کانادا در هوش مصنوعی

سرمایه‌گذاری 2.4 میلیارد دلاری کانادا در هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

نخست‌وزیر کانادا «جاستین ترودو» روز یکشنبه اعلام کرد دولت لیبرال در بودجه آتی خود 2.4 میلیارد دلار را برای ایجاد ظرفیت در حوزه هوش مصنوعی کنار می‌گذارد.

بخش عمده‌ای از این بودجه – 2 میلیارد دلار – صرف صندوقی می‌شود که هدف آن دسترسی به قابلیت‌های محاسباتی و زیرساخت‌های فنی هوش مصنوعی است.

ترودو اعلام کرد که دولت فدرال به زودی مشاوره با صنعت هوش مصنوعی را در مورد صندوق دسترسی محاسباتی هوش مصنوعی جدید و یک استراتژی همراه برای گسترش این بخش در کانادا آغاز خواهد کرد.

ترودو گفت: «ما می‌خواهیم به شرکت‌ها کمک کنیم تا هوش مصنوعی را به گونه‌ای اتخاذ کنند که تاثیرات مثبتی برای همه داشته باشد.» 

وی افزود که 200 میلیون دلار صرف افزایش پذیرش هوش مصنوعی در بخش‌هایی مانند کشاورزی، مراقبت‌های بهداشتی و فناوری پاک می‌شود.

دولت کانادا قصد دارد یک موسسه ایمنی 50 میلیون دلاری هوش مصنوعی راه‌اندازی کند تا در برابر آن‌چه که “سیستم‌های هوش مصنوعی پیشرفته یا شرور” نامیده می‌شود، محافظت کند. دولت همچنین 5.1 میلیون دلار دیگر به دفتر هوش مصنوعی و کمیسر متخصص داده برای اجرای قانون پیشنهادی هوش مصنوعی و داده اختصاص خواهد داد.

«فرانسوا فیلیپ شامپاین» وزیر علم و صنعت، نوآوری، گفت که کانادا در زمینه هوش مصنوعی پیشرو است.

او گفت: «بیایید از این سوال که “هوش مصنوعی با ما چه می‌کند؟”، دست برداریم؛ چرا شروع به این سوال نمی‌کنیم که “می‌خواهیم هوش مصنوعی برای ما چه کاری انجام دهد؟”»

مهران
مهران