفتر فیزیکی شهر برای انجام کارها نشوند و منابع به طور خودکار بر اساس تقاضا تخصیص یابد.

در طول دهه گذشته، بسیاری از شهرها در سراسر جهان درجات مختلفی از رویکرد شهر هوشمند را اتخاذ کرده‌اند. حتی در شهرهایی مانند کیپ تاون، ساکنان می‌توانند بسیاری از مسائل را از طریق تلفن‌های هوشمند یا آنلاین حل کنند. مدل یک شهر هوشمند واقعاً نوآور در حال تغییر است. شهر برنامه‌ریزی شده عربستان سعودی NEOM در ساحل دریای سرخ وعده می‌دهد که فناوری را تقریباً در هر جنبه‌ای از محیط شهری قرار دهد.

روایت شهر هوشمند

روایت شهر هوشمند برای بازارهای نوظهور حیاتی است. استفاده از تلفن هوشمند برای پرداخت بلیط پارکینگ توسط بسیاری از مقامات شهری به عنوان نمایشی از قول فناوری برای آسان‌تر کردن زندگی شناخته می‌شود. این مانعی از بوروکراسی را که اغلب با میراث استعمار در برخی از کشورهای نوظهور مرتبط است، از بین می‌برد.

اکنون که این تحولات در سراسر جهان عادی شده است، روایت باید تغییر کند. ظهور هوش مصنوعی یکی از حوزه‌هایی است که طرز تفکر ما را در مورد شهرها تغییر خواهد داد. به لطف حجم زیادی از داده‌هایی که شهرها در دهه گذشته جمع آوری کرده‌اند، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند برای پیش بینی و مدیریت تخصیص منابع مستقر شوند. تجربه یکپارچه چشم انداز شهر هوشمند را می‌توان با هوش مصنوعی آسان‌تر انجام داد.

رویای یک شهر واقعا هوشمند تمام نشده است

رویای یک شهر واقعا هوشمند تمام نشده است. تا زمانی که انسان‌ها در شهرها زندگی می‌کنند، انگیزه‌ای برای بهبود محیط شهری وجود خواهد داشت. به این ترتیب، فصل مهمی در تاریخ شهرسازی با باز شدن فصلی دیگر در شرف بسته شدن است. ورود هوش مصنوعی تمامی این قوانین کنونی را برهم خواهد زد و به احتمال زیاد رویای شهر هوشمند واقعی، عملی خواهد کرد؟

برای دسترسی کاربران ایرانی به هوش مصنوعی و استفاده از امکانات متنوع آن، اپلیکیشن زیگپ راه‌اندازی شد. زیگپ یک دستیار هوش مصنوعی است که می‌تواند به عنوان یک راهنما، همه‌جا و همیشه همراه شما باشد.

با استفاده از زیگپ می‌توان آموخت، سرگرم شد، محتوای جدی تولید کرد و در زمینه کار و امور روزمره از آن کمک گرفت. زیگپ با اتصال به موتور هوش مصنوعی ChatGPT و لئوناردو در حال حاضر و سایر دستیارهای هوش مصنوعی در آینده نزدیک، می‌خواهد تجربه‌ای آسان و خوشایند از هم‌زیستی با هوش مصنوعی را برای کاربران ایرانی فراهم کند.

دستیار هوش مصنوعی ایرانی Zigap با پشتیبانی همزمان از زبان‌های انگلیسی و فارسی، به کاربران در تولید انواع محتوا، یادگیری و آموزش، حل مسائل و رفع اشکالات کمک می‌کند.

نوید رضایی
نوید رضایی