ویژگی‌
چت جی پی تی chatgpt

بررسی آخرین آپدیت‌ها و ویژگی‌های جدید ChatGPT

سرفصل‌های مقاله

OpenAI آپدیت‌هایی را برای مدل‌های GPT-3.5 و GPT-4 داده و همچنین کاهش قابل توجه در هزینه‌ها ارائه کرده است. ویژگی‌های جدید ChatGPT، آینده توسعه و هدایت هوش مصنوعی را تغییر داده است.

به نظر می‌رسد این به‌روزرسانی‌ها عملکردهای پیچیده‌تری را ارائه می‌کنند و دست توسعه‌دهندگان را برای ایجاد برنامه‌های کاربردی پیشرفته هوش مصنوعی باز می‌کنند.

معرفی ویژگی‌های جدید ChatGPT

ChatGPT
معرفی ویژگی جدید ChatGPT

شرکت OpenAI نسخه‌های جدیدی از دو مدل زبان اصلی خود را منتشر کرده است. GPT-3.5 Turbo (پیش‌فرض برای ChatGPT) و GPT-4 (موجود در Bing Chat و ChatGPT Pro). مدل‌های به روز شده شامل ویژگی جدیدی به نام function calling (فراخوانی تابع) هستند که ساخت ربات‌های چت را برای توسعه دهندگان نرم افزار آسان‌تر می‌کند. این آپدیت، عملکرد افزونه‌ها و سایر برنامه‌هایی را که از ChatGPT یا API‌های رسمی آن استفاده می‌کنند، بهبود می‌بخشد.

این مدل‌ها به‌طور دقیق تنظیم شده‌اند تا هم تشخیص دهند که یک تابع باید چه زمانی فراخوانی شود و هم به JSON که به امضای تابع پایبند است پاسخ دهند.

به‌روزرسانی جدید برای GPT-3.5 همچنین شامل قابلیت هدایت مطمئن‌تر است، به این معنی که باید کنترل بیشتری بر شخصیت برنامه در پاسخ‌ها به شما بدهد. این ویژگی به نوتیفیکیشن‌ها کمک می‌کند تا به خوبی کار کنند مانند نسخه GPT-4 که بسیار بهتر از GPT-3.5 کار می‌کند. همچنین یک نسخه جدید GPT-4 از طریق API موجود است که درک بهتری از متون ارائه می‌دهد.

معرفی مدل‌های جدید GPT

اولین مورد GPT-4-0613 است که یک مدل به‌روز و بهبود یافته از GPT-4 با فراخوانی عملکرد است. GPT-4-0613 برای استفاده و درک بهتر متون طولانی‌تر توسعه داده شده. البته این مدل در حال حاضر فقط از طریق لیست انتظار شرکت در دسترس است، اما OpenAI مایل است در اسرع وقت آن را برای توسعه دهندگان بیشتری ارائه کند.

مدل بعدی ورژن جدید GPT-3.5 است. GPT-3.5-turbo-0613 شامل همان عملکرد فراخوانی GPT-4 است، اما به لطف سیستم پیام جدید، فرمان پذیری بهتری دارد. این ویژگی به این معنی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند پاسخ‌های آن را کارآمدتر کنند. مدل بعدی GPT-3.5-turbo-16k است که تا چهار برابر متن طولانی‌تر از مدل بالا را ساپورت می‌کند و می‌تواند حدود 20 صفحه متن را تنها در یک درخواست پشتیبانی کند.

ابزارهای هوش مصنوعی

این تغییرات باعث شده که مدل‌های قدیمی‌تر از رده خارج شده و طی آپدیت‌های بعدی، به صورت کلی جای خود را به مدل‌های جدید بدهند.

کاهش هزینه‌های OpenAI

OpenAI
کاهش هزینه‌های OpenAI

OpenAI با کارآمدتر کردن سیستم‌های خود در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند و این مزایا را به توسعه‌دهندگان منتقل می‌کند. OpenAI همچنین قیمت‌های دسترسی به API را کاهش می‌دهد.

محبوب‌ترین مدل چت (gpt-3.5-turbo) که ChatGPT در حال حاضر از آن استفاده می‌کند، شاهد کاهش ۲۵ درصدی هزینه است. این بدان معناست که توسعه دهندگان اکنون می‌توانند از این مدل با قیمت 0.0015 دلار به ازای هر هزار توکن ورودی و 0.002 دلار به ازای هر هزار توکن خروجی استفاده کنند.

اما فعلا کاهشی در مدل GPT-4 وجود ندارد.

چه انتظارهایی در آینده باید از OpenAI و ChatGPT داشته باشیم؟

OpenAI بعد از این آپدیت گفت که ما بر اساس بازخورد توسعه دهندگان و پیشنهاداتی که می‌شنویم به این بروز‌رسانی‌ها ادامه خواهیم داد. این ویژگی‌های جدید ChatGPT به منظور افزایش مدل‌های موجود و استفاده بیشتر کاربران، استراتژی بوده که OpenAI در پیش گرفته است.

اما فعلا نباید منتظر یک جانشین جدید برای GPT-4 باشید زیرا سم آلتمن، مدیر عامل شرکت، به اکونومیک تایمز گفت که آنها قبل از شروع کار بر روی مدل جدید “کارهای زیادی برای انجام دادن” دارند.

در نهایت، OpenAI لیست انتظار برای GPT-4 را برای افراد بیشتری باز می‌کند. این شرکت امیدوار است به زودی لیست انتظار را به طور کامل حذف کند، که می‌تواند باعث شود که GPT-4 در آینده‌ای نه چندان دور برای کاربران رایگان ChatGPT نیز در دسترس باشد.

نظر شما در مورد ویژگی‌های جدید ChatGPT چیست؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذرید.

نوید رضایی
نوید رضایی